DZIŚ JEST:   08   KWIETNIA   2020 r.

Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
 
 
 
 

Białoruś modyfikuje godło. Skąd wzięły się zmiany?

Białoruś modyfikuje godło. Skąd wzięły się zmiany?
Miłosz Pieńkowski [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Władze Białorusi postanowiły zmienić godło państwowe tak aby znikły z niego symbole ukazujące związek państwa z Rosją, a podkreślona została niepodległość kraju. Nowe ukazanie części globu na godle wskazuje też na zmianę kierunku orientacji Białorusi ze wschodniej na zachodnią.

 

Nową wersję godła opracowało ministerstwo sprawiedliwości. Zmiany zawarte zostały w nowelizacji ustawy o symbolach państwowych. Ogólne kierunki modyfikacji to podkreślenie niezależności od Rosji oraz postawy pokojowej. Nowe godło, którego wizerunek ministerstwo sprawiedliwości już zaprezentowało publicznie, posiada zarys globu ziemskiego, nie jak na starym godle ukazującym Białoruś i wschód Europy, ale naszego wschodniego sąsiada i państwa leżące zarówno na wschód, jak i na zachód od niego.

 

Nie zdjęto z godła pięcioramiennej czerwonej gwiazdy, jednak jest ona o wiele mniejsza. Wyraźnie się kurczy, być może zatem przy następnej modyfikacji godła zniknie zupełnie. Czerwoną gwiazdę białoruscy heraldycy widzą nie tyle jako symbol postsowiecki, a bardziej jako oznakę bojowej postawy kraju. Dlatego też jej mniejszy rozmiar na nowym godle, oznaczać ma bardziej pokojową postawę. „Republika Białorusi jest państwem miłującym pokój, który zachowuje neutralność, nie uważa agresji za swoją politykę” – pisze o zmianie rozmiaru gwiazdy na godle Walancin Sukała, minister sprawiedliwości.

 

Zmiana godła państwowego jest wynikiem kilku referendów, prowadzonych na Białorusi od lat. Ministerstwo sprawiedliwości informuje, iż zmian godła domagali się obywatele.

 

Zmiany wizerunku godła poszły również w kierunku zmniejszenia widoczności południków i równoleżników na globie ziemskim. Jak tłumaczy rząd, w poprzednim widoku globu „planeta ziemia wyglądała jakby była zamknięta w klatce”.

 

Od roku 1991 do 1995 godłem państwa była historyczna Pogoń. Organizacje opozycyjne nadal za herb Białorusi przyjmują Pogoń. Jednak w roku 1995 ówczesne władze zastąpiły ją godłem odwzorowanym na symbolu Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, pozbawiając go jedynie sierpa i młota. Godło to kilkukrotnie modyfikowano. Obecnie przedstawia zielony kontur granic kraju, na tle promieni słońca wschodzącego nad kulą ziemską. Z lewej i prawej strony godła widoczne są złote kłosy zbóż, przeplecione kwiatami lnu i koniczyny oraz przepasane zieloną i czerwoną wstęgą. Na dole godła widnieje napis „Republika Białorusi".

 

 

Źródło – Radio Racja, Belsat.eu, Kresy24.pl

 

Adam Białous

 

 


DATA: 2020-02-17 15:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zwracam uwagę, że w materiale dość nonszalancko używa się pojęć z heraldyki: godło i herb. Nie są to synonimy. Natomiast używanie zamiennie tych pojęć to efekt sowieckiej niechęci do tradycyjnej heraldyki.
1 miesiąc temu / DAL
 
Nie wiem, czy Autor artykułu był na Białorusi. Otóż Białoruś wcale nie nastawia się na orientację zachodnią. To bzdura. Białoruś ma ogromną współpracę naukową i techniczną z Chinami. W hotelu mnóstwo Chińczyków, na ulicach chińskie samochody Geely, wiele powiązań ekonomicznych i naukowych z Chinami. Nie spotkałem praktycznie nikogo profesora, docenta, który nie miałby wspólnych projektów badawczych z nimi. W metrze - Chińczycy, na uczelni - chińscy studenci. Na budowie - chińscy robotnicy. Sporo osób uczy się też języka kraju środka. To jest kierunek współpracy, a nie jaka orientacja zachodnia w sensie UE lub USA. Spędziłem tydzień w Mińsku w grudniu 2019. Łukaszenka lawirując między Rosją i UE, wybrał bycie forpocztą chińskiej ekspansji w Europie.
1 miesiąc temu / Obcy Astronom
 
...należy zacieśniać relacje z Białorusią - nie ważne, czy lubimy Łukaszenkę, czy nie...
1 miesiąc temu / Ortodoksyjny Ka
 
A CZY W POLSCE UGNIEMY SIE PRZED TYMI CO NIENAWIDZA KRZYZ??? gdzie sa dawni niezlomni POLACY? juz antypolskie formacje naciskaja by GODLO POLSKI nie mialo w KORONIE KRZYZA a w polskojezycznych gadzinowkach ten wizerunek KRZYZA usuwa sie wirtulnie w calej Polsce Giewont Krakow itp
1 miesiąc temu / ZBIGNIEW
 
dobrze, żeby tylko Putinesku czałsesku nie zaatakował i nie zrobił jakiejś wojny !
1 miesiąc temu / ee
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.