DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 37  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Krzysztof Gędłek

Bez kompleksów


Film Roberta Glińskiego Kamienie na szaniec to – używając internetowej nomenklatury – kliknięcie przycisku „odśwież” na powieści Aleksandra Kamińskiego. Obraz jest mocny, dosłowny. Reżyser bez ogródek prezentuje widzom historię pokolenia złamanego. Wielu na pewno zareaguje nań alergicznie. I bardzo dobrze!

Pokolenie Kolumbów wchodziło w dorosły wiek z głową pełną marzeń. Jeden z najbardziej emblematycznych ludzi tego pokolenia, Krzysztof Kamil Baczyński tak apelował do swoich rówieśników (w tym zapewne i swoich kolegów z klasy, bohaterów Kamieni na szaniec – „Zośki”, „Rudego” i „Alka”): O, wybudujcie domy, o nazwijcie wreszcie Polskę – Polską, nie krzywdą, a miłość – miłością. Pokoleniu Kolumbów towarzyszyła więc nieustanna świadomość tego, że – jak wspominał inny z kolegów chłopców opisanych przez Kamińskiego – to my mieliśmy być tymi, którzy spełnią marzenie pokoleń.

Mieli być. Ale nie zostali. Ich marzenie o wielkiej i niepodległej Polsce przerwała najpierw okupacja niemiecka, a potem sowiecka. I w tym właśnie – mówiąc Baczyńskim – smutnym czasie rozpoczyna się film Glińskiego. Pełni energii młodzi ludzie, działając w ramach małego sabotażu, ośmieszają niemiłosiernie Niemców i odgrażają się „świniom”, które „siedzą w kinie”. Z każdą minutą film staje się jednak coraz poważniejszy. Reżyser powoli wprowadza widza w warunki straszliwej okupacji, kładąc kropkę nad „i” nader dosłownym obrazem egzekucji na grupie schwytanych Polaków...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Kryzys COVID-19 to wielkie wyzwanie dla wspólnoty międzynarodowej – uważa abp Gabriele Caccia, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego zdaniem następstwa pandemii koronawirusa; współczesne zagrożenie dla zdrowia publicznego i postępujące bezrobocie można zwalczyć jedynie za pomocą współpracy międzynarodowej.

 
 

Ponowne przystąpienie Stanów Zjednoczonych do globalnej strategii walki z kryzysem klimatycznym, zniesienie restrykcji imigracyjnych dla niektórych państw muzułmańskich oraz obowiązek noszenia maseczek w podróżach międzystanowych – to niektóre z propozycji prezydenta-elekta Joe Bidena, które zamierza wprowadzić po swojej inauguracji.

 

W jaki sposób święta Urszula Ledóchowska przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości? Zobacz kolejny odcinek programu "Kobieta w Kościele".

 

Wokół wydarzeń z 6 stycznia w Waszyngtonie pojawia się coraz więcej znaków zapytania. Oskarżony wtargnięcie do gmachu Kapitolu mężczyzna popełnił samobójstwo. Zmarł od kuli postrzałowej w klatce piersiowej. Policja aresztowała także uczestnika zajść, który okazał się członkiem radykalnej lewicowej organizacji. Ponadto wśród uczestników „zamachu” media zidentyfikowały oficer ds. psychologii tłumu.

 

Sześć państw Unii Europejskiej wyraziło „poważne zaniepokojenie” faktem ograniczenia dostaw szczepionki przez firmę Pfizer. Ich zdaniem, taka sytuacja „nie tylko wpływa na planowane harmonogramy szczepień, ale także zmniejsza wiarygodność procesu szczepień”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.