29 kwietnia 2019

Betonowe liany lub „współczesna” strzała. Tak chcą zniekształcić katedrę Notre-Dame

(Argonowski [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)])

„Journal du Dimanche” poinformował, że kilka firm architektonicznych rozpoczęło prace nad projektem przebudowy dachu i wieży katedry Notre-Dame. Niektórzy wyobrażają ją sobie jako szklarnię botaniczną lub „pnący się beton”.

Premier Edouard Philippe ogłosił rozpoczęcie międzynarodowego konkursu na projekt rozwiązania mającego zastąpić iglicę katedry. Ale zamiast odbudowywać słynną wieżę Viollet-le-Duc, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, prezydent Emmanuel Macron chce „współczesnego gestu”.

Pytani przez gazetę, Denis Valode i Jean Pistre, założyciele pierwszej agencji architektonicznej we Francji, bronili identycznej rekonstrukcji. Ich zdaniem „jest to ikona dziewięciu wieków, którą odziedziczyliśmy i musimy ją naprawić, ponieważ nie byliśmy w stanie jej zachować”.

Wesprzyj nas już teraz!

Jean Nouvel, francuski architekt (Instytut świata arabskiego, Muzeum Quai-Branly, Filharmonia, Luwr w Abu Zabi…),  także bronił na łamach „Le Figaro” przywrócenia  identycznej, wiernej kopii iglicy Viollet-le-Duc.

Ale szaleństwo „współczesnych artystów” robi wielkie postępy. Jean-Michel Wilmotte (projekty: lotnisko w Seulu, stadion w Nicei, muzeum w Amsterdamie) zwielokrotnia wywiady, domagajac się  „współczesnego gestu”, wspomnianego przez głowę państwa.

Architekt Mucem, Rudy Ricciotti, zaproponował w dzienniku „La Provence” „betonowe liany o średnicy 4 cm”. W „Timesie” Norman Foster, brytyjski architekt (Nowy Reichstag, Wiadukt Millau, London Millennium Bridge), pisał o użyciu szkła.

Ian Ritchie, brytyjski architekt i twórca Dublin Spire, powiedział, że weźmie udział w konkursie i zaproponował w „Sunday Times” „super cienki załamujący się kryształ odbijający niebo”. – Myślę, że ten kryształ powinien być perforowany – co najmniej 50 proc. pustej przestrzeni, aby wyeliminować obciążenie wiatrem – to może być pięknym współczesnym stopem szklanych kryształów i stali nierdzewnej – przekonywał.

Francuz Alexandre Chassang zaproponował także szklaną iglicę. Firma architektoniczna Dijon Paul Godart i Pierre Roussel oferują przeszklony dach, po którym mogliby chodzić turyści. Pracownia architektoniczna NAB rozwija projekt szklarni botanicznej zamiast dachu katedry.

Inni architekci chcą pójść jeszcze dalej w oszpeceniu Notre-Dame i mówią o przekształceniu, przebudowie całej dzielnicy. – Sprawmy, by to smutne wydarzenie było wyjątkową okazją do dokładnego przeglądu dziedzińca przed świątynią, który jest miejscem „naczelnym”, ale naprawdę nie na poziomie” – deklarował Martin Robain.

 

Dominique Perrault, architekt Biblioteki Narodowej Francji, zaprezentował już w 2015 r. projekt z olbrzymim „szklanym lustrem”.

 

FLC

 

Zobacz VIDEO i poznaj symbolikę katerdy:

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram