DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

Białoruska droga do niezależności od Rosji. Ropa z Norwegii przybędzie tankowcem i koleją

Białoruska droga do niezależności od Rosji. Ropa z Norwegii przybędzie tankowcem i koleją
Platforma wiertnicza typu semi-sub: Deepsea Delta firmy Odfjell Drilling na Morzu Północnym. Erik Christensen. Processing: NoiseReduction+EnhancedContrast by User:Roarjo [CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

Białoruś – nie mogąc dojść z Rosją do porozumienia w sprawie cen ropy – kupiła od Norwegii 80 tys. ton surowca. 22 stycznia do litewskiego portu w Kłajpedzie przycumuje norweski tankowiec. Po przepompowaniu ropy do cystern surowiec koleją dotrze do rafinerii w białoruskim Nowopołocku.

 

O zakupie 80 tys. ton ropy Johan Sverdrup poinformował białoruski koncern państwowy Biełnaftachim. Norweski surowiec drogą kolejową do rafinerii w Nowopołocku przetransportują litewskie koleje państwowe. Jeżeli Białorusini będą zadowoleni z zakupionego surowca, zamierzają nabywać go w większej ilości.

 

Linas Linkeviczius, minister spraw zagranicznych Litwy, powiedział, że jego kraj może zaproponować Białorusi także dostawy gazu, który stanowiłby alternatywę dla surowców z Rosji. Wyraził przy tym litewskie zainteresowanie dywersyfikacją białoruskich źródeł energii. Minister poinformował też, że kwestie energetyczne zamierza omówić podczas zaplanowanej na początek lutego wizyty w Mińsku.

 

W sytuacji wstrzymania od 1 stycznia rosyjskich dostaw ropy na Białoruś nasz wschodni sąsiad szuka innych dostawców surowca. Odpowiednie zapytania o możliwość dostaw i oferty handlowe skierowano m.in. do Azerbejdżanu, Kazachstanu, Polski, Norwegii oraz państw bałtyckich. Pierwszą zakupioną przez Białoruś partią surowca jest ropa norweska. Jak tłumaczą to przedstawiciele rafinerii w Połocku, ropa ta jest w swoim składzie chemicznym bardzo podobna do ropy rosyjskiej, w której przetwarzaniu białoruskie rafinerie się wyspecjalizowały.

 

Rozmowy pomiędzy Rosją a Białorusią na temat dostaw i tranzytu ropy naftowej wciąż stoją w martwym punkcie, a białoruskie rafinerie pracują na 50 proc. swoich mocy. Pewną, niewielką ilość ropy dostarcza im rosyjski oligarcha Michaił Gucerijew, przyjaciel Łukaszenki, ale to nie zaspokaja potrzeb dwóch największych białoruskich rafinerii w Nowopołocku oraz Mozyrzu. Eksport produktów ropopochodnych wytwarzanych przez białoruskie rafinerie stanowi około 25 proc. dochodu białoruskiego budżetu. Od początku roku Białoruś czasowo wstrzymała eksport wyrobów ropopochodnych za granicę. Paliwo jest dostarczane jedynie do krajowych odbiorców.

 

Od początku roku 2019 (gdy zaczął się tzw. naftowy manewr podatkowy) Rosja podnosi ceny ropy sprzedawanej Białorusi, aby przymusić ją do podpisania dokumentów ścisłej integracji z Federacją Rosyjską, co może kosztować Białoruś utratę suwerenności. Mińsk nie godzi się na to. Już w listopadzie 2019 roku Białoruś sprowadziła próbną partię ropy naftowej z Kazachstanu w ilości 107, 2 tys. ton. Wiadomo też, że dostawami ropy na Białoruś zainteresowany jest Azerbejdżan. Jego przedstawiciele twierdzą, że takie dostawy są technicznie możliwe do realizacji. W sprawie dostaw na Białoruś ropy z Rosji nie podpisano na razie żadnego kontraktu. Ostatni kontrakt wygasł z końcem roku 2019.

 

 

Źródło: portalmorski.pl / bankier.pl / belsat.eu

AB

 

 


DATA: 2020-01-21 15:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

żydoPiS nie ma litości nad nikim. Alboo..?? Są rosyjskimi agentami. Wszyscy dali się nabrać, wszystkich okłamali. Ale to jest dowód.
29 dni temu / dowód
 
Polski rząd postawił wszystko ale to wszystko na USA i zostanie za to bardzo sromotnie ukarany. Historia nie lubi się powtarzać ale kiedy głupota ludzi ją do tego zmusza karzę ten lud tragedią goszą od poprzedniej.
29 dni temu / Krzysiek
 
Tej ropy wystarczy na 3 dni pracy białoruskiej rafinerii.
29 dni temu / Janek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.