DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 

Białoruś wystawia rachunek Rosji za przesył brudnej ropy. Straty liczone w milionach dolarów

Białoruś wystawia rachunek Rosji za przesył brudnej ropy. Straty liczone w milionach dolarów
fot. Glen Dillon (Praca własna) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], Wikimedia Commons
#ENERGETYKA    #BEPIECZEŃSTWO    #ROSJA    #BIAŁORUŚ    #POLSKA    #ORLEN    #ROSNIEFT

Białoruska firma naftowa Biełnaftachim przesłała rosyjskiemu koncernowi paliwowemu Rosnieft żądanie wypłaty 155 milionów dolarów rekompensaty za przesył brudnej ropy. Z tego samego powodu, polska spółka Orlen domaga się od Rosjan 450 tysięcy dolarów odszkodowania.

 

Suma rekompensaty, jakiej zażądała Białoruś nie jest wygórowana, zważywszy na fakt, iż eksperci pierwotnie oszacowali straty Biełnaftachimu na 435 mln dolarów. Do tych szkód doszło wskutek przesłania w kwietniu przez Rosję rurociągiem „Przyjaźń” zanieczyszczonej ropy. Białoruś otrzymała jej najwięcej. Część brudnej ropy dotarła jednak też do Polski. Rosyjska firma Transnieft, która zarządza rurociągiem „Przyjaźń”, sceptycznie odniosła się już do żądań finansowych Białorusi i Polski, nazywając je „próbą zarobienia na rekompensacie”. Rosjanie uważają sumy rekompensat, których się od nich domagają sąsiednie kraje, za zawyżone.

 

19 kwietnia 2019 roku w ropie przesyłanej z Rosji wykryto szkodliwe tlenki chloru. Tego samego dnia Białoruś zamknęła ropociąg „Przyjaźń”. Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka zapowiedział wówczas, że straty Białorusi zostaną skrupulatnie podliczone. Wynikły one ze strat wskutek braku sprzedaży i tranzytu ropy. Szkodliwe substancje w brudnej ropie uszkodziły też jedno z kosztownych urządzeń należących do białoruskiej rafinerii w Mozyrzu.

 

Obecnie obliczono, że w kwietniu białoruska rafineria w Mozyrzu odebrała od Rosji 443 tysiące ton ropy za cenę 185 mln dolarów. Jednak 170 tys. ton było brudną ropą, która nie ma żadnej wartości. Stąd żądanie białoruskiej petrochemii, skierowane do rosyjskiego partnera, o zwrot 155 mln dolarów. Rosja widzi inne rozwiązanie. Chce aby Białoruś zwróciła jej brudną ropę, a w zamian prześle taką sama ilość ropy dobrej jakości. Tyle, że przepompowanie tak dużej ilości brudnej ropy na powrót do Rosji wiąże się z dużymi kosztami. 

 

Problem z brudną ropą, która w kwietniu popłynęła przez Białoruś, ma również Polska, gdyż pewna jej część trafiła do zbiorników rafinerii Orlen. Za tę ropę Polska już zapłaciła. Teraz Orlen żąda od Rosnieftu 450 tysięcy dolarów odszkodowania. Dostawy czystej ropy do Polski rosyjski koncern wznowił dopiero wczoraj i tylko jedną nitką rurociągu. Dwiema kolejnymi ma popłynąć dopiero od 1 lipca 2019. Przerwa w dostawach ropy do Polski trwała aż 7 tygodni.

 

Źródło: Belsat.eu, kresy24.pl, rmf.pl

Adam Białous


DATA: 2019-06-12 08:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.