19 marca 2014

Powstanie Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu

We wtorek 25 marca we Wrocławiu odbędzie się uroczystość ustanowienia paulińskiego kościoła Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła. W czasie Mszy św., która rozpocznie się o godz. 18.00 abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, odczyta dekret w tej sprawie.

 

Ustanowienie sanktuarium poprzedzają rekolekcje, które rozpoczną się 22 marca. Poprowadzą je ojcowie z Jasnej Góry: o. Melchior Królik – odpowiedzialny za gromadzenie świadectw o cudach i łaskach otrzymanych za wstawiennictwem Jasnogórskiej Pani – oraz o. Albert Szustak, opiekun Bractwa NMP Królowej Korony Polski.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jak podkreśla o. Mariusz Tabulski, proboszcz z Wrocławia, ustanowienie sanktuarium jest pieczęcią Kościoła, który tym aktem potwierdza, że Maryja w szczególny sposób jest tu obecna i działa. – Jest Ona oczywiście czczona na Dolnym Śląsku w różnych swoich znakach, wizerunkach. Kard. Henryk Gulbinowicz, zapraszając paulinów do Wrocławia w 1998 r., chciał jednak, by wśród nich znalazła się też ikona jasnogórska – by w tym miejscu powstała „mała Jasna Góra”. Pragnął zaszczepić na Dolnym Śląsku zdrowy, wypróbowany wielowiekową tradycją kult Matki Bożej. Wpisuje się on pięknie w „krajobraz sanktuariów”, które powstały dzięki obrazom przywiezionym po II wojnie światowej przez Polaków ze Wschodu. Marcowa uroczystość będzie okazją, by przypomnieć duchowe bogactwo wszystkich tych miejsc – tłumaczył paulin.

 

Ojciec Tabulski wyjaśnia, że kiedy 25 marca metropolita wrocławski odczyta dekret ustanawiający sanktuarium, zwiąże z tym miejscem konkretne łaski, odpusty. – Warto ponadto wiedzieć, że zgodnie z prawem kanonicznym w sanktuariach można się spowiadać z grzechu aborcji czy innych tzw. grzechów zastrzeżonych. Być może miejsce to będzie w przyszłości spełniać szczególną rolę np. podczas Roku Świętego. Na pewno ustanowienie sanktuarium mocniej zwiąże z archidiecezją wrocławską paulinówktórzy są tutaj dopiero od 16 lat – zaznacza.

 

„Już po zakończeniu straszliwej II wojny światowej do Maryi czczonej jako Wspomożenie Wiernych księża salezjanie wraz z parafianami, przybyłymi z różnych regionów Polski, z Kresów, powracającymi z obozów koncentracyjnych, zanosili ufne modlitwy. Kult Matki Bożej jako troskliwej Opiekunki rozwijał się wraz z objęciem parafii przez naszych współbraci. Kolejni paulińscy proboszczowie i duszpasterze czynili wszystko, by przybywający do Maryi wierni z terenu parafii i miasta mogli doświadczyć przemożnej opieki Jasnogórskiej Matki i Królowej. Od samego początku paulińskiej posługi wiernym program duszpasterski był przeniknięty rysami maryjnymi” – wyjaśniają ojcowie paulini.

 

Źródło: paulini.pl; BP Jasnej Góry

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram