DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Benedyktyni w Tulon będą celebrować według mszału z 1953

Benedyktyni w Tulon będą celebrować według mszału z 1953
fot. ks. Piotr Maroszek

Benedyktyni z francuskiego Tulon położonego nad brzegiem Morza Śródziemnego będą w tym roku celebrować liturgię Wielkiego Tygodnia oraz Wigilii Paschalnej podług mszału z 1953, jeszcze sprzed reformy Piusa XII. Uzyskali stosowne pozwolenie, takie, jakie otrzymało już wcześniej Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra.

 

Papież Pius XII wprowadził pierwsze zmiany w liturgii Wigilii Paschalnej w roku 1951. W roku 1955 z kolei dekretem Maxima Redemptionis znacząco zreformował ryt Wielkiego Tygodnia. W nowej wersji liturgiczna celebracja stała się uboższa. W ubiegłym roku Papieska Komisja Ecclesia Dei udzieliła indultu Bractwu Kapłańskiemu Świętego Piotra, umożliwiając mu celebrowanie liturgii Wielkiego Tygodnia i Wigilii Paschalnej w dawniejszej, bardziej uroczystej formie, o czym poinformowano na amerykańskich stronach Bractwa dopiero niedawno. Okazuje się teraz, że komisja analogicznego indultu udzielono także benedyktynom z klasztoru św. Benedykta w Tulon.

 

Nie są znane żadne bliższe szczegóły, bo nie opublikowano jak dotąd treści zezwolenia. Wiadomo jednak, że indult udzielony został ad experimentum na okres trzech lat, a wielkopiątkowa modlitwa za żydów będzie odmawiana w najnowszej wersji, określonej przez papieża Benedykta XVI.

 

O decyzji komisji odnośnie benedyktynów poinformował sam przeor klasztoru, o. Alcuin. „Nasze świętowanie Wielkiego Tygodnia będzie w tym roku szczególnie bogate, bo odpowiednie autorytety zezwoliły nam 17 stycznia na celebrowanie rytów Wielkiego Tygodnia podług mszału z roku 1953. Te piękne i stare ryty, zwłaszcza w kontekście monastycznym, świadczą o bogactwie, które podarowano nam w tradycji stuleci”–napisał.

 

Jak dodał przeor, jego wspólnota zaprasza duchownych i świeckich do wspólnego przeżywania liturgii Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy oraz „wyraża najgłębszą wdzięczność” komisji Ecclesia Dei.

 

Benedyktyński klasztor w Tulon rozwija się obecnie bardzo dobrze. W grudniu ubiegłego roku odbyły się postrzyżyny jednego z młodych zakonników, w styczniu przystąpił do wspólnoty jeden postulant. Przeor zapewnia, że ma już kolejne prośby o przyjęcie i jeżeli taka będzie wola Boża, grono tulońskich benedyktynów w tym roku jeszcze się powiększy.

 

 

Źródło: Katholisches.info

Pach


DATA: 2018-03-06 15:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Benedykt XVI zezwolił na odprawianie według Mszału 1962, a dzięki tym zgodom Triduum będzie według Mszału 1953. W 1955 r. wprowadzono zmiany, z części których wycofano się nawet w Novus Ordo Missae.
ponad 2 lata temu / @tridentina
 
wszystkim na odtrutkę z proizraelskiej politpoprawności polecam zapoznać się i zaśpiewać tekst pięknej polskiej pieśni pasyjnej "już Cię żegnam najmilszy Synu Chrystusie". Zwrócmy uwagę na TEKST i kilka niepoprawnych politycznie akapitów w tejże pieśni. To tak w nawiązaniu do tej modlitwy za wiarołomnych Żydów (posoborowej,politpoprawnej).
ponad 2 lata temu / trydentina
 
nie mogę zrozumieć dlaczego na celebracje takiej LITURGII trzeba mieć jakiekolwiek pozwolenia?! czy oni robią coś niegodnego że na to władze kościelne mają ZEZWALAĆ? niech mi ktoś to wytłumaczy! skoro Benedykt XVI udzielił zgody na powszechne sprawowanie Mszy Wszechczasów to dlaczego nie ma zgody na stare Triduum?
ponad 2 lata temu / trydentina
 
W Noc Zmartwychwstania powinna trwać Liturgia. W Ełku z tego co wiem tylko jedna parafia zaczyna o 22.00 i mimo wzorowej godziny nie robi skrótów w Liturgii Słowa (choć w tę Noc też niestety był jeden gitarzysta do czasu Hymnu Chwała na wysokości, ale w Wielki Piątek żadnych instrumentów nie było), adoracja w noc z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę nieustanna. W Wielki Czwartek w Ciemnicy do 22.00
ponad 2 lata temu / @Kazimierz
 
>bo odpowiednie autorytety zezwoliły nam 17 stycznia na celebrowanie rytów Wielkiego Tygodnia podług mszału z roku 1953.< Zamiast słowa autorytety powinni napisać FORMALNA WŁADZA zezwoliła. Jak tu się cieszyć z TEGO co powinno być NORMĄ. A co z tradycyjnymi katolikami , którzy chcą SŁUCHAĆ i uczestniczyć we Mszy Trydenckiej w swoich lokalnych kościołach. Jak tu nie zazdrościć.
ponad 2 lata temu / iskierka
 
c.d. Poza garstką modernistów nikt nie widział potrzeby reformowania Mszy, bo nikomu ona nie przeszkadzała, nikt nie czuł potrzeby jej uwspółczesniania. Grupa próżnych, ogarniętych pychą pseudoteologów i pseudoliturgistów musiała ludziom latami wmawiać, że to co uważali za piękne i co głęboko przeżywali, co do nich przemawiało, teraz jest do niczego, bo nie wyraża ducha czasów i mentalności.
ponad 2 lata temu / Iw
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.