DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Białoruś pozostanie niepodległa! Jasna deklaracja Łukaszenki w sprawie przyłączenia do Rosji

Białoruś pozostanie niepodległa! Jasna deklaracja Łukaszenki w sprawie przyłączenia do Rosji
Kremlin.ru/Wikimedia

Jesteśmy suwerennym i niezależnym państwem – powiedział prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka odnosząc się do spekulacji o możliwości przyłączenia Białorusi w skład Federacji Rosyjskiej.

 

Z dawnego Związku Sowieckiego najbliższe relacje z Moskwą utrzymuje obecnie Białoruś. Republiki środkowoazjatyckie wybrały swoją drogę niepodległości, z własnymi autorytarnymi przywódcami ale i z dalszą współpracą militarną z Rosją. Na Kaukazie w stronę Kremla najczęściej patrzy Armenia, z kolei europejskie państwa postsowieckie wolą integrację z zachodnią Europą. Wyjątek w tym gronie stanowi Białoruś, która próbuje ocieplać stosunki z Europą, ale nadal pozostaje w silnym związku w Federacją Rosyjską.

 

Związek Białorusi i Rosji nosi nawet formalnie nazwę państwa związkowego (Sojuznoje gosudarstwo Rossii i Biełarusi) a przywódcy i parlamentarzyści obydwu krajów spotykają się regularnie na wspólnych obradach. Wobec zachowawczej postawy Zachodu w stosunku do Białorusi, Łukaszenka próbuje pokazywać Chińską Republikę Ludową jako alternatywę dla braku dostępu do nowoczesnej myśli technicznej i kapitału z zachodniej Europy.

 

Spekulacje o możliwości połączenia się Rosji i Białorusi w jedno państwo pojawiły się w mediach w związku z informacją o możliwej zmianie konstytucji Federacji Rosyjskiej, przy okazji doniesień o przygotowaniu ogólnej konstytucji obydwu państw jako państw tworzących Państwo Związkowe Rosji i Białorusi.

 

Szybka reakcja białoruskiego prezydenta wpisuje się w ton jego ostatnich wypowiedzi i działań, które podkreślają niezależność Mińska od Moskwy.

 

Rosyjski portal nakanunie.ru cytując Łukaszenkę podkreślił, że Białoruś widzi w Rosji bliskiego sojusznika, ale nie zamierza wchodzić w skład Federacji Rosyjskiej. Prezydent Białorusi przywołał jednocześnie wyniki przeprowadzonego w 1995 roku referendum, w którym za silnym związkiem z Rosją zagłosowała przytłaczająca większość obywateli. Niemniej mówienie o inkorporacji Białorusi do Rosji jest – zdaniem białoruskiego prezydenta – „w XXI wieku śmieszne”, tym bardziej, że od żadnego prezydenta Rosji takiej oferty wprost nie usłyszał. Białoruski lider nie tylko zaprzeczył, jakoby istniały jakiekolwiek plany inkorporacji Białorusi przez Rosję, ale nawet złożył deklarację obrony całości kraju.

 

Łukaszenka przebywając na poligonie koło Brześcia ostrzegł, że w razie wojny zabezpieczy broń dla wszystkich obywateli, aby mogli bronić terytorium swojej ojczyzny.

 

Zawirowania polityczne związane z rozważanymi w mediach możliwościami zmian konstytucji Rosji lub przygotowaniach ustawy zasadniczej dla Państwa Związkowego Białorusi i Rosji stało się na tyle poważne, że odniósł się do niego rzecznik Władimira Putina. Dmitrij Pieskow oficjalnie zaprzeczył, jakoby na Kremlu przygotowywano zmiany konstytucji mające być gotowe jeszcze w tym roku. O mankamentach rosyjskiej konstytucji wypowiadał się niedawno przewodniczący Sądu Konstytucyjnego Rosji Walerij Zorkin i na podstawie jego tez rozpoczęto dywagacje o szybkich zmianach zapisów konstytucji.

 

 

Źródła: Biełarusskij Partizan / nakanunie.ru / siegodnia.ua / Nowosti Biełarusi / krym.reali / Radio Swoboda

Jan Bereza

 

 

Polska i Białoruś jednym państwem?

 

  


DATA: 2018-10-12 09:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Handlujmy z Białorusią i ćwiczenia wojskowe przeprowadzajmy
9 miesięcy temu / Zupa
 
do Druh Ryszard, nie było pogromów antypolskich wg Ciebie. Jak nazwiesz więc to, co się stało w czasie wojny w miejscowości Naliboki? Jakiej narodowości byli zbrodniarze partyzanccy mordujący ludność cywilną w tym kobiety i dzieci?
9 miesięcy temu / zielony
 
cd. wypowiedzi. Polska póki czas, jako starsza sistra, mądrzejsza i bardziej uposażona, powinna wyciągnąć dłoń z propozycją nawiązania dobrych i ciepłych stosunków bilateralnych. Łukaszenka nie może myśleć, że Zachód jego i Białorusi nie potrzebuje, on widząc, że ma cichego przyjaciela w Polsce może się przeciwstawić planom inkorporacyjnym Putina. Zdaje sobie sprawę, że w takiej sytuacji zostałby w najlepszym razie gubernatorem Białorusi a nie jej prezydentem. Polska powinna rozwinąć w pierwszej kolejności współpracę gospodarczą, później przyjdzie czas na inne pola współpracy. Również można pomyśleć - w przypadku realizacji Baltic Pipe- na reeksport gazu ziemnego na Białoruś aby ją uniezależnić od rosyjskiego dyktatu.Musimy mieć świadomość, że nie możemy sobie pozwolić przy wschodniej granicy Polski,na sąsiada imperialną Rosję i jej armię.Mamy już u północnej granicy niezatapialny lotniskowiec rosyjski, który nas szachuje od północy i zagraża przesmykowi suwalskiemu
9 miesięcy temu / Druh Ryszard
 
Od czasu rozpadu Związku Radzieckiego ( 26 grudnia 1991 roku ), Białoruś cały czas jest w strefie półcienia. Jej uzależnienie od kroplówki Federacji Rosyjskiej jest faktem. Gdyby nie braterska "pomoc" Rosji, to Białoruś poszłaby z torbami. W sytuacji gdy Zachód ( Unia Europejska ) uzależnia normalizację gospodarczą od przestrzegania praw człowieka przez Białoruś, to Łukaszenka jest wpychany w łapy Putina. Polska nie może w tej sytuacji zdawać się na politykę UE, bo jest ona sprzeczna z naszym interesem narodowym. Musimy nawiązać bliższe stosunki z naszym wschodnim sąsiadem, bo nie możemy sobie pozwolić na wchłonięcie Białorusi przez Federację Rosyjską. Białoruś nie posiada w stosunku do Polski żadnych pretensji terytorialnych, jest nam przyjazna i kulturowo bliska. Z naszych sąsiadów, tylko Białoruś jest w stosunku do nas nierewindykacyjna. Pamiętać należy, że w Białorusi mieszka dużo Polaków, nigdy tam nie było ( historycznie ) pogromów antypolskich.
9 miesięcy temu / Druh Ryszard
 
Plan A: Białoruś napada na Przesmyk Suwalski i NATO broni Wschodniej Flanki; Plan B: Rosja napada na Białoruś i ją anektuje; Plan C: (brytyjski)Nowiczok dla Łukaszenki?
9 miesięcy temu / ?
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.