DZIŚ JEST:   04   KWIETNIA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
 
 
 
 

Berliński metropolita arcybiskup Heiner Koch dopuścił protestantów do Komunii świętej

Berliński metropolita arcybiskup Heiner Koch dopuścił protestantów do Komunii świętej
Abp Heiner Koch. Membeth/Wikimedia

Arcybiskup Berlina Heiner Koch dopuścił do Komunii świętej niektórych protestantów. To już kolejny niemiecki hierarcha, który zdecydował się na taki krok.

 

Abp Heiner Koch z Berlina dał się w przeszłości poznać jako zwolennik progresywnych zmian w Kościele katolickim. Bardzo intensywnie optował za dopuszczeniem do Komunii świętej rozwodników w nowych związkach, a ponadto wielokrotnie wypowiadał się w bardzo mętny sposób na temat homoseksualizmu i związków homoseksualnych. Teraz zdecydował się wydać zgodę na udzielanie Eucharystii protestantom.

 

Berliński metropolita opublikował sześciostronicowy list adresowany do duszpasterzy swojej archidiecezji. Poinformował w nim, że podjął decyzję o zaimplementowaniu dokumentu przyjętego w lutym roku 2018 przez większość niemieckich biskupów, w którym otwarto drogę do Stołu Pańskiego niekatolikom. Jeżeli protestant żyje w związku małżeńskim z katolikiem i para ma „paląca duchową potrzebę” wspólnego uczestnictwa w Komunii świętej, to berlińscy kapłani mają na to pozwalać – wskazał Koch.

 

Hierarcha podkreślił, że chodzi o rozwiązanie wyjątkowe, a nie konkretne i obowiązujące powszechnie regulacje. Powołując się na adhortację apostolską Amoris laetitia papieża Franciszka wezwał jednak do odrzucenia rygoryzmu i do akceptowania decyzji sumienia wiernych. Cytując odpowiednie passusy tego dokumentu stwierdził, że Kościół nie może „zastępować” sumienia wiernych i szafarze Komunii świętej – nawet jeżeli osobiście uważają decyzję danego protestanta za błędną – nie mogą jej zmieniać.

 

Hierarcha wyraził przy tym nadzieję, że dopuszczenie protestantów do Stołu Pańskiego przyczyni się do „godnego i wiernego celebrowania Eucharystii”. Przyznał też, że dziś wielu wiernych nie ma właściwego do niej podejścia.

 

Niemieccy biskupi dokument dopuszczający niektórych protestantów do Komunii świętej opublikowali w czerwcu za zgodą Ojca Świętego. Papież nie pozwolił jedynie, by tekst ukazał się z pieczęcią Konferencji Episkopatu Niemiec – stąd wydano go jako niezobowiązujący poradnik i poszczególni biskupi wcielają go w życie indywidualnie. Dotąd zrobiło to już kilkunastu. Zmianom tym próbowało w Niemczech zapobiec kilku hierarchów pod wodzą arcybiskupa Kolonii kard. Rainera Marii Woelkiego. Ani to, ani krytyczne głosy takich kardynałów jak Gerhard Müller, Walter Brandmüller czy Willem Eijk, nie odniosły jednak skutku.

 


Źródło: erzbistumberlin.de
Pach

 

 


DATA: 2018-12-19 08:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak protestant na "palącą potrzebę" przyjmowania Komunii Świętej to niech się najpierw porządnie nawróci na katolicyzm z jego dobrodziejstwami, uzna wszystkie dogmaty KK, zacznie przystępować do spowiedzi zanim z ublocinym sercem podejdzie do Stołu Pańskiego. Protestantyzm jest odrzuceniem sakramentów więc jeśli poczuł palącą potrzebę uznania sakramentów, niech to zrobi rozumowi, formalnie po uprzednim wyrzeczeniu się błędów protestantyzmu. To nie ekumenizm, to herezja. To podtrzymywanie heretyków w grzechu śmiertelnym. Papież powinien natychmiast zastopowac szerzenia się profanacji. Jak dziecko ma palącą potrzebę przystąpić do komunii z rodzicem choć nie było jeszcze u pierwszej spowiedzi i nie nauczyło się prawdziwie wiary świętej to idąc tym torem rozumowania ten biskup też mu udzieli Komunii. Non possumus.
ponad 1 rok temu / MRT
 
Popełniają świętokradztwo i tyle, kto świadomie udziela .. itd . A msza Prawosławna, jak i Eucharystia jest ważna kolego "ZZZ", jak jesteś "na Rusi" i nie ma Katolickiego Kościoła w zasięgu, to masz obowiązek uczestniczyć w Mszy Prawosławnej. Kłania się nie znajomość Kodeksu Kanonicznego i Katechizmu !!! Masz tylko powiadomić "szefa";) TOTALNA BZDURA kłania się CIC 1917 roku a nie CIC 1983 który zawiera wiele poważnych błędów NIE MASZ OBOWIĄZKU a tym bardziej PRAWA PRZYJMOWAĆ Komunii Św. u schizmatyków bo to świętokractwo : Kodeks Prawa Kanonicznego z 1917. Kanon 1258 C.I.C 1917: Zakazane jest wiernym w jakikolwiek sposób czynnie uczestniczyć czyli mieć udział w niekatolickich obrzędach Kanon 2316: Każdy kto z własnego popędu i świadomie wspiera propagowanie herezji, albo kto uczestniczy (wbrew postanowieniom Kanonu 1258) w niekatolickich obrzędach, jest podejrzanym o herezję Więcej TU:http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,7585.msg213402.html#msg213402
ponad 1 rok temu / LUK
 
Zupełna nieprawda! Prawosławni pod żadnym pozorem nie akceptują udzielania komunii świętej katolikom.
ponad 1 rok temu / @Pop
 
Akurat nie jest to najlepszy przykład.
ponad 1 rok temu / @zzz
 
Czyli katolik do spowiedzi przed przyjęciem Komunii św. A protestantów bez niczego? Jak by szedł po przekąskę w kinie lub podczas występu teatralnego...
ponad 1 rok temu / Katolik
 
Popełniają świętokradztwo i tyle, kto świadomie udziela .. itd . A msza Prawosławna, jak i Eucharystia jest ważna kolego "ZZZ", jak jesteś "na Rusi" i nie ma Katolickiego Kościoła w zasięgu, to masz obowiązek uczestniczyć w Mszy Prawosławnej. Kłania się nie znajomość Kodeksu Kanonicznego i Katechizmu !!! Masz tylko powiadomić "szefa";) Cerkwi o chęci przystąpienia do Eucharystii i przed pościć 4 godziny.
ponad 1 rok temu / Pop
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.