DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Bestsellerowy Harry Potter? Słynny egzorcysta ostrzega: to okultyzm, który zagraża dzieciom

Bestsellerowy Harry Potter? Słynny egzorcysta ostrzega: to okultyzm, który zagraża dzieciom

Najnowsza książka J.K. Rowling „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” robi zawrotną karierę na świecie i w Polsce. Znajduje się na przykład na prestiżowej liście bestsellerów empik.com. Tymczasem zmarły niedawno wybitny egzorcysta, o. Gabriele Amorth wielokrotnie ostrzegał przed wielkim niebezpieczeństwem, jakim są książki o Harrym Potterze. Nazywał je wprost: „okultystyczne”.

 

O. Gabriele Amorth, oficjalny egzorcysta watykański i diecezji rzymskiej, wyraźnie ostrzegał przed zagrożeniem, jakie płynie z książek o Harrym Potterze. Przypomina o tym autor jego biografii „Diabeł się mnie boi. Opowieść o ojcu Amorcie” uznany włoski pisarz, ks. Marcello Stanzione.

 

„Ksiądz Amorth wyraźnie stwierdził, że książki o Harrym Potterze mogą mieć zły wpływ na niektóre dzieci, budząc w nich niezdrowe zainteresowanie okultyzmem” - czytamy w książce w biografii o. Amortha, która ukaże się w lutym nakładem Wydawnictwa Esprit. „Aby ustrzec dzieci i młodzież przed literaturą zatrutą okultyzmem, rodzice oraz nauczyciele powinni czytać im wartościowe książki zawierające historie piękne, zabawne i pouczające, w których ewentualna obecność magii (jak na przykład w tradycyjnych bajkach) jest tylko narzędziem dla zbudowania morału opowieści, a nie treścią, na której skoncentrowana jest historia (jak w przypadku Pottera)” - relacjonuje zalecenia o. Amortha ks. Stanzione.

 

W opinii słynnego egzorcysty rodzice „powinni zachęcać dzieci do czytania Pisma Świętego, biografii świętych, które pokazują nam cudowne oblicze Boga, nieskończenie prawdziwsze, piękniejsze i bardziej fascynujące od czarów i cudów, których potrafi dokonywać demon, aby doprowadzić nas do wiecznego potępienia”.

 

O. Amorth ostrzegał przed książkami o Harrym Potterze w okresie ich największej popularności, gdy media zachwycały się pisarstwem J.K. Rowling, mającym przywracać popularność czytelnictwa wśród najmłodszych m.in. w Polsce. Kolejne tomy coraz bardziej mrocznych książek o młodym czarodzieju zyskiwały miano bestsellerów, a ich krytyka była niejednokrotnie wyśmiewana.

 

Wulgarne ataki na religię

W książce „Diabeł się mnie boi” ks. Stanzione opisuje również, skąd wśród młodych ludzi bierze się współcześnie szczególne zainteresowanie okultyzmem. To efekt nieustannych zmian na płaszczyźnie politycznej, społecznej, kulturowej a przede wszystkim: religijnej. Bo właśnie religia, jak zauważał o. Amorth, przeżywa obecnie wielki kryzys.

 

„W społeczeństwie zdominowanym przez brak spójności i kryzys wartości również religii katolickiej, która staje się dziś obiektem ataków ze strony agresywnych i wulgarnych grup ateistów, grozi degradacja i marginalizacja” - głosił o. Amorth. „Istnieje ryzyko, że wierni przekształcą się w nic nieznaczącą mniejszość podążającą w ogólnym nurcie społecznych obyczajów, które stają się coraz bardziej nieludzkie. W odniesieniu do kryzysu tożsamości i poszukiwania punktów zaczepienia przez młodzież zauważyć można zbliżenie młodych do nowych form religijności, alternatywnej względem religii katolickiej. Młodzież skłania się raczej ku New Age, sektom, okultyzmowi czy religiom wschodnim” - relacjonuje nauczanie o. Amortha ks. Stanzione.

 

Jak zauważa biograf słynnego egzorcysty, ostrzegał on młodych ludzi przed kultem osoby ludzkiej, hedonizmu, pogoni za szybkim zyskiem. Zwracał również uwagę na rozpad więzi rodzinnych.

