DZIŚ JEST:   07   GRUDNIA   2019 r.

Pierwsza Sobota
Św. Ambrożego, Doktora Kościoła
Św. Marii Józefy Rosello
 
 
 
 

O rewolucji seksualnej, homolobby i odejściu od Tradycji

Benedykt XVI o przyczynach kryzysu Kościoła [PEŁNY TEKST PO POLSKU]

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


To jest tekst po prostu natchniony. Każde zdanie, każde idealnie dobrane słowo wydają się tu jakby wykute w kamieniu. Żyj Benedykcie jeszcze długo, bo wciąz jesteś nam na Ziemi potrzebny i niezastąpiony.
1 miesiąc temu / krzysztof.uczki
 
Mk 9.42 I wszystko w temacie. Rozumiem argumentację Benedykta XVI, jednak ta interpretacja jest niepełna. Gdyby moja córkę spotkał taki los, myślę że zadzialalbym szybciej jak kongregacja. Doslownie
3 miesiące temu / Ziemto
 
Uwielbiam Cię Boże przez życie - Ojca Świętego Benedykta XVI i dziękuję za każdą treść, za Jego wystąpienia,za umiłowanie Kościoła
3 miesiące temu / Poul
 
Tekst na miarę wielkiego Teologa i świętego Człowieka.
4 miesiące temu / Renata
 
Prosto i wspaniale. Dziękuję.
5 miesięcy temu / adsp
 
Po raz kolejny wszystko mi poukładał...Dzięki
6 miesięcy temu / Katia
 
@Rozumienie - już prościej nie można napisać, że przyczyną kryzysu w Kościele jest odejście od Tradycji.
6 miesięcy temu / tyż prostaczek
 
Bracie, a czy Jezus Chrystus spełnił oczekiwania wszystkich? Poniekąd... Tak!
6 miesięcy temu / Jeszcze
 
Wspaniały tekst, niezwykle konkretny, mądry, pragmatyczny,szkoda,że tak mało jest obecny w tych burzliwych dyskusjach.Jest trudny,ale po kilkukrotnym przeczytaniu wszystko staje się jasne.Dzięki Ci Boże za Benedykta XVI.
6 miesięcy temu / Danka
 
Dlaczego Benedykt XVI używa tak skomplikowanego języka. Jestem zwykłym, przeciętnym człowiekiem XXI wieku. W tym liście jedynie wyczuwam, że On ma racje, że chce dobrze ... Czemu jednak nie posłużył się językiem Jezusa ? Prostym i zrozumiałym, podpierającym się przypowieściami dla ułatwienia rozumienia go przez maluczkich? Czemu ? Coraz bardziej zaczynam wierzyć w proroctwo, że dojdzie a może już doszło do sytuacji w wieży Babel. Wszyscy mówią ale nikt nie rozumie. Katastrofa. Strach się bać. Ryszard. Pozdrawiam wszystkich prostaczków.
6 miesięcy temu / Rozumienie
 
Dziękuję
6 miesięcy temu / Irena
 
Więc co powodowało wszystkich Papieży potępiających: Masonerię i modernizm wszelkiej maści nazwany w "Syllabusie" na 80 sposobów! O czym pisali swe Encykliki poprzednicy Jana XXIII?! Ano pewnikiem o marsjanach. Są trzy fundamenty na których stoi "upadek watykanu": 1.Klątwa Św. Pawła Apostoła, na każdego kto by głosił inną Ewangelię z Gal 1: 6-9; Klątwa Św. Piusa V na każdego, kto zmieni choć kropkę w Liturgii; i konsekwencje złamania przysięgi antymodernistycznej wprowadzonej przez Św.Piusa X, czego konsekwencje są większe od naszej wyobraźni!!! Oto są przyczyny!
6 miesięcy temu / Andrzej BR
 
mam wątpliwości czy rzeczywiście BXVI jest autorem tego tekstu
6 miesięcy temu / PN
 
