DZIŚ JEST:   31   MARCA   2020 r.

Św. Balbiny, męczennicy
Św. Beniamina, męczennika
 
 
 
 

Bez Chrystusa, bez tradycji. Tak Facebook obchodzi „święta”

Bez Chrystusa, bez tradycji. Tak Facebook obchodzi „święta”
źródło: facebook.pl

Proces nachalnej, odgórnej sekularyzacji społeczeństw trwa w najlepsze. Angażują się w niego najbardziej wpływowe instytucje, politycy i media. Nie zawsze jednak ataki na chrześcijaństwo prowadzone są agresywnie lub wprost. Walka z tradycją często odbywa się w „przyjazny” i „zabawny” sposób. Przy wykorzystaniu subtelnych przekazów zmienia się powoli świadomość społeczeństwa, w tym także mniej uważnych katolików. Od jakiegoś czasu jednym z narzędzi tej pluszowej agresji jest Facebook.

 

W ostatnich dniach przeżywaliśmy wspomnienie św. Mikołaja. Z przykrością trzeba stwierdzić, że współczesna, zachodnia (anty)kultura bardzo się stara, żeby zatrzeć prawdziwe oblicze biskupa z Miry i zastąpić go w społecznej świadomości grubasem znanym z reklam, pozbawionym jakiegokolwiek związku z chrześcijaństwem. Pół biedy gdyby chodziło o zwykłą komercję. Takie działanie jest jednak formą ideologicznej wojny, którą liberalne środowiska toczą z chrześcijaństwem i tym, co na nim zbudowano. Ich celem jest całkowite wyrugowanie naszej wiary i naszych wartości z powierzchni ziemi.

 

Szósty grudnia minął, a uwaga wszystkich skierowała się na nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Przy tej okazji we wspomnianą wojnę po raz kolejny postanowił włączyć się Facebook. Portal przypomniał swoim użytkownikom o zbliżających się świętach, i w związku z tym zasugerował im wysyłanie okolicznościowych e-kartek. Nie sprecyzowano jednak tego, o jakie święta chodzi. Żadna z proponowanych kartek nie zawiera bowiem jakichkolwiek motywów chrześcijańskich. Próżno szukać postaci Dzieciątka Jezus, Matki Bożej, św. Józefa, szopki, pasterzy czy żłóbka. Są za to nic nieznaczące i bliżej nieokreślone choinki, krasnale i gołąbki.

 

Nic nowego, można by rzec. Kierownictwo portalu od dawna deklaruje „postępowe” wartości: neutralność światopoglądową i brak jakiejkolwiek dyskryminacji, także na tle religijnym. Stąd też brak katolickiej symboliki. Jedna z kartek sugeruje jednak coś innego. Przedstawia bowiem dziewięcioramienny świecznik i drejdel – atrybuty żydowskiego święta Chanuka, obchodzonego – mniej więcej – w okolicach Bożego Narodzenia.

 

Powstaje zatem pytanie: jakie święta ma na myśli Facebook, dbając o propagację radosnej atmosfery? Na pewno nie te, które u swoich źródeł mają tradycję katolicką. Nie spotykamy się tutaj ze zwykłą i powszechną sekularyzacją, ale z dewaluowaniem religii katolickiej przy jednoczesnym promowaniu judaizmu, a więc jawną dyskryminacją i dechrystianizacją. To wszystko przy okazji świąt Bożego Narodzenia, kolejnej rocznicy przyjścia na świat zapowiadanego w Starym Testamencie Mesjasza, z którym to przyjściem judaizm przecież się skończył.

 

Warto wiedzieć z kim mamy do czynienia i w jakim procesie bierzemy udział, zanim bezrefleksyjnie zaczniemy się bawić w podsuwane nam sposoby „świętowania”. Przy okazji świąt Bożego Narodzenia pamiętajmy o tym, że są to święta gruntownie chrześcijańskie. Starajmy się, aby były przepełnione właściwą symboliką. Znajdujemy się przecież w stanie wojny. Może się okazać, że z powodu braku refleksji sami siebie stawiamy po niewłaściwej stronie frontu.

 

Bartłomiej Franczyk

 


DATA: 2017-12-16 20:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Powstaje zatem pytanie: jakie święta ma na myśli Facebook, dbając o propagację radosnej atmosfery..." - ależ odpowiedź jest bardzo prosta. Ma na myśli każde święto, które nie tylko nie jest związane z katolicyzmem i Bogiem, lecz staje do Niego w opozycji, a które, mydlące oczy "radosną" (w rzeczywistości pustą i głupkowatą) atmosferą toruje ścieżkę do panowania rządów piekła, które to, według nich, da im bogactwo, wolność i rzesze niewolników do służby.
ponad 2 lata temu / Eulalia
 
o co Wam chodzi??? jak mozna domagac sie chrzescijanskiej tradycji na zydowskim portalu spolecznosciowym Marka Zuckebrga??? od portalu muzulmanskiego tez oczekiwalibyscie tego???
ponad 2 lata temu / delgado
 
Przy okazji warto wspomnieć że św. Mikołaj z Miry był prawdziwym twardzielem (i w żadnym wypadku nie przypominał wesołego grubego dziadka z naszej pseudo-kultury). Na zgromadzeniu biskupów w momencie kiedy jeden z nich zaczął głosić herezję, biskup Mikołaj z Miry podszedł do niego i jednym ciosem powalił go na ziemię. Został przez to wtrącony do lochu i odebrano mu godności biskupie, jednak po śnie który mieli tej samej nocy wrodzy jemu biskupi, w którym to Pan Jezus nakłada na Mikołaja z Miry godności biskupie, został zrehabilitowany i przywrócony do godności biskupiej. Módl się za nami św. Mikołaju z Miry aby obłęd pseudo-kultury związanej z Twoim Świętem oraz Świętami Bożego Narodzenia zamienił się w prawdziwy czas świętowania i uwielbienia dla naszego Pana Jezusa Chrystusa !
ponad 2 lata temu / Karol
 
Ale to się nie zaczęło wczoraj. Przecież te wszystkie krasnale to są jeszcze ślady wierzeń pogańskich. Kościół powinien wtedy bardziej się przyłożyć do bardziej sumiennego przestrzegania swojej wykładni wiary. A potem mamy takie rzeczy. Przecież sam Mickiewicz zachwycał się ludowymi gusłami na 1 listopadowymi - takim polskim halloweenem.
ponad 2 lata temu / Jurek
 
Ja zawsze wysyłam kartki świąteczne z wizerunkiem Świętej Rodziny, nawet do znajomych Anglików
ponad 2 lata temu / J-23
 
Prawdziwy katolik i chrześcijanin nigdy nie będzie miał konta na tym bezbożnym portalu ! Nie ma wspólnoty między dziećmi światłości a dziećmi ciemności - pierwsi chrześcijanie doskonale wyczuwali ten aspekt - nie było w nich ani śladu podejrzenia, że idą pod rękę z pogańskim światem ! A dzisiaj ? - niech sie wstydzą ci, co mają konta na fejsbuku !
ponad 2 lata temu / Jan
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.