DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2018 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 

Bezprecedensowy wyrok w Czechach. Surowe kary za spalenie zabytkowego kościoła

Bezprecedensowy wyrok w Czechach. Surowe kary za spalenie zabytkowego kościoła
Fot. hzscr.cz

Za podpalenie świątyni pod wezwaniem Bożego Ciała w miejscowości Guty koło Trzyńca blisko polskiej granicy, Sąd Rejonowy w Ostrawie skazał trzech podpalaczy na 9, 8 oraz 3,5 roku pozbawienia wolności. Nigdy wcześniej obywatel Czech nie ponosił tak surowej kary za zniszczenie dóbr kościelnych.

 

Kościół, który spłonął doszczętnie, został podpalony w nocy z 1 na 2 sierpnia ubiegłego roku. Jeden z podpalaczy był nieletni, pozostała dwójka to 19-latkowie. Kościół Bożego Ciała to drewniana świątynia z XVIII wieku – jeden z najcenniejszych zabytków w tym regionie Czech i najstarsza drewniana świątynia na Zaolziu. Straty wyceniono na ponad 20 milionów koron (3, 34 mln złotych).

 

Motywy podpalaczy pozostają nieznane, choć policja coraz bardziej skłania się ku wersji, że miał to być chuligański wybryk 17-latka, który w przeddzień swoich 18. urodzin ustawił wokół kościoła cztery kanistry z benzyną.

 

Replika świątyni ma stanąć w tym samym miejscu już w roku 2019. Pieniądze zebrane zostały przez ratusz w Trzyńcu. Władze Ostrawy z kolei sfinansują nowy dzwon, który pod względem wielu parametrów ma przypominać ten zniszczony.

 

 

ChS

Źródło www.echo24.cz, www.idnes.cz

 


DATA: 2018-07-15 11:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@trooper zabytkowy kościółek w Libuszy k. Gorlic spłonął w 1986 (podpalenie), był odbudowywany i znowu go podpalono w 2016 r. Nikt za te pożary nie został pociągnięty do odpowiedzialności.
4 miesiące temu / J-23
 
Podpalaczy niegdyś wieszano, to był pożyteczny zwyczaj.
4 miesiące temu / agricola
 
@krisbac A ktoś w Polsce podpalił ostatnio ZABYTKOWY kościół?
4 miesiące temu / trooper
 
To w co wierze to moja sprawa. Nie trzeba być katolikiem aby nie pluć na chrześcijaństwo. Podobnie nie trzeba być jasnowidzem aby domyśleć się że twój ból tylnej części ciała wypływa z bliskiego spotkania z egzekucją komorniczą lub jej groźbą... Dorośli ludzie spłacają swoje długi
4 miesiące temu / ZEUS
 
@ZEUS masz piękny Nick pewnie wypływa z wiary... @krisbac a znasz może werset 1 Koryntian 6, 4-7 ?
4 miesiące temu / @ZEUS @krisbac
 
To nie jest li tylko 'huliganski akt' to jest demonstracja upadku wiary i zaniku bogobojnosci. Kosciol jest lzony i marnie sie broni. Poganstwo zalewa serca mlodych, ale i starych, ludzi. Zamykanie, palenie, burzenie, czy kupczenie swiatyniami Boga jest na Zachodzie i Bliskim Wschodzie norma. Ta zaraza przenika juz do naszego Serca Europy: ofiara moze byc np. XVIII wieczny kosciolek (albo starszy), moze dojsc do besczeszczenia Sw. Sakranenutu, zaklocenia Mszy Sw, napadu na ksiedza itd. Chrzescijanie sa znowu przesladowani i musza dac swiadectwo wiary. Tu jest potrzebny masowy ruch odnowy, tu jest potrzebny przuwodca na miare JPII.
4 miesiące temu / Zygmunt Jaslowski
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.