DZIŚ JEST:   20   LUTY   2019 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 37  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Krzysztof Gędłek

Bez kompleksów


Film Roberta Glińskiego Kamienie na szaniec to – używając internetowej nomenklatury – kliknięcie przycisku „odśwież” na powieści Aleksandra Kamińskiego. Obraz jest mocny, dosłowny. Reżyser bez ogródek prezentuje widzom historię pokolenia złamanego. Wielu na pewno zareaguje nań alergicznie. I bardzo dobrze!

Pokolenie Kolumbów wchodziło w dorosły wiek z głową pełną marzeń. Jeden z najbardziej emblematycznych ludzi tego pokolenia, Krzysztof Kamil Baczyński tak apelował do swoich rówieśników (w tym zapewne i swoich kolegów z klasy, bohaterów Kamieni na szaniec – „Zośki”, „Rudego” i „Alka”): O, wybudujcie domy, o nazwijcie wreszcie Polskę – Polską, nie krzywdą, a miłość – miłością. Pokoleniu Kolumbów towarzyszyła więc nieustanna świadomość tego, że – jak wspominał inny z kolegów chłopców opisanych przez Kamińskiego – to my mieliśmy być tymi, którzy spełnią marzenie pokoleń.

Mieli być. Ale nie zostali. Ich marzenie o wielkiej i niepodległej Polsce przerwała najpierw okupacja niemiecka, a potem sowiecka. I w tym właśnie – mówiąc Baczyńskim – smutnym czasie rozpoczyna się film Glińskiego. Pełni energii młodzi ludzie, działając w ramach małego sabotażu, ośmieszają niemiłosiernie Niemców i odgrażają się „świniom”, które „siedzą w kinie”. Z każdą minutą film staje się jednak coraz poważniejszy. Reżyser powoli wprowadza widza w warunki straszliwej okupacji, kładąc kropkę nad „i” nader dosłownym obrazem egzekucji na grupie schwytanych Polaków...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Podstawową przyczyną nadużyć jest lekceważenie szóstego przykazania. Bez zachowania czystości, pobożnego życia i ścisłej dyscypliny kapłańskiej życie jest skazane na porażkę” – napisał przed watykańską konferencją dotycząca nadużyć obyczajowych wobec nieletnich kardynał Gerhard Müller.

 
 

Nowojorscy adwokaci wnieśli do sądu pozew przeciwko dziennikowi „Washington Post” w  związku ze sposobem, w jaki gazeta relacjonowała werbalną napaść na grupę młodych uczestników styczniowego Marszu dla Życia w Waszyngtonie. Pełnomocnicy uwiecznionego na fotografiach i filmach ucznia Nicholasa Sandmanna domagają się od dziennika 250 milionów dolarów odszkodowania.

 

LGBT to propagowanie pedofilii – napisała małopolska kurator oświaty w odniesieniu do ogłoszonej w poniedziałek przez władze Warszawy karty gwarantującej przywileje osobom deklarującym się jako przedstawiciele tzw. mniejszości seksualnych.

 

Akademia Francuska (Académie Française) zdecydowała o feminizacji nazw  niektórych zawodów. Dość często używane przez zwolenników lewicy formy żeńskie niektórych funkcji, często brutalnie raniące uszy, stosowane są także w języku polskim. We Francji nad formami językowymi czuwa jednak jedna z najstarszych instytucji tego kraju – Akademia. Teraz i ona ugina się pod naporem politycznej poprawności.

 

W obliczu dominacji konserwatystów w składzie Sądu Najwyższego przez Stany Zjednoczone przechodzi proaborcyjny kontratak Demokratów. Jego przejawem są libertyńskie przepisy uchwalone w Nowym Jorku. Obawy budzą też radykalnie proaborcyjne poglądy kandydatów do dominacji prezydenckiej z Partii Demokratycznej. Jednym z nich jest Bernie Sanders.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.