DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Białoruś podlicza straty spowodowane rosyjskim manewrem podatkowym

Białoruś podlicza straty spowodowane rosyjskim manewrem podatkowym
fot. Glen Dillon (Praca własna) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], Wikimedia Commons

Białoruś wyceniła, że na wprowadzeniu przez Rosję naftowego manewru podatkowego straci w ciągu dwóch lat 800 mln dolarów, co mocno osłabia jej budżet. Mińsk domaga się od Moskwy rekompensaty.

 

Suma strat za dwa lata, spowodowana manewrem podatkowym, wynosi 800 milionów USD. 400 milionów w tym roku i 400 milionów w przyszłym roku – powiedział podczas konferencji prasowej w Mińsku, Maksim Jermołowicz, minister finansów Białorusi. Jest to dla tego kraju poważny problem, gdyż przyszłoroczny budżet państwa, według prognoz, nie wzrośnie, a więc będzie deficyt. Spowoduje to konieczność cięć budżetowych.

 

Jesteśmy zmuszeni dostosować budżet do tej sytuacji, stopniowo zmniejszając wsparcie państwa i prowadząc ostrzejszą politykę budżetową, racjonalnie wykorzystując każdy rubel – powiedział Jermołowicz. Według jego zapowiedzi w roku 2020 instytucje państwowe otrzymają o 10 procent mniej pieniędzy z budżetu państwa.

 

Zastosowany przez Rosję naftowy manewr podatkowy polega na stopniowej likwidacji ceł eksportowych na ropę naftową (trwa to od początku 2019 roku) przy jednoczesnym podniesieniu podatku za jej wydobycie. Pełna realizacja naftowego manewru podatkowego  ma zakończyć się w roku 2024. W efekcie tych działań Białoruś od stycznia kupuje paliwo od Rosji po cenach światowych.

 

W roku 2019 Białoruś straci na tym „manewrze” Rosji 400 mln dolarów. Podczas trwających od kilku miesięcy rozmów na temat integracji, Białoruś domaga się od Rosji rekompensaty za te straty. 

 

To nie jedyne dotkliwe straty finansowe jakie w tym roku dotykają Białoruś z powodu decyzji i wydarzeń mających miejsce w Rosji. Przez jakiś czas Rosja wstrzymała import owoców z Białorusi, co nie mało kosztowało naszego wschodniego sąsiada. Natomiast 19 kwietnia 2019 roku w ropie przesyłanej z Rosji wykryto szkodliwe tlenki chloru. Tego samego dnia Białoruś zamknęła ropociąg „Przyjaźń”. Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka zapowiedział, że straty Białorusi spowodowane „brudną ropą” zostaną skrupulatnie podliczone.

 

Ostatecznie Białoruś zażądała od Rosji rekompensaty w wysokości 155 mln dolarów. Obliczono, że w kwietniu br. białoruska rafineria w Mozyrzu odebrała od Rosji 443 tysiące ton ropy za cenę 185 mln dolarów. Jednak 170 tys. ton było brudną ropą, która nic nie jest warta.

 

Źródła – kresy24.pl, belsat.eu, znadniemna.pl

AB


DATA: 2019-10-16 07:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To jest osobista wina Kaczyńskiego i całego POPiS. Romaszewska, Duda i Kaczyński, całe PO i PiS wyznania handlowego powinni odpowiedzieć za zdradę Polski. Zdrada Białorusi jest także zdradą Polski. @panda: Kompletnie nic nie rozumiesz, nie zabieraj głosu.
8 miesięcy temu / opinia
 
Fajny partner handlowy, tylko interesy z nim robić. Do dzieła, Konfederacjo!
8 miesięcy temu / pandq
 
Wygląda na to, że Rosja zrobi z bialorusią to co USA z Kurdami.
8 miesięcy temu / Rocky
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.