DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2019 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Bezprecedensowe spotkanie Merkel z Kaczyńskim. Sojusz z Niemcami koniecznością?

Bezprecedensowe spotkanie Merkel z Kaczyńskim. Sojusz z Niemcami koniecznością?
Fot. Reuters / Darren Zammit-Lupi / Forum

Jesteśmy świadkami niewiarygodnego przyspieszenia zdarzeń, które zmusiły obecną ekipę rządzącą do przeorientowania polityki zagranicznej w kierunku Niemiec. Dlaczego?

 

Jest wiele powodów wizyty kanclerz Angeli Merkel, która spotka się z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Oficjalne komunikaty głoszą, że szefowa niemieckiego rządu, która ubiega się o czwartą kadencję, omawiać będzie kwestie związane z przyszłością Europy. Od kilku tygodni obserwujemy wyraźne ocieplenie w relacjach między obecną ekipą rządzącą w Polsce a władzą w Berlinie. Kluczem do zrozumienia tego zwrotu jest oczywiście nowa amerykańska polityka względem Iranu i wojna walutowa z Niemcami oraz Japonią wszczęta przez Donalda Trumpa.


Administracja obecnego prezydenta USA wykonała szereg ruchów zmierzających do ocieplenia klimatu z Rosjanami, mając nadzieję, że uda im się rozerwać sojusz irańsko-rosyjski i powrócić do gry na Bliskim Wschodzie.


Pod koniec ubiegłego tygodnia prezydent Trump podpisał także dwa ważne dekrety znoszące ograniczenia dla banków, które zostały nałożone po kryzysie w 2008 roku. Trump i jego doradcy, w szczególności Peter Navarro - szef nowej instytucji powstałej w grudniu ub. roku - National Trade Council oskarżył Niemcy o celowe, kosztem Ameryki i innych państw europejskich, zaniżanie wartości euro za pośrednictwem Europejskiego Banku Centralnego, by ratować strefę euro i transferować środki do słabych rządów.


Ameryka chce zmiany obecnych zasad handlu, by obronić się przed napływem chińskich i niemieckich towarów. USA zapowiedziała prowadzenie polityki protekcjonistycznej i skupienie się na inwestycjach strukturalnych w swoim kraju. Niemcy porozumiały się z Pekinem i ogłosiły że będą bronić dotychczasowych zasad handlu. Waszyngton planuje znieść sankcje wobec Rosji, a Berlin optował ostatnio na Malcie za ich przedłużeniem w związku z nasileniem działań bojowych na wschodzie Ukrainy.


Jarosław Kaczyński coraz cieplej wypowiada się o współpracy z Berlinem. Utwierdził się w zmianie orientacji polskiej polityki zagranicznej prawdopodobnie po storpedowaniu polityki białoruskiej. Warszawa doskonale zdaje sobie sprawę, że Ukraina i Polska będą głównymi ofiarami współpracy amerykańsko-rosyjskiej. Obecna ekipa neokonserwatystów o wyraźnie proizraelskim nastawieniu uznaje za priorytet pokonanie Iranu i jest gotowa wiele „poświęcić” dla tego celu.


Polska po Brexicie – w związku z odejściem głównego sojusznika w UE, który pomagał powstrzymywać zapędy Brukseli – teraz jest gotowa na pewne ustępstwa w swojej polityce na rzecz zwiększenia uprawnień KE, byle utrzymać jedność UE. - Merkel podejmuje teraz znaczny wysiłek, by utrzymać jedność Europy i ta wizyta właśnie tego dotyczyć będzie, mimo wszystkich różnic – mówiła Judy Dempsey z biura Carnegie Europe w Berlinie.


Merkel chce usłyszeć zapewnienia władzy w Warszawie, że Polska poprze cztery główne punkty deklaracji w sprawie przyszłości UE, które zostaną przyjęte w Rzymie w przyszłym miesiącu. Istnieje szerokie porozumienie między Polską a Niemcami w sprawie jednolitego rynku, bezpieczeństwa i polityki na rzecz zwiększenia zatrudnienia dla młodzieży, choć pewne różnice pozostają, głownie w odniesieniu do imigracji.


Polska gospodarka jest w dużej mierze uzależniona od handlu z Niemcami, który wynosi 100 mld dol. rocznie. - Mimo całej retoryki, biznes to biznes – tłumaczy Krzysztof Kalicki, prezes polskiego oddziału Deutsche Bank AG i były wiceminister finansów. - Musimy zmniejszyć niepewność wokół polityki, regulacji, ram prawnych i podatkowych. Ważne jest również, aby mówić o tych sprawach, które liczą się we współpracy gospodarczej – dodał.


Kaczyński zasygnalizował w kilku ostatnich wypowiedziach dla niemieckich i polskich mediów, że Polska chce dobrych stosunków z Niemcami, ale to „Niemcy muszą podjąć decyzję”. Lider PiS zasygnalizował, że niemieckie media powinny zaprzestać „nonsensownych ataków na Polskę”.


Niemiecka kanclerz, która popiera obecnego prezydenta UE Donalda Tuska i chciałby jego drugiej kadencji, spotka się również z Grzegorzem Schetyną. - Lepiej rozmawiać ze sobą, a nie o sobie nawzajem – stwierdziła zastępca rzecznika rządu niemieckiego Ulrike Demmer. Dodała, że kanclerz będzie chciała rozwiązać wszystkie sporne kwestie z obecną ekipą rządzącą w Polsce.


Merkel potrzebuje poparcia polskiego rządu dla zwiększenia uprawnień Brukseli i wyrażenia zgody na reformy, które zostaną zaproponowane w marcu, w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich.


Komentując ostatnie zbliżenie niemiecki dyplomata wypowiadający się anonimowo dla agencji Reutera zauważył: Mogę sobie wyobrazić, że Polska czuje się zagrożona w obecnych warunkach, z powodu prób pozyskania Rosji i polityki Wielkiej Brytanii. To może pchnąć Polskę w kierunku Niemiec.


Ścisła współpraca z UE, głównie z Niemcami i Francją będzie głównym celem strategicznym dla Polski – twierdzi niemiecki polityk Thomas Nord (Die Linke).Źródło: Bloomberg.com/euractiv.com

Agnieszka Stelmach

DATA: 2017-02-08 10:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ja jakoś nie zauważyłem żadnego ocieplenia stosunków pomiędzy USA, a Rosją. Natomiast widzę agresję ważnych polityków UE i zachodniej europki przeciwko Trumpowi. Kaczyński uzyskał władzę dzięki USA i dlatego musi potulnie wykonywać polecenia amerykańskiej ambasady, bo inaczej tak samo, jak tę władzę dostał, utraci ją. Cóż on może zaoferować Merkel? Jego antyrosyjskie fobie nie są jej potrzebne, potulność wobec banderowców również jej nie interesuje. Chodzi zatem o imigrantów i o to, żeby Polska zgodziła się ich przyjmować, łamiąc umowy w ramach V4. Merkel odrzuciła żądanie rezygnacji Niemiec z NS2 twierdząc (słusznie), że jest to inwestycja firm prywatnych. Nie wiem zatem, czy ona coś osiągnęła ws. imigrantów, napotkałem jednak informację w sieci, jakoby rząd zaczął wysyłać pozytywne sygnały biskupom ws. sprowadzania do Polski Syryjczyków w ramach korytarzy humanitarnych Caritasu. Wygląda to niepokojąco dla Polski.
ponad 2 lata temu / Gość Janek
 
Sojusz z Niemcami będzie koniecznością, gdy wybory wygra AfD. Narodowe Niemcy to byłby silny sojusznik dla nowego państwa polskiego, które też jest oparte o wiarę katolicką oraz patriotyzm. Co tam pani Merkel znaczy dla nas, jeśli jest częścią euroentuzjastycznego systemu? Albo AfD, albo nie będziemy się bratać, bo z kim?
ponad 2 lata temu / Wolnościowiec
 
Jakoś nie wiedziałem, że Unia Polskę broni przed Rosją? Gdzie armia europejska, gdzie te "rzymskie legiony"? Narazie widzę tylko brygadę pancerną z USA!
ponad 2 lata temu / Janusz z Kolonii
 
@John Galt Zapomniał Waść o łbie. Rękami będziem się trzymać brzegu nocnika.
ponad 2 lata temu / agricola
 
Merkel potrzebuje poparcia POLSKIEGO RZĄDU , a nie opozycji !!! Jeszcze trochę i pies z kulawą nogą w Niemczech nie będzie zwracał uwagi na histeryczne zachowania Schetyny , Petru , Kijowskiego itp.
ponad 2 lata temu / c-a
 
Niemcom przenigdy nie można ufac. Zniszczyli nasz kraj nie tylko w czasie wojny, ale i po 89 aż do teraz. Nie chce żadnych niemców.
ponad 2 lata temu / Agenturysta
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "49302"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.