DZIŚ JEST:   14   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 37  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Krzysztof Gędłek

Bez kompleksów


Film Roberta Glińskiego Kamienie na szaniec to – używając internetowej nomenklatury – kliknięcie przycisku „odśwież” na powieści Aleksandra Kamińskiego. Obraz jest mocny, dosłowny. Reżyser bez ogródek prezentuje widzom historię pokolenia złamanego. Wielu na pewno zareaguje nań alergicznie. I bardzo dobrze!

Pokolenie Kolumbów wchodziło w dorosły wiek z głową pełną marzeń. Jeden z najbardziej emblematycznych ludzi tego pokolenia, Krzysztof Kamil Baczyński tak apelował do swoich rówieśników (w tym zapewne i swoich kolegów z klasy, bohaterów Kamieni na szaniec – „Zośki”, „Rudego” i „Alka”): O, wybudujcie domy, o nazwijcie wreszcie Polskę – Polską, nie krzywdą, a miłość – miłością. Pokoleniu Kolumbów towarzyszyła więc nieustanna świadomość tego, że – jak wspominał inny z kolegów chłopców opisanych przez Kamińskiego – to my mieliśmy być tymi, którzy spełnią marzenie pokoleń.

Mieli być. Ale nie zostali. Ich marzenie o wielkiej i niepodległej Polsce przerwała najpierw okupacja niemiecka, a potem sowiecka. I w tym właśnie – mówiąc Baczyńskim – smutnym czasie rozpoczyna się film Glińskiego. Pełni energii młodzi ludzie, działając w ramach małego sabotażu, ośmieszają niemiłosiernie Niemców i odgrażają się „świniom”, które „siedzą w kinie”. Z każdą minutą film staje się jednak coraz poważniejszy. Reżyser powoli wprowadza widza w warunki straszliwej okupacji, kładąc kropkę nad „i” nader dosłownym obrazem egzekucji na grupie schwytanych Polaków...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Antykultura to część ideologii, która chce robić nieustanną rewolucję, by tworzyć nowy świat i nowego człowieka. Bliska jest jej wulgarna, nastawiona na zysk część popkultury. Ten sojusz antychrześcijańskich ideologii z prymitywną komercją widać przed świętami Bożego Narodzenia”, pisze na łamach tygodnika „Gość Niedzielny” ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, dziekan Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

 
 

W Niemczech coraz mniej jest ludzi religijnie „letnich”. Zwiększa się za to odsetek głęboko wierzących oraz zadeklarowanych bezwyznaniowców. Dotyczy to nie tylko katolików, ale także protestantów – i muzułmanów.

 

Prezydent Donald Trump i prezydent Andrzej Duda bardzo się lubią. Wolność waszego kraju jest gwarancją naszej wolności. Stany Zjednoczone wspierały, wspierają i będą wspierać Polskę – mówi w rozmowie z „Super Expressem” ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

 

Platforma Netflix po raz kolejny udowodniła, że jest nie tylko internetową wypożyczalnią filmów, seriali i programów telewizyjnych, ale również, a może przede wszystkim przedsięwzięciem ideologicznym o charakterze antychrześcijańskim. Dowodzi tego bluźniercza produkcja „Pierwsze kuszenie Chrystusa”, która przedstawia naszego Pana Jezusa Chrystusa jako homoseksualistę i Dziewicę Maryję jako cudzołożnicę.

 

Greta Thunberg została uznana przez ważnego watykańskiego kardynała za „wielkiego świadka” Kościoła nauczającego o trosce o człowieka i stworzenie – podaje portal Crux Now.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.