DZIŚ JEST:   25   MARCA   2019 r.

Zwiastowanie Pańskie
Św. Prokopa
 
 
 
 

Białoruś: nieznani sprawy zniszczyli tablicę upamiętniającą św. Andrzeja Bobolę - patrona Polski

Białoruś: nieznani sprawy zniszczyli tablicę upamiętniającą św. Andrzeja Bobolę - patrona Polski

W sobotę, na 3 dni przed wspomnieniem świętego Andrzeja Boboli, nieznani sprawcy na Białorusi zniszczyli tablicę upamiętniającą świętego Kościoła katolickiego i jego męczeńską śmierć, która znajdowała się w miejscu jego męczeńskiej śmierci, w miejscowości Janów Poleski (obwód Piński).

 

Ksiądz Andrej Ryłka, kanclerz kurii diecezjalnej w Pińsku powiedział, że aktu wandalizmu dokonał najprawdopodobniej jeden mężczyzna, który rozbił tablicę ciężkim narzędziem. Dodał, że „cały incydent” wygląda na „wybryk chuligański”, ale szczegóły ustalą badający sprawę śledczy.

 

Ks. Ryłka zaznaczył, że miejsce, w którym znajduje się zniszczona tablica pamiątkowa, jest szczególne i symboliczne, ponieważ to właśnie w nim rozpoczęło się męczeństwo św. Andrzeja Boboli.

 

Tablica upamiętniająca męczennika znajdowała się przy dwóch krzyżach – katolickim i prawosławnym, zwanych Krzyżami Pojednania. Jak zaznaczył kanclerz kurii diecezjalnej w Pińsku, stanowią one symbol dialogu i pojednania między katolikami i prawosławnymi, czyli to, o co przez całe życie „walczył” święty.

 

Św. Andrzej Bobola był księdzem z zakonu jezuitów, który prowadził działalność ewangelizacyjną na terenach dzisiejszej Białorusi, przez co jest dziś nazywany Apostołem Polesia. 16 maja 1657 roku – czyli dokładnie 360 lat temu został zamordowany przez Kozaków. W 1938 roku został on kanonizowany, a od 2002 roku jest jednym z patronów Polski.

 

Źródło: gazetaprawna.pl

TK


DATA: 2017-05-16 08:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Świety Andrzej nie "walczył o dialog i pojednanie" On NAWRACAŁ schizmatyków -z cerkwii prawosławnej- na wiare katolicka, jedyna prawdziwą. Walczył o zbawienie dusz(zwany był duszochwatem), którego mozna dostapic tylko w Kosciele Katolickim. Fałsz obecnych "interpretacji" Jego misjonarskiej pracy jest porazający.
ponad 1 rok temu / podlasie
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.