DZIŚ JEST:   27   WRZEŚNIA   2020 r.

XXVI Niedziela zwykła
Św. Wincentego a Paulo
Św. Elzeara de Sobran
 
 
 
 

Białoruscy biskupi zaapelowali do prezydenta o odroczenie służby wojskowej kleryków

Białoruscy biskupi zaapelowali do prezydenta o odroczenie służby wojskowej kleryków
Aleksandr Łukaszenko fot. By Serge Serebro, Vitebsk Popular News [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

Konferencja Biskupów Katolickich Białorusi poprosiła prezydenta kraju Alaksandra Łukaszenkę, aby rozważył sprawę zezwolenia na odroczenie służby wojskowej seminarzystów oraz księży w wieku poborowym.

 

W ostatnich dniach seminarzyści oraz młodzi duchowni zaczęli otrzymywać wezwania do odbycia okresowej służby wojskowej. Według episkopatu, może to sparaliżować pracę wielu parafii ze względu na ciągle jeszcze niewystarczającą liczbę miejscowego duchowieństwa, a także doprowadzić do zamknięcia seminariów duchownych.

 

Oświadczenie biskupów przypomina, że zgodnie z postanowieniem Rady Ministrów Białorusi z 13 kwietnia 2006 roku, pełnomocnik rządu ds. religii i narodowości poprosił Ministerstwo Obrony o odroczenie powoływania do odbycia okresowej służby wojskowej księży i słuchaczy wyższych uczelni duchownych. Podobnie w sierpniu 2017 w odpowiedzi na pytanie aparatu pełnomocnika białoruskie diecezje katolickie przekazały odpowiednią informację w celu udzielenia odroczeń w roku 2018 wspomnianej grupie osób.

Jednakże w maju obecnego roku seminarzyści i księża w wieku poborowym zaczęli otrzymywać wezwania do odbycia okresowej służby wojskowej.

W tej sytuacji a także w obliczu ciągle jeszcze niedostatecznej liczby miejscowych kapłanów do pracy w parafiach białoruskich oraz biorąc pod uwagę fakt, iż w razie powołania studentów seminariów duchownych placówki te przestaną istnieć, biskupi zwrócili się do prezydenta Republiki Białoruś А. Łukaszenki z prośbą o rozpatrzenie sprawy odroczenia studentom-seminarzystom i księżom w wieku poborowym odbywania służby wojskowej.

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 


DATA: 2018-05-23 21:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.