Jestem całym sercem i rozumem i refleksją daną w wolnej woli w zgodzie z oceną stanu rzeczy i dynamice działań Kościoła Chrystusowego na Ziemi tu i teraz zawartą w eseju papieża Benedykta XVI. Jestem katolikiem, Jezus Chrystus, to Pan Mój i Bóg mój, przy Nim trwam i trwać będę zawsze, Jego nauka bez żadnych zmian i odstępstw jest moją jedyną Mapą Życia, On Sensem wszystkiego co jest, widzialnego i niewidzialnego. On Światłem, zaś ciemność chce wszelkimi sposobami, teraz - opisanymi w eseju papieża Benedykta XVI odciąć lud Boży od Boga, by stracił sens bytowania i wiarę w swego Ojca w Trójcy Przenajświętszej Jedynego, co by znaczyło bezsens wszystkiego, depresję i złudę pewności istnienia Stwórcy, czyli odwiecznego Boga Ojca, Który Jest, Był i Będzie, a i Odkupiciela w Synu Człowieczym i Ożywiciela w Duchu Świętym. Odcięcie drzewa od korzeni, odcięcie rzeki od prakropli rwącego nurtu, to wszystko zmierza do utraty łączności z Panem Bogiem. Tylko Prawda wyzwoli nas.
7 miesięcy temu / Lech Galicki
 
@Weronika Czy mogłabyś dać jakieś namiary na film księdza Murzińskiego, w którym mówi o " przechwyceniu kluczy", o którym wspominasz?
7 miesięcy temu / marcin
 
Trochę dziwne dla mnie te podziękowania na końcu dla Franciszka... Przeciez on wspiera te negatywne zjawiska w Kościele
7 miesięcy temu / tretka
 
Czy ta tak kompetentna wypowiedź, świadcząca o pełni władz umysłowych i duchowych nie każe zapytać -dlaczego abdykowales Benedykcie?Czy twoja obecność dzisiaj bardzo potrzebna?
7 miesięcy temu / Krzysztof
 
Benedykt XVI tylko przedstawia w zarysie zgorszenie które przyszło nieuchronnie na świat i które będzie się wciąż umacniać i rozpowszechniać.Kościół jest słaby i będzie wciąż słabnąć aż do ponownego przyjścia Jezusa Chrystusa...
7 miesięcy temu / chrzest
 
Kto wie, czy w kontekście obecnej sytuacji w Kościele, ten stosunkowo krótki tekst nie jest najważniejszą wypowiedzią Benedykta XVI w niczym nie umniejszając znaczenia jego wcześniejszych publikacji. Moderniści mają problem, bowiem nie wypowiedział tego jakiś lokalny biskup pomocniczy, tylko jakby nie było papież emeryt. Dlatego wobec braku merytorycznych argumentów, zatykając uszy niczym mordercy św. Szczepana będą z wrzaskiem domagać się "uregulowania statusu" Benedykta, czyli w praktyce jego skutecznego uciszenia, równolegle w diaboliczny sposób zasiewając wątpliwości, czy aby na pewno to on jest autorem tego tekstu.
7 miesięcy temu / Ruben
 
@Weronika tutaj mowa o autentycznym posiadaniu kluczy, czego weryfikacją może stanowić obserwacja n.p. w nauczaniu, przemawianiu, postępowaniu itp. papieża występowania darów Ducha Świętego. Pan Bóg nie może związać fałszerstwa/ symonii n.p. fałszywie stwierdzonej nieważności małżeństwa gdy jedna strona oszukała czy zapłaciła. W tym również nie prawowitego wyboru papieża, który w rzeczywistości jest anty-papieżem choćby ludzie twierdzili inaczej. Tak, to niestety wygląda na "doskonałe" zwodzenie... na które nawet wybrani się nabierają...
7 miesięcy temu / Jeremiasz
 
@Jeremiasz Jednakże w Piśmie Świętym jest mowa o ,,przechwyceniu kluczy,, o czym kiedyś mówił także Ks. Murziński. A to przechwycenie kluczy przez niewłaściwą osobę, może być najgorszym okresem w dziejach Kościoła.
7 miesięcy temu / Weronika
 
