DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Białoruś: kapłani z zagranicy muszą prosić władze o pozwolenie na odprawienie Mszy świętej

Białoruś: kapłani z zagranicy muszą prosić władze o pozwolenie na odprawienie Mszy świętej
Ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz. By Redaktor01 Remik Kubicki (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Tuż przed Wielkanocą, zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz zaapelował do władz tego kraju, aby zmieniły prawo, które każe  księżom-obcokrajowcom, za każdym razem gdy chcą odprawić Eucharystię lub nabożeństwa, występować o zgodę Pełnomocnika ds. Religii i Mniejszości Narodowych.

 

Abp Kondrusiewicz zaznaczył, że regulacje dotyczące urzędowej zgody na wypełnianie kapłańskich obowiązków księżom posiadającym obywatelstwo inne niż białoruskie, szczególnie doskwiera w czasie Wielkiego Tygodnia i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wówczas bowiem odprawia się wiele Mszy św. oraz nabożeństw. Przypomniał również, że jesienią w Mińsku będzie miało miejsce posiedzenia Rady Konferencji Episkopatów Europy. Wówczas to do stolicy Białorusi przyjedzie wielu kardynałów, biskupów i księży z różnych krajów całej Europy. Białoruskie prawo każdego z nich zmusza do złożenia w urzędzie wniosku o pozwolenie na odprawianie Mszy św.

 

„Nie znam kraju, gdzie tak jest. Prawo to nie odpowiada duchowi czasów i powinno być zmienione” – mówi ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz. Hierarcha zwraca uwagę białoruskim decydentom, że zniesienie tego uciążliwego prawa, rodem z czasów komunizmu, będzie służyło  rozwojowi turystyki religijnej i pielgrzymkowej zza granicy. Abp Kondrusiewicz  przypomniał również, że to białoruskie Ministerstwo Sportu i Turystyki zwracało się do Kościoła z prośbą o wsparcie tego typu turystyki. „Z jednej strony otwieramy się na świat, a z drugiej hamujemy. To prawo powinno być zniesione” – dodał, odnosząc się do obowiązku posiadania zgody na odprawianie mszy przez księży przyjeżdżających zza granicy.

 

Władze Białorusi nadal kontrolują ilość księży, którzy przybywają do tego kraju. Obserwują też ich działalność na miejscu. Bywa również, że odmawiają kapłanom przedłużenia pozwolenia na dalszy pobyt. W lipcu 2016 roku nie chciano przedłużyć takiego pozwolenia 3 księżom z Polski. Uczyniono to dopiero po interwencji przedstawicieli polskich władz.

 

Przypomnijmy, że 21 maja prezydent Aleksander Łukaszenka, podczas wizyty w Watykanie i spotkania z papieżem Franciszkiem zaprosił  Ojca Świętego na Białoruś. „Proszę przyjechać do nas. Otrzymacie u nas tyle sił i zdrowia, jak w żadnym innym miejscu na świecie” – przekonywał, w swoim stylu, prezydent Białorusi. Legat papieski ks. kardynał Zenon Grocholewski powiedział, że „jednym z warunków niezbędnych do rozpoczęcia przygotowań pielgrzymki papieża Franciszka na białoruską ziemię jest uświadomienie Ojcu Świętemu wszystkich tych problemów, z jakimi zmaga się Kościół na Białorusi”, w tym także kwestii konieczności otrzymywania pozwoleń na celebrację Mszy świętej przez kapłanów z zagranicy.

 

Do możliwości wizyty papieża Franciszka na Białorusi, z wyraźnie mniejszym entuzjazmem, niż prezydent Łukaszenka, odnosi się metropolita miński Paweł.  „Decyzji o ewentualnej wizycie Papieża Franciszka w Mińsku nie będzie podejmowała Białoruska Cerkiew Prawosławna, ale patriarcha Moskwy Cyryl. To nie nasza prerogatywa. Jaką decyzje podejmie, my się do niej posłusznie zastosujemy”– powiedział podczas konferencji prasowej zwierzchnik białoruskiej Cerkwi Prawosławnej. źródło: Belsat, kresy24.pl

Adam Białous/WMa

DATA: 2017-04-13 17:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.