DZIŚ JEST:   17   LISTOPADA   2019 r.

XXXIII Niedziela zwykła
Św. Grzegorza z Tours
Św. Elżbiety Węgierskiej
Św. Grzegorza Cudotwórcy
 
 
 
 

Białoruś: czy będzie zwrot w polityce zagranicznej?

Białoruś: czy będzie zwrot w polityce zagranicznej?
#POLSKA    #AMBASADOR    #DYPLOMACJA    #ŁUKASZENKA    #BIAŁORUŚ    #BRUKSELA    #UE    #MOSKWA    #ROSJA    #MIŃSK

Pogorszenie stosunków z Rosją i polepszenie z Unią Europejską – taki ma być, zdaniem obserwatorów, scenariusz polityki Mińska w najbliższych tygodniach.


Jeszcze w tym tygodniu może dojść do dwóch znaczących wydarzeń na Białorusi. Do Mińska mogą powrócić ambasadorowie Unii Europejskiej i Polski, którzy opuścili kraj rządzony przez Aleksandra Łukaszenkę na polecenie tamtejszych władz. Równocześnie zwolnieni mają zostać więźniowie polityczni. Jest to podstawowe żądanie Brukseli.

 

Łukaszenko celuje w poprawę stosunków z Unią Europejską, a nie bez znaczeniu jest tu fakt, że jego relacje z Rosją ulegają ochłodzeniu. Dowodem na pogorszenie stosunków białorusko - rosyjskich jest dziwna „wojna lotnicza". Najpierw strona rosyjska niespodziewanie zakazała białoruskim samolotom lotów do Moskwy. W odpowiedzi Białoruś zabroniła wszystkim rosyjskim liniom latania do Mińska.

 

Kiedy rosyjskie władze wydały zgodę na loty białoruskich samolotów do Moskwy, zakazały z kolei lotów do wszystkich innych miast Rosji. Eksperci twierdzą, że w rosyjsko – białoruskiej batalii lotniczej chodzi o zniechęcenie Łukaszenki do poprawy stosunków z UE.

 

Wiele wskazuje jednak na to, że Łukaszenko jest zdecydowany by przerwać dyplomatyczną wojnę z Brukselą. - Sam Łukaszenko w swoim wystąpieniu 5 kwietnia, choć w dość specyficzny sposób, zaproponował Unii Europejskiej pokój – mówi białoruski politolog Walery Karbalewicz. Ambasadorowie UE mieliby wrócić do Mińska pod warunkiem zwolnienia więźniów politycznych.

 

Zwolnieni jednak mają być tylko dwie osoby. Władze Białorusi tłumaczą to tym, że tylko tylu uwięzionych poprosiło o łaskę. Wśród nich jest były kandydat na prezydenta Andriej Sannikau.

 

Nie wszyscy jednak są takimi optymistami w sprawie relacji UE – Białoruś. - Łukaszenko i jego ekipa, a więc Uładzimir Makiej i szef resortu spraw zagranicznych Siarhiej Martynau, przekazali Zachodowi szczególne przesłanie, że powinien uznać Białoruś taką, jaka jest  - mówi politologi Uładzimir Podgoł – Zgodnie z tym scenariuszem najpierw powinni wrócić ambasadorowie krajów UE, a dopiero potem może zostać nawiązany dialog – podkreślił. Jak wskazał, władze białoruskie usiłują w skierowanej do wewnątrz propagandzie rozdzielić sprawę więźniów politycznych i sankcji UE. – Te sankcje zostały przecież wprowadzone właśnie po to, by doprowadzić do zwolnienia uwięzionych. A Martynau mówił niedawno, że sankcje to nieuzasadniony, zewnętrzny nacisk, podczas gdy więźniowie to wewnętrzna sprawa Białorusi, wynikająca wyłącznie z naszego prawa karnego – dodał.

 

Źródło: rp.pl

 

ged

 

 

 

 


DATA: 2012-04-10 11:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.