DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2019 r.

Św. Jerzego
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 

Berlin będzie islamski. To „zasługa” otwartej polityki kanclerz Angeli Merkel

Berlin będzie islamski. To „zasługa” otwartej polityki kanclerz Angeli Merkel
Fot. REUTERS / Michael Buholzer / FORUM

Protestanci stanowią 17 procent ludności Berlina. To obecnie najliczniejsza grupa wyznaniowa w niemieckiej stolicy. Wkrótce jednak prawdopodobnie zastąpią ich muzułmanie.


Liczba muzułmanów mieszkających w Berlinie w ciągu zaledwie dwudziestu lat podwoiła się. Podczas gdy w roku 1990 132 tysiące berlińczyków wyznawało Allaha, w roku 2011 było ich już 249 tysięcy - oficjalnie, bo w rzeczywistości już wtedy mogło ich być o wiele więcej. W przeciwieństwie do katolików i protestantów muzułmanie nie gromadzą się w jednej wspólnocie, co utrudnia ich policzenie.

 

Nie ulega wątpliwości, że wskutek polityki otwartych granic kanclerz Angeli Merkel od roku 2011 do dziś liczba berlińskich mahometan wzrosła jeszcze bardziej. Prawdopodobnie Allaha wyznaje dziś od 8 do 12 procent ludności Berlina. Odsetek protestantów w Berlinie tymczasem wyraźnie się kurczy. W roku 1992 stanowili jeszcze 26 proc. ludności, obecnie – już tylko 17 procent. Jeszcze gorzej statystyki wyglądają wśród młodzieży.

 

Jak ocenia Gunnar Schupelius, dziennikarz stołecznej „B. Z.” (Berliner Tageszeitung) w ciągu najbliższych kilkunastu lub kilkudziesięciu lat muzułmanie mogą stać się największą grupą wyznaniową w niemieckiej stolicy. Podczas gdy dominujących dziś protestantów cały czas ubywa, wyznawców Allaha wprost przeciwnie – także dzięki wyraźnie wyższej dzietności tej grupy.

 

Schupelius zwraca uwagę, że dechrystianizacja Berlina jest zjawiskiem nie tylko smutnym, ale i zadziwiająco nieubłaganym. „Wydaje się, że zawiodły wszystkie próby zatrzymania ludzi w kościołach. Czy ksiądz wygłasza poważne kazania, czy też oferuje barwny program rozrywkowy, nie ma to znaczenia” – ubolewa.

 

Katolicy to odrębny temat – ich liczba jest w Berlinie tradycyjnie dość niewielka. Od lat stanowią około 9 procent ludności stolicy, co – głównie dzięki nieustannej imigracji, w tym z Polski – raczej się nie zmienia.

 

Schupelius skarży się, że w Berlinie niemal nie można już spotkać protestantów, którzy byliby dumni ze swojej wspólnoty i chętnie broniliby wiary. „Wśród muzułmanów, których znam, robią to praktycznie wszyscy. Można im tego zazdrościć” – kończy dziennikarz.

 

Dechrystianizacji sprzyja też polityka skrajnie lewackich władz Berlina. Koalicja socjaldemokratów, postkomunistów i Zielonych gwarantuje politykę skrajnie proimigrancką i antychrześcijańską, także w ważnej sferze symbolicznej.


 Zaledwie kilka dni temu władze Berlina ogłosiły, że na odbudowywanym pałacu królewskim (Berliner Schloss) nie pojawi się tradycyjny krzyż, bo byłoby to sprzeczne z zasadą neutralności światopoglądowej państwa.

 

 

Źródła: kath.net, pch24.pl

Pach

 

 

 


DATA: 2017-06-03 07:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wizjonerzy w przepowiedniach o czasach ostatecznych mówią, że Berlin zostanie zniszczony i już nigdy nie zostanie odbudowany.Wszystko na to wskazuje. Na naszych oczach spełniają się proroctwa.
ponad 1 rok temu / Pati
 
W Berlinie jest 4% Katolikow. Prawie mysle ze w 80% to Polacy.
ponad 1 rok temu / Jan
 
A Berlin leży zaledwie 50 koń od granicy z Polska
ponad 1 rok temu / Oszołom z radia maryja
 
Jest to starannie prowadzony proces de-nordyzacji Niemiec. Zamachy terrorystyczne - produkt uboczny. I w Polsce nie ma się z czego cieszyć.
ponad 1 rok temu / europ
 
"Better green than dead" ?
ponad 1 rok temu / mk
 
Już dziś trzeba myśleć nad tym, jak zbudować kawalerię, husarię adekwatną do współczesnych zagrożeń, bo Polska zdaje się być ostatnim bastionem Christianitas w Europie. Być może musimy modlić się o nowy Cud nad Wisłą (Odrą i Nysą). +++ "Pod Twoją obronę (w zmaganiach z sZATANEM o nasze myśli, czyny i zaniechania) uciekamy się święta Boża Rodzicielko..."
ponad 1 rok temu / Jurek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "52015"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.