DZIŚ JEST:   19   KWIETNIA   2019 r.

Wielki Piątek
Św. Leona IX, papieża
Św. Ekspedyta, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 37  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Krzysztof Gędłek

Bez kompleksów


Film Roberta Glińskiego Kamienie na szaniec to – używając internetowej nomenklatury – kliknięcie przycisku „odśwież” na powieści Aleksandra Kamińskiego. Obraz jest mocny, dosłowny. Reżyser bez ogródek prezentuje widzom historię pokolenia złamanego. Wielu na pewno zareaguje nań alergicznie. I bardzo dobrze!

Pokolenie Kolumbów wchodziło w dorosły wiek z głową pełną marzeń. Jeden z najbardziej emblematycznych ludzi tego pokolenia, Krzysztof Kamil Baczyński tak apelował do swoich rówieśników (w tym zapewne i swoich kolegów z klasy, bohaterów Kamieni na szaniec – „Zośki”, „Rudego” i „Alka”): O, wybudujcie domy, o nazwijcie wreszcie Polskę – Polską, nie krzywdą, a miłość – miłością. Pokoleniu Kolumbów towarzyszyła więc nieustanna świadomość tego, że – jak wspominał inny z kolegów chłopców opisanych przez Kamińskiego – to my mieliśmy być tymi, którzy spełnią marzenie pokoleń.

Mieli być. Ale nie zostali. Ich marzenie o wielkiej i niepodległej Polsce przerwała najpierw okupacja niemiecka, a potem sowiecka. I w tym właśnie – mówiąc Baczyńskim – smutnym czasie rozpoczyna się film Glińskiego. Pełni energii młodzi ludzie, działając w ramach małego sabotażu, ośmieszają niemiłosiernie Niemców i odgrażają się „świniom”, które „siedzą w kinie”. Z każdą minutą film staje się jednak coraz poważniejszy. Reżyser powoli wprowadza widza w warunki straszliwej okupacji, kładąc kropkę nad „i” nader dosłownym obrazem egzekucji na grupie schwytanych Polaków...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1809 – w okolicach Raszyna wojsko polskie dowodzone przez ks. Józefa Poniatowskiego (14 tys. żołnierzy) stoczyło bitwę z maszerującą w kierunku Warszawy armią austriacką pod dowództwem arcyksięcia d'Este (28 tys. żołnierzy). Do legendy przeszedł kontratak batalionu 1 pułku piechoty na groblę falencką, na czele którego szedł sam książę Pepi z karabinem w ręku i fajeczką w zębach.

 
 

Policyjni śledczy z Paryża uważają, że przyczyną pożaru katedry Notre Dame było zwarcie sieci elektrycznej. Informacja została opublikowana przez Associated Press, która powołuje się na nieoficjalne ustalenia funkcjonariuszy.

 

Red. Stanisław Michalkiewicz ujawnił treść notatki dyplomatycznej dotyczącej rozmowy polskiego i amerykańskiego dyplomaty na temat tzw. roszczeń żydowskich. W notatce była mowa o tym, że USA oczekują postępu w sprawie restytucji. W związku z tym, poseł Robert Winnicki wystosował interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego dopytując o stanowisko polskiego rządu w sprawie roszczeń żydowskich.

 

Abp Heiner Koch, ordynariusz Archidiecezji Berlina nazwał „prorokiem” 16-letnią Gretę Thunberg, aktywistkę zaangażowaną w działalność tzw. ruchów ekologicznych. Zdaniem hierarchy, wagarowanie na rzecz klimatu przypomina nieco biblijną scenę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.

 

Z bólem musimy przyznać, że są powody, dla których musimy się wstydzić, za niektóre występki naszych współbraci – powiedział abp Marek Jędraszewski, który w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przewodniczył Mszy św. krzyżma. – Nieprawdą jest jednak, że taki jest Kościół – podkreślił metropolita krakowski.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.