DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Bezpieczeństwo czy wypełnienie zobowiązań? Polski rząd wciąż zastanawia się jak wybrnąć z impasu

Bezpieczeństwo czy wypełnienie zobowiązań? Polski rząd wciąż zastanawia się jak wybrnąć z impasu
fot.REUTERS/Ognen Teofilovski/FORUM

Kolejne medialne wystąpienia polityków ekipy rządzącej nie przyniosły jasnych deklaracji o tym, jaką politykę wobec imigrantów zamierza stosować rząd. Wiadomo, że priorytetem ma być bezpieczeństwo. Tyle, że doświadczenia z Francji wskazują, że nie da się przyjąć muzułmańskich imigrantów i potem spać spokojnie.

 

Póki co, Polska jest w miarę bezpieczna. W ocenie Pawła Solocha, ryzyko zamachu terrorystycznego w Polsce jest kilkanaście razy mniejsze, niż w stolicach Francji czy Belgii. To w ocenie szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, wynika z przeszłości kolonialnej tych krajów i obserwowanych tam dużych skupisk ludności muzułmańskiej.

 

- Wśród tych ludzi są niestety również terroryści. Choć są obywatelami tych państw, urodzili się na tej ziemi, to nigdy do końca nie zaakceptowali porządku, systemu tych państw, w których mieszkają – wskazał Soloch na antenie Radia Plus.

 

Jak dodał, wśród wskaźników, których używa się do oceny stopnia zagrożenia jest liczba osób zidentyfikowanych jako mające związek z ekstremistami islamskimi. W Polsce takich osób jest kilkanaście, we Francji nawet 1500, w Niemczech kilkaset.

 

- To pokazuje skalę zagrożenia, które u nas jest kilkanaście razy mniejsze – zaznaczył szef BBN.

 

Jak zatem rząd Beaty Szydło zamierza rozwiązać sprawę przyjęcia przydzielonych Polsce 7 tys. imigrantów, by Polacy nie stracili poczucia bezpieczeństwa? Mariusz Błaszczak, szef MSWiA  przekonywał w Radiowej Jedynce, że kompromisów nie będzie, bo podstawą jest bezpieczeństwo Polski i Polaków. Minister wskazał przy tym na szereg działań jakie będą podejmowane by wyeliminować przepływ potencjalnych terrorystów w ramach strefy Schengen, jak i do i z  niej.

 

Polska ma wzmocnić posterunki Straży Granicznej, co wpisuje się w politykę wzmocnienia zewnętrznych granic UE, a polskie służby mają lepiej współpracować z zagranicznymi partnerami – także w zakresie wymiany informacji. Dla bezpieczeństwa, podróżujący obywatele UE mogą spodziewać się kontroli – na zasadzie oceny ryzyka.

 

Szkopuł w tym, że z jednej strony Polska chce się uchronić przed napływem imigrantów, a z drugiej strony ma przyjąć 7 tys. spośród tych, którzy przebywają w obozach na terenie Europy. I choć prywatnie politycy wyrażają opinie, że Polska powinna wycofać się z ustaleń rządu Ewy Kopacz w tym zakresie, to wciąż jasnego stanowiska rządu nie ma. Wszystko ma dopiero się wyjaśnić.

 

Jeżeli chodzi o zobowiązania poprzedniego rządu, to zobaczymy, jakie one są dopiero, kiedy wejdziemy w okres intensywnych negocjacji ze stroną europejską. Uważam, że za kwestię uchodźców, czy też za destabilizację sytuacji na Bliskim Wschodzie, która jest takim pierwotnym grzechem tej całej trudnej sytuacji w Europie, nie odpowiada Polska. W związku z tym Polska nie powinna brać na siebie ciężarów związanych z utrzymywaniem uchodźców – przekonywał Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości na antenie TVP Info w programie „Woronicza 17”.

 

Jaki – we własnym imieniu – ocenił, że Polska powinna wycofać się z deklaracji przyjęcia uchodźców.

 

- Nie mamy żadnych gwarancji, że jesteśmy w stanie zapewnić Polakom bezpieczeństwo. To zresztą widać po Francji. Nie jesteśmy w stanie oddzielić osób potrzebujących od terrorystów – wskazał.

 

Marcin Austyn

DATA: 2015-11-23 18:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

NIE NIE STANOWCZE IMIGRANTOM. Decyzję podjął zdradziecki rząd Kopacz
ponad 4 lata temu / precz z nimi
 
@TZ: "Jeśli Polska musiałaby iść na jakieś ustępstwa w kwestii wpuszczania imigrantów, to powinna zastrzec, ze przyjmie tylko chrześcijan. Temu oczywiście Zachód przeciwstawi się z całą energią." - ale Zachód musiałby podać jakąś sensowną argumentację, dlaczego się przeciwstawia temu że Polska chce wypełnić zobowiązanie. Na korzyść przyjęcia chrześcijan wobec muzułmanów przemawia doktryna religijna zabraniająca mordowania niewiernych (czyli przeciwnie niż w islamie) oraz to że uchodźcy zostali wygnani przez muzułmanów, a nie przez chrześcijan.
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
@Niktoś - dla PiS to być albo nie być, dostali mandat od wyborców którzy jednoznacznie opowiadają się preciw przyjęciu islamskich emigrantów socjalnych. Grecja niedawno stwierdziła, że nie ma możliwości żeby weryfikować kto tam jest uchodźcą a kto nie - w moim odczuciu możemy przyjąć starców oraz rodziny z małymi dziećmi - ale wszyscy muszą być chrześcijanami (przecież ISIS wprowadza raj muzułmański, niech muzułmanie nie kłamią bo logicznie myślący ludzie wiedzą o co chodzi). Poza tym Polacy mają setki tysięcy rodaków za wschodnią granicą, którzy chcieliby wrócić do Ojczyzny - nasi rodacy! Referendum to proste rozwiązanie, niech naród się wypowie. Zamkną tym samym gębę niemcom.
ponad 4 lata temu / Gość
 
Problemem nie są terroryści. Tych można wyłapać i zlikwidować, tak jak Rote Arme Fraktion. Problemem jest sam islam. Możemy nie przyjąć żadnych terrorystów, lecz samych dobrych muzułmanów. W drugim czy trzecim pokoleniu ta totalitarna ideologia wyprodukuje jednak spośród nich terrorystów. I sięgnie po władzę. Tak jak bolszewicy - to bliźniacze systemy. Jeśli Polska musiałaby iść na jakieś ustępstwa w kwestii wpuszczania imigrantów, to powinna zastrzec, ze przyjmie tylko chrześcijan. Temu oczywiście Zachód przeciwstawi się z całą energią.
ponad 4 lata temu / TZ.
 
PiSS, PO - jedno zło. Ale, jeżeli PO zgłosiło zamiar przyjęcia "uchodźców", a potem otrzymało bęcki w wyborach, to przekaz jest jasny. Wyborcy to odrzucili. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest, aby ci co chcą "uchodźców", sami ich sprowadzali, utrzymywali i brali za nich odpowiedzialność.
ponad 4 lata temu / vapniak
 
@Gość: Na nieszczęście Polacy nie są suwerenem w kraju nad Wisłą. Przykładem niech będzie tylko posiedzenie Knesetu w Krakowie, które nie mogło by sie odbyć w jakimkolwiek suwerennym kraju poza Izraelem. Przykładów można mnożyć.
ponad 4 lata temu / Niktoś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.