Dziękuję.:
7 miesięcy temu / Mirosława Nowa
 
Klucze św. Piotra są z tym papieżem, który pisze prawdę dzięki specjalnej asystencji Ducha Świętego. Z tego tekstu wynika, iż papież Benedykt XVI opisuje rzeczywistość prawdziwie. Kto ma uszy niechaj słucha!
7 miesięcy temu / Jeremiasz
 
Jezuicki Deon zamieścił artykuł o tym, że listu tego nie mógł napisać Benedykt XVI ze względu na jego podeszły wiek i słabnące władze umysłowe. Sugerowano, że list ten napisał ktoś inny. Posuwanie się do takich insynuacji to już kompletna utrata jakichkolwiek zasad moralnych. Na drugi dzień artykuł zniknął. Widać nie znalazł uznania nawet u liberalnych wielbicieli tego portalu. Jezuici to forpoczta zmian w Kościele.
7 miesięcy temu / tomek5902
 
JAKŻE MI BRAKOWAŁO TAKIEGO OSĄDU. TO BARDZO WAŻNY TEKST!
7 miesięcy temu / Piotr
 
Witam wszystkich. Po pierwsze te stwierdzenia są dużo za późno. Po drugie tak się kończą wszystkie rewolucje w szczególności postępowe i nowoczesne. Po Polsku :{"Wicie rozumicie ....."} nie trzeba być wielkim myślicielem że niema drug na skróty do miejsc godnych zachodu. To kościół ma trwać w tradycji ojców i zmieniać ludzi a nie ludzie mają zmieniać kościół bo taka jest moda. Cały moc była w tradycyjnym podejście do wiary a nie w zapraszaniu zboczeńcowi myśleniu że jak koś to będzie. Kościół zbiera żniwa otwartości i pobłażliwości dla szkodników którzy rozsadzając go od środka. Dlaczego do tak ważnej instytucji dostają się ludzie nie odpowiedni i przestępcy. Bo selekcja to lipa. To także odejście od tradycji na rzecz nie przemyślanych reform i nowości. Postscriptum rewolucje postępowe i nowoczesne to ocean rynsztoku pod przykrywką: {"Wicie rozumicie ....."} czyli żeby było łatwo i przyjemnie dla wszystkich. A tak nigdy nie będzie. Wiara to wyzwanie ..
7 miesięcy temu / Centurion
 
Tak jak podporami naszego Pana Jezusa Chrystusa są Niepokalana Maryja nasza Pani i Królowa i Wielki Książę Święty Michał Archanioł, tak nasza wiara opiera się na Piśmie Świętym i Tradycji. Gdy brakuje któregoś z filarów wtedy robi się lipa, czyli jest naprawdę ciężko. Dlatego konieczne jest trwanie w Tradycji i czerpanie mądrości z Pisma Świętego bo bez tego daleko nie zajedziemy. CSSML
7 miesięcy temu / papuga.Niepokal
 
@kowal. Według mnie, "drugi kościół" to nie jest kościół Chrystusowy zgodny z Jego nauczaniem, ale to Kościół ulepszony według naszego projektu. Abdykacja to raczej chęć uniknięcia męczeństwa, J.P. II wybrał męczeństwo. Moim zdaniem, ten tekst świadczy o tym, że dopiero teraz, dla Benedykta XVI zaczęło się męczeństwo, kiedy widzi, że Kościół, którego jest członkiem i nad którym niedawno sprawował władzę, ulega niebezpiecznym podziałom i skręca ostro w lewo.
7 miesięcy temu / pokorny
 