 

„Tradycyjna rodzina wielopokoleniowa już nie istnieje; została zastąpiona rodziną nuklearną (rodzice i dziecko), którą Rapaport określa jako „rodzinę podwójnej kariery”, gdzie oboje rodzice są skupieni na osiągnięciu własnych celów w życiu zawodowym, za wszelką cenę. Rodzina nuklearna nie jest jedynym istniejącym obecnie modelem rodziny. Są też rodziny tworzone przez rodziców żyjących bez ślubu; rodziny niepełne, tzw. monoparentalne, w których tylko jeden rodzic wychowuje dzieci; rodziny złożone z małżonków, dzieci zrodzonych z ich małżeństwa oraz z poprzednich związków. Do takiego zlepku mogą dołączyć byli małżonkowie oraz ich obecni partnerzy” - możemy przeczytać w książce „Diabeł się mnie boi.” W opinii o. Amortha „obserwujemy więc poważny kryzys rodziny, który ciągnie za sobą znaczny upadek wartości i trwałych punktów odniesienia dla młodzieży. Wielu młodych ludzi, bawiących się łamaniem zasad i przemocą, w rzeczywistości potrzebuje tylko miłości kogoś, kto ich zrozumie i wysłucha”.

 

O. Gabriele Amorth był jednym z najwybitniejszych egzorcystów. Na funkcję egzorcysty watykańskiego i diecezji rzymskiej został powołany w 1985 roku. Był autorem licznych publikacji, w których ostrzegał przed aktywnością demonów i uwikłaniem w zło. Był założycielem Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów, którego był prezesem aż do przejścia na emeryturę w wieku 75 lat w roku 2000. Ojciec Amorth zmarł 16 września 2016 roku.


Jego biografia „Diabeł się mnie boi. Opowieść o ojcu Amorcie” autorstwa ks. Marcello Stanzione ukaże się w lutym nakładem Wydawnictwa Esprit. 


DATA: 2017-01-04 10:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bardzo wysoko cenie księży egzorcystów bo podejmują nierówna walkę z wojskiem szatana .Mam żal do księży że nie ostrzegają na ambonach przed okultyzmem Harry Potter bioenergoterapia homeopatia joga ja tym wszystkim się interesowalam i po latach stwierdzam z całą stanowczością że przez te działki okultyzmu szatan uprawia swe pole.mowiac krótko już wiem że magia wróżki ezoteryka pseudo duchowość Harry Potter to jest subtelne ale aktywne zło które naprawdę nie śpi działa niszczy pomału lecz systematycznie trzeba lat i głębokiej spowiedzi aby to zrozumieć i wyrwać się z tych zsinteresowan ja to wiem z autopsji.
1 miesiąc temu / londyn
 
Jezu ludzie w książkach o Harrym Potterze nie ma nic o okultyzimie to że jest tam magia to nic nie znaczy s wogule w Harrym Potterze rowling zaznaczyła że miłość zawsze zwycięży ja poprostu kocham harrego potterhead forever
ponad 3 lata temu / bella lestrange
 
Raf - Literatula Toliena to co innego, nie sa w niej opisane czary jako takie. To sa 2 rozne sprawy, o czym pisze zreszta G.Amorth.
ponad 3 lata temu / DVD
 
Z całym szacunkiem dla o. Amortha, którego cenię za jego książki i pracę egzorcysty, uważam że w tym konkretnym przypadku przesadził i z racji posługi wydaje mi się, że niepotrzebnie demonizuje książki o poterze. Przeczytałem wszystkie i na pewno rodzi się pytanie czy to literatura dla dzieci, w jakim wieku, można na pewno pytać się o wartości z niej płynące czy wreszcie o jakość literatury. Ale stwierdzenie, że książka zachęca dzieci do okultyzmu jest grubo przesadzone. Literatura fantastyczna ma to do siebie że kreacja świata opiera się mniej lub bardziej na magii. Równie dobrze możemy z tego powodu odrzucić władcę pierścieni tolkiena czy narnię lewisa (powieści z wyższej półki niż potter, to fakt ale autorzy chrześcijańscy). Fantastyka rządzi się swoimi prawami i jest próbą oderwania czytelnika od świata w którym żyjemy, co nie jest złe samo w sobie, kiedy człowiek myśli i filtruje informacje - w wypadku dzieci wrażliwość tę powinien wyrobić dorosły opiekun
ponad 3 lata temu / Raf
 
Od zawsze to było wiadome. "Logarytmy" łamiące katolicki kanon jako fajne i humanistyczne oraz fikuśne powieści przygodowe napisane przez Autorów którzy ponoć słyszeli o Panu Jezusie.
ponad 3 lata temu / Leo
 
@PAWEŁ Internet ma pozory zła. Wiesz ile tu przekleństwo, pornografii i innych grzechów? lepiej stąd iść, niż się narażać na potencjalne grzechy
ponad 3 lata temu / matylda
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.