DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2020 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

Bezprawne działania resortu zdrowia. Ministerstwo pyta o stosowanie klauzuli sumienia

Bezprawne działania resortu zdrowia. Ministerstwo pyta o stosowanie klauzuli sumienia

– Żądanie udzielania ministrowi zdrowia informacji na temat liczby przypadków związanych z powoływaniem się przez lekarzy na klauzulę sumienia w związku z odmową wykonania aborcji jest bezprawne – ocenia Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.


Resort zdrowia skierował do 406 szpitali pisma, z zapytaniem ile razy instytucje te, powołując się na klauzulę sumienia, odmówiły kobietom przeprowadzenia testów prenatalnych lub zabicia poczętego dziecka, u którego stwierdzono chorobę lub wadę genetyczną. O sprawie „tropienia” lekarzy pisał „Nasz Dziennik”.

 

W opinii Ordo Iuris działania ministra zdrowia są bezprawne. Dlaczego? Na podmiotach leczniczych nie ciąży bowiem obowiązek gromadzenia i przetwarzania takich danych - podkreślają prawnicy Instytutu. Na bezprawność działań wskazuje także fakt, iż obowiązek informowania o liczbie przypadków, w których lekarze powoływali się na klauzulę sumienia, nie wynika ani z uprawnień nadzorczych, ani z uprawnień kontrolnych ministra zdrowia.


Obowiązek taki nie powstaje ani na gruncie prawa, ani też nie można go nakładać w ramach prowadzenia kontroli medycznej. (…) Czynności kontrolne powinny być organizowane i przeprowadzane zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra zdrowia z 20 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania kontroli podmiotów leczniczych. Sposób i tryb zwrócenia się z żądaniem do szpitali o przekazanie informacji o powoływaniu się przez lekarzy na klauzulę sumienia nie spełnia wymogów wskazanych w rozporządzeniu – wskazuje prof. Aleksander Stępkowski, prezes zarządu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

 

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

luk

 

 


DATA: 2014-04-22 08:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

dobrze by było, żeby wszystkie szpitale odpowiedziały temu lewakowi króciutko - "wszyscy"; i to powinno zamknąć bezprawne działanie tego "chorego" ministerstwa;
ponad 6 lat temu / jaro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.