DZIŚ JEST:   22   WRZEŚNIA   2019 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
 
 
 
 

Benedykt XVI: potrzeba pogłębionych studiów nad tekstami soboru

Benedykt XVI: potrzeba pogłębionych studiów nad tekstami soboru
Sergey Kozhukhov/wikimedia commons/licencja GNU

Ojciec święty, zwracając się do członków Konferencji Episkopatu Włoch wyjaśnił, że „hermeneutyka zerwania” w odniesieniu do II Soboru Watykańskiego jest błędna. Nie znajduje też potwierdzenia w intencjach Jana XXIII i zadaniach podjętych przez ojców soborowych.


Jak wyjaśnił Benedykt XVI, zbliżająca się 50. rocznica rozpoczęcia II Soboru Watykańskiego jest „okazją do pogłębienia studiów nad jego tekstami, warunkującego ich dynamiczną i wierną recepcję”. Papież, wskazując na przemówienie Jana XXIII wygłoszone w dniu otwarcia soboru podkreślał, że intencją Kościoła było „strzeżenie świętego depozytu nauki chrześcijańskiej i podawanie go w jak najbardziej skutecznej formie”.

 

Rozwijając tą myśl, Benedykt XVI wyjaśnił, że zadaniem stawianym ojcom soborowym było pogłębienie i zaprezentowanie niezmiennej doktryny w ciągłości z „tysiącletnią Tradycją Kościoła: przekazywanie czystej i nieskażonej nauki, bez zabarwień i przeinaczeń” ale w sposób nowy, „co