DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Białoruś traci na współpracy z Rosją. Zanieczyszczona ropa powodem ogromnych strat

Białoruś traci na współpracy z Rosją. Zanieczyszczona ropa powodem ogromnych strat
fot. pixabay.com

Białoruscy eksperci obliczyli, że z powodu przesłania w kwietniu przez Rosję rurociągiem „Przyjaźń” zanieczyszczonej ropy, Białoruś straciła 435 mln dolarów. Mińsk oczekuje od Rosji rekompensaty. 

 

Brudna ropa płynęła z Rosji do Białorusi rurociągiem „Przyjaźń” od 19 kwietnia. Białoruskie rafinerie przerabiają rosyjską ropę na produkty naftowe (m.in. olej napędowy, benzyna, mazut) i sprzedają ją do Europy (Polska, Węgry, Czechy) krajów Ameryki Południowej i USA.  Część ropy przesyłanej z Rosji trafia tranzytem przez Białoruś bezpośrednio do niektórych państw - m.in. do Polski. W roku 2018 eksport białoruskich produktów naftowych sięgnął 11 mln ton.  Jednak 19 kwietnia 2019 roku w ropie przesyłanej z Rosji wykryto niebezpieczne tlenki chloru, które uszkodziły urządzenia dwóch białoruskich rafinerii. 19 kwietnia Białoruś zamknęła ropociąg „Przyjaźń”.

 

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka zapowiedział wówczas, że straty Białorusi zostaną skrupulatnie podliczone. Szkodliwe substancje znajdujące się w brudnej ropie zniszczyły też pewne kosztowne urządzenia w białoruskich rafineriach, co wygenerowało kolejne straty. Szacowanie szkód trwało kilka tygodni. Dziś  władze Białorusi podały, że z powodu przesłania na początku kwietnia przez Rosję rurociągiem „Przyjaźń” zanieczyszczonej ropy Białoruś straciła 435 mln dolarów. Mińsk oczekuje od Rosji rekompensaty. 

 

Problem z brudną ropą, która w kwietniu popłynęła przez Białoruś ma również Polska, gdyż znajduje się ona obecnie w zbiornikach rafinerii m.in. Orlenu. Najlepszym rozwiązaniem jest jej zwrot Rosji, która musiałaby w zamian odesłać nam czysta ropę. Problemem jest jednak jej odesłanie, gdyż w tym celu należałoby ją przepompować z powrotem przez Białoruś, co raczej będzie bardzo trudne. 

 

Czystą ropę Rosja zaczęła przesyłać 2 maja. Dopiero wówczas Białoruś wznowiła tranzyt produktów naftowych. Na Białorusi, w zbiornikach rafinerii, znajduje się jednak wciąż około 1 mln ton brudnej ropy. To nie pierwszy raz, kiedy Białoruś z powodu rosyjskiej ropy narażona jest na straty. Na skutek wprowadzonego na początku tego roku rosyjskiego tzw. „manewru naftowego" (podwyżki cen ropy) Białoruś już w roku 2019 straci około 300 mln dolarów, a w ciągu pięciu najbliższych lat strata ta może wynieść nawet około 10 mld dolarów.   

 

Adam Białous


DATA: 2019-05-14 07:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.