DZIŚ JEST:   22   CZERWCA   2018 r.

Św. Paulina z Noli
Św. Tomasza Morusa
Św. Jana Fishera
 
 
 
 

Białoruś: buldożery nad miejscem straceń w Kuropatach. Rusza budowa kompleksu biurowego

Białoruś: buldożery nad miejscem straceń w Kuropatach. Rusza budowa kompleksu biurowego
fot.REUTERS/Vasily Fedosenko/FORUM

W strefie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem na Białorusi, na którym spoczywają szczątki polskich oficerów z Białoruskiej Listy Katyńskiej oraz Białorusinów opornych wobec sowieckiej władzy, rusza budowa 5 piętrowego  kompleksu biurowego. 

 

Na miejsce budowy, tuż obok Kuropat od strony dzielnicy „Zielonyj ług”, przyjechały już buldożery. Ściągnięto także inny sprzęt i materiały budowalne. Teren ogrodzono parkanem. Ścięto drzewa na placu budowy.

 

Zaalarmowani przez okolicznych mieszkańców, na miejsce wydarzeń przyjechali działacze Konserwatywno-Chrześcijańskiej Partii Białoruski Front Narodowy. Próbowali wstrzymać prace budowalne, ale wykonawcy okazali wszystkie wymagane pozwolenia. Protestują również sami mieszkańcy okolic Kuropat. Zebrali kilkaset podpisów pod apelem skierowanym do władz, aby zrezygnowały ze stawiania budowli na terenie uświęconym krwią Polaków i Białorusinów.

 

Zdaniem protestujących decyzja o budowie 5 piętrowego gmachu w strefie „pola śmierci” na Kuropatach, zapadła w styczniu tego roku w Miejskim Komitecie Wykonawczym w Mińsku. Do podjęcia budowy przystąpiono więc błyskawicznie, nie zważając na trudne, zimowe warunki atmosferyczne. To wśród protestujących, którzy wzywają do „obrony Kuropat”, wzbudza niepokój i oburzenie. Przypomnijmy, że na terenie Kuropat już kilkukrotnie władze chciały realizować różne inwestycje budowlane – transportowe czy gospodarcze, zawsze odpór tym planom dawały żywe protesty społeczne.   

 

Kuropaty to uroczysko koło Mińska, stolicy Białorusi, na którym w masowych grobach spoczywają ofiary egzekucji dokonywanych przez NKWD. Według niezależnych historyków leży ich tam około 250 tys. Obok siebie spoczywają pomordowani Polacy i Białorusini, którzy sprzeciwili się komunistycznej władzy. Zdaniem historyków, może tu spoczywać także 3872 Polaków z tzw. „białoruskiej listy katyńskiej” zamordowanych na rozkaz Stalina w kwietniu i maju 1940 r. Są tu także ofiary tzw. „operacji polskiej” NKWD z roku 1937  (100 tys. zamordowanych Polaków), w której to sprawie ruszyło właśnie prokuratorskie śledztwo IPN,  oraz Polacy z zajętych przez sowietów przedwojennych Kresów zabici po roku 1940. Na Kuropatach znaleziono przedmioty z napisami w języku polskim, medaliki Matki Bożej Częstochowskiej i Matki Bożej Ostrobramskiej To „pole śmierci” oznaczone jest jedynie drewnianymi krzyżami bowiem władze Białorusi nie godzą się aby urządzić tu mauzoleum i objęć teren odpowiednią ochroną.  

 

 

 

Źródło – Kresy24pl., AB

Adam Białous

DATA: 2017-02-17 16:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Budowanie budynków i przyszłości na cmentarzach prędzej, czy później skończy się źle. Taki sam będzie koniec aktualnej polityki Polski i Białorusi. Zmarli powinni pozostać w spokoju i być zidentyfikowani. Nic dobrego z tego nie wyniknie. Decydenci z obydwu stron muszą to zrozumieć.
ponad 1 rok temu / wmo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.