"Jeden z biskupów, który wcześniej był rektorem seminarium, zorganizował pokaz filmów pornograficznych dla kleryków, rzekomo z zamiarem uodpornienia ich w ten sposób na zachowania przeciwne wierze."\\ "Być może warto wspomnieć, że w niejednym seminarium studenci przyłapani na czytaniu moich książek byli uważani za niezdolnych do kapłaństwa. Moje książki były chowane, jak zła literatura, i jedynie czytane pod ławką."\\ Kto mianował takiego biskupa, i czy hierarchia kościelna w praktyce już przestała istnieć? \\ Przecież kardynał Ratzinger, a później Benedykt XVI byli też ludźmi władzy ? Dlaczego jej nie sprawowali? \\ Benedykt XVI w adhortacji apostolskiej Sacramentum Caritatis podkreślił wagę użycia łaciny w liturgii. \\ W dokumencie motu proprio Summorum Pontificum z 7 lipca 2007 r. papież zezwolił na odprawianie mszy św. według mszału Jana XXIII. \\ Jak to było i wciąż jest możliwe, że te dokumenty PAPIESKIE zostały ZIGNOROWANE, przynajmniej w Polsce.
7 miesięcy temu / Rys
 
Mam pewien dyskomfort gdy to czytam... Zawsze miałem przekonanie że kryzys w kościele zaczął się od reform i akceptacji błędów modernizmu, a tu proszę... wszystkiemu winna rewolucja seksualna! Ale ja prosty człowiek jestem i pewnie dlatego nie rozumiem co BXVI ma na myśli pisząc o "drugim kościele". Czy chodzi o Kościół po SVII, przy którym człowiek zaczął majstrować by go "ulepszyć", czy o nowe Katolickie Kościoły Episkopalne, które powstają na naszych oczach np Niemcy. Albo o męczeństwie... Jak rozumieć abdykację? Czy to męczeństwo?.. Jak ktoś rozumie to niech napisze
7 miesięcy temu / kowal
 
PRAWDA NAS WYZWOLI . TYLKO DUCH ŚW.KTÓRY MIESZKA W KOŚCIELE JEZUSOWYM JEST SILA DO WALKI ZE ZŁEM. WSZYSCY HIERARCHOWIE MUSZĄ ZROZUMIEĆ ZE WIARA MUSI BYĆ OPARTA NA CZYNACH TYCH Z PRZYKAZAŃ BOŻYCH A NIE Z INTENCJI.
7 miesięcy temu / Anna
 
Bardzo proszę o wersję audio lub wideo. Nie każdy ma możliwość czytania.
7 miesięcy temu / Robert
 
0jcze święty Benedykcie. 0dnosze wrazenie że Duch Swiety jest Twoim wielkim Mistrzem i Przyjacielem. Chylę głowę przed Twa mądrością i pokorą.Teresa
7 miesięcy temu / [email protected]
 
Przyjdź Jezu, Panie..
7 miesięcy temu / bożena
 
Odnosi się wrażenie, że to SPOWIEDŹ a nie żaden ESEJ- rozprawa literacka. Każdy papież PEŁNI NAJWYŻSZY urząd w Kościele i ma OBOWIĄZEK zachować i przekazać DEPOZYT WIARY a NIE ROZPRAWY LITERACKIE, które ujawniają IGNORANCJĘ władzy Kościelnej. Warto jednak pamiętać czego uczy Kościół Katolicki - aby NIE ODKŁADAĆ NAWRÓCENIA NA OSTATNIĄ CHWILĘ ŻYWOTA i póki czas NAPRAWIĆ WYRZĄDZONE SZKODY i KRZYWDY. W Kościele Katolickim obowiązuje SPOWIEDŹ indywidualna w konfesjonale a spowiadający się otrzymuje POKUTĘ i MUSI zadośćuczynić popełnionym grzechom. Spowiedź publiczna jest u PROTESTANTÓW a nie Katolików. Każdy Boży Papież o tym WIE. Jak katolik idzie do spowiedzi to ksiądz przypomina, aby się NIE USPRAWIEDLIWIAĆ i nie gadać zbyt wiele tylko wymieniać GRZECHY i za NIE ŻAŁOWAĆ. Jeśli mamy Kryzys skutkujący ROZŁAMEM to dlaczego posoborowi Papieże DO KOŃCA SWOICH DNI nie mieli ODWAGI zawrócić z błędnej drogi ? Dlaczego NIE POSŁUCHALI MATKI BOŻEJ Z FATIMY ?
7 miesięcy temu / iskierka
 
Wielki papież!
7 miesięcy temu / PWL
 
Szkoda, że papież Benedykt XVI abdykował. Teraz, takie słuszne nauki to musztarda po obiedzie. Pozostawił nam,katolikom, "bondziorno" i "smacznego obiadu".
7 miesięcy temu / oj tam
 
Są to święte i jak mi się wydaje słuszne słowa Papieża Benedykta. Szkoda, że Papież Franciszek ulega niekiedy "nowoczesności" przez co wprowadza zamęt w Kościele.
7 miesięcy temu / Mirosław Kubi
 
Genialny Papież Benedykt. Tak każdy z nas jest osobiście odpowiedzialny a może i winny. Ale ile zła wniósł ateizm, to oglupianie przez niewiarę?! Głupia i przemadrzała pycha tzw iluminarzy w zakresie wychowania seksualnego, poparta autorytetem rządzących!? Ale cóż, rządzący schodzą ze swoich stolków i znikają w tłumie,a tłum zostaje ze swoimi problemami. Dziękuję Ojcze Św. za zabranie głosu.
7 miesięcy temu / Ade
 
Marianna Franciszka de Jesús Torres y Berriochoa - "Poza tym, w owych nieszczęśliwych czasach, nastąpi niepohamowany zalew nieczystości, która popychając resztę ludzi do grzechu, pociągnie niezliczone lekkomyślne dusze na wieczne potępienie. Nie będzie można znaleźć niewinności w dzieciach, ani skromności u niewiast. W owych chwilach największej potrzeby Kościoła, ci, którzy mają mówić, będą milczeć! Na koniec Matka Boża ponownie nakazała wykonać figury ku Jej czci."
7 miesięcy temu / Nick
 
Cudowne pokrzepienie. Dziekuje Ci Ojcze!
7 miesięcy temu / Samanta
 
Jakże słuszne słowa! Ale czy przyniosą skutek? Sytuacja jest bardzo zła,, homoseksualizm to nie wszystko. Mamy do czynienia z ofensywą ateizmu, oficjalnie sterowaną.
7 miesięcy temu / Zbigniew
 
Piękny, jasny tekst o godności i wolności człowieka, których jedynym Źródłem jest sam Bóg. Tylko w Nim jest nasze życie. Cieszę się, że dane mi było żyć w czasach, w których prowadzili mnie Jan Paweł II i Benedykt XVI. Gdzie wzmaga się zło, tam jeszcze obficiej rozlewa się łaska!
7 miesięcy temu / sp
 
No i papież Benedykt pozamiatał. Wreszcie... Chwała Panu!
7 miesięcy temu / szkielet
 
Chrześcijaństwo działa na zasadzie nożyc. Jedno ramię, to głoszenie prawdy o naszym Zbawicielu, drugie, nie mniej ważne, to demaskowanie kłamstw jakimi są inne religie. Gdyby chrześcijanie pierwszych wieków ograniczyli swój przekaż do głoszenia Chrystusa i Jego Ewangelii, to staliby się jedną z wielu religii cesarstwa rzymskiego, niczym więcej. Dzisiaj brakuje nam drugiej części nożyc. KK musi mieć odwagę mówienia prawdy. A prawda jest taka, że poza Kościołem nie ma zbawienia. Prawda jest taka, że inne religie są kłamstwem. Kościół głosił te prawdy przez 2000lat, aż do SWII. Dziś KK mówi nam , że zbawić się można w każdej religii, a nawet bez. Jeśli taki jest przekaz to nie powinno dziwić, że kościoły pustoszeją, że ksiądz przy ołtarzu bardziej przypomina wódzireja niż kapłana
7 miesięcy temu / Exstudent
 
Krótki komentarz.Gdzie jest twoja msza kapłanie?
7 miesięcy temu / Jerzy
 
BXVI pisząc na temat kondycji KRK i cywilizacji chrześcijańskiej, skupił się na kryzysie związanym ze skandalami na tle seksualnym a zwłaszcza pedofilii wśród duchownych. Ten skandal narastał latami w KRK i moim skromnym zdaniem nie był on procesem spontanicznym związanym ze ?spontanicznymi? rewolucjami obyczajowymi zachodzącymi w świecie Zachodu, który u swych początków zbudowany był na zasadach cywilizacji łacińskiej z jej etyką chrześcijańską. Moim zdaniem rewolucje obyczajowe były i są elementami wojny prowadzonej z chrześcijaństwem a zwłaszcza KRK, który najdłużej się opierał i opiera napastnikom. Russell Ronald Reno III, znany jako R.R. Reno, teolog i konserwatysta polityczny z USA, został ochrzczony w Kościele Episkopalnym jako niemowlę i dorastał jako członek Kościoła Odkupiciela w Baltimore w stanie Maryland . Jako dorosły był aktywnym uczestnikiem Kościoła Episkopalnego, służąc jako Starszy Strażnik Kościoła. 18 września 2004 r. został przyjęty do Kościoła rzymsko
7 miesięcy temu / JK
 
Manifest wiary Benedykta XVI. Tekst człowieka zatroskanego nadal o swój Kościół, człowieka dobrze poinformowanego. Papież emeryt odniósł się do wszystkich warstw obecnego kryzysu. Może to także wyraz przemyśleń na temat swojej abdykacji i jej konsekwencji dla Kościoła.
7 miesięcy temu / raf
 
Czy można wyrazić krytyczną opinię o słowach/czynach papieża? Bo List Benedykta XVI zawiera wiele symptomów płytko traktujących o konsekwencjach SW2. Trzy kwestie na początek: 1/ "jeśli będzie zły sobór..." powiedziała Matka Boża w Fatimie no stało się!; 2/ to co stało się, stało się wskutek upadku kapłaństwa i papiestwa; 3/ Benedykt XVI uprawia posoborową nowomowę - przestał odróżniać Mszę Świętą Najświętsza Ofiara od Komunii Św. Eucharystia. Reasumując: kapłani zanurzeni po głowy w modernizmie nie widzą swoich błędów i nic nie są w stanie zrobić dla uratowania gnijącego Kościoła posoborowego. A katolików pragnących "ewangelizować się" wg Tradycji traktują jak wrogów. +++ Pozostaje nam wołać: "Pod Twoją obronę uciekamy się święta Boża Rodzicielko Matko i Królowo nasza..."
7 miesięcy temu / Jurek
 
Świetny,głęboki tekst współczesnego Proroka Osobiście słowa o konieczności tworzenia małych wspólnot katechumenalnych bardzo mi pomagają bo widzę jak samym Kościele nasilają się ataki na Neokatechumenat który wspierają wszyscy podmiotów Papieże
7 miesięcy temu / Karo
 
@wwm - tak jak napisała Olenkaa - albo nie przeczytałeś tekstu albo go nie zrozumiałeś. Dodam tylko od siebie, że rozumienie problemu dobra i zła jako tylko i wyłącznie kwestii praktycznej jest całkowicie błędne i na to również papież-emeritius zwraca uwagę. Należy zwrócić uwagę na metafizyczny wymiar problemu i z tego wyciągać odpowiednią naukę i praktykę.
7 miesięcy temu / Akwin
 
wwm - czy sugerujesz, że Benedykt XVI próbuje "zwalić winę" na ONYCH? Raczej pokazuje jak zmienia się świat na zewnątrz i jaki ma to wpływ na świat Kościoła. Księża przychodzą ze świata zewnętrznego, nie chcą się od niego odseparować w trakcie formacji a potem ruszają w świat bez kompasu. Sobór Watykański II miał wskazać remedium na zbytnie odgrodzenie się Kościoła od otaczającego świata, przeciwdziałać hermetyczności. Ale jak się otwiera na świat to trzeba liczyć się z tym, że nie tylko będzie powiew świeżego powietrza ale i smrodek zgnilizny. A co gorsza, nie mówi się, że coś śmierdzi tylko, że nieładnie pachnie.
7 miesięcy temu / pablito
 
@wwm, a więc nic a nic nie czytasz ze zrozumieniem. Jest mnóstwo podanych przyczyn leżących także wewnątrz, vide zwłaszcza traktowanie Tradycji i Najświętszej Eucharystii. Nie tylko zresztą to. Zarzucanie że papież Benedykt rzucił w tym tekście winę jedynie na zewnętrzne przyczyny świadczy właściwie o nie przeczytaniu tego tekstu.
7 miesięcy temu / TT
 
Zamierzacie to wydać, tak jak listy arcb. Vigano??
7 miesięcy temu / kartofalanga
 
Tak bez kamuflażu to winny jest posoborowy system wartości religijnych, choć i to jest pewną formą kamuflażu, bo inaczej należałoby wymienić konkretnych duchownych, nie ma bowiem czegoś takiego jak odpowiedzialność zbiorowa, choć w istocie Jan Paweł II przepraszał za ,,błędy Kościoła, a więc swego rodzaju też zbiorowość.
7 miesięcy temu / Weronika
 
Papież nie atakuje ludzi kościoła.On w treściwy sposób wytyka im błędy i ukazuje ich złe postępowanie.Gdy wczyta się w tekst można to odnaleźć.A podziękowania to forma grzeczności i pokory.Co do jego odejścia to nie tylko stan zdrowia ale i te inne formy nacisku o których pisze w tym liście wywarły wpływ na jego decyzje.Po prostu wiedział że z nimi nie wygra.
7 miesięcy temu / Patryk
 
Czyli albo nie przeczytałeś tekstu albo go nie zrozumiałeś...
7 miesięcy temu / Olenkaa
 
Obawiałem się, że emerytowany papież zdiagnozuje przyczyny rozpadu Kościoła leżące w nim samym i obarczy winą za ten postępujący proces jego funkcjonariuszy, ale na szczęscie okazało się, że jak zwykle, winni są wściekle atakujący, zewnętrzni ONI.
7 miesięcy temu / wwm
 
Szkoda, że odszedł, a raczej został usunięty z tronu piotrowego. Mądry człowiek, za mądry dla lewicowych reformatorów katolicyzmu
7 miesięcy temu / alex
 
Późno, ale lepiej późno niż wcale. Po co i za co te dziwne podziękowania w ostatnim akapicie, prawda? Podejrzewam, że był to warunek umożliwiający publikację.
7 miesięcy temu / ancan
 
@Stan zdrowia - też tak myślę. Nasz kochany papież Polak - św.JP II - był w nieporównywalnie gorszym stanie zdrowotnym a wytrwał do końca. Przyczyny ustąpienia Benedykta XVI musiały być inne niż STAN ZDROWIA sic!
7 miesięcy temu / Ewa
 
Słowa papieża Benedykta są zawsze balsamem na moje serce. Potrafi wyrazić to czego ja wyrazić nie umiem ale sercem wyznaję. Niech będzie błogosławiony Pan za jego osobę
7 miesięcy temu / Michał
 
Wiedza o znaczeniu fundamnetalnym. Doskonaly dowod na to jak przerzyste do dzis myslenie Benedykta XVI, Jego wczesniejsze odejsce nie bylo zupelnie potrzebne. Jest ON do dzis w pelni sil umyslowych, przenikniety Laska Boza. Prawdziwy Pasterz, ktorego jest mi bardzo, bardzo brak.
7 miesięcy temu / Zygmunt Jaslows
 
Ojcze św. Benedykcie - szkoda, ze tego wcześniej nie napisałeś, gdy miałeś klucze św. Piotra. Ale dobre i to. Choć to musztarda po obiedzie.
7 miesięcy temu / prezbiter prafi
 
Takiego tekstu nie popełniłby człowiek chorujący na alzheimera czy otępienie starcze, miedzy bajki należy włożyć zdrowotne przyczyny ustąpienia Josepha Ratzingera z urzędu następcy św. Piotra.
7 miesięcy temu / Stan zdrowia
 

Skomentuj ten arytukuł

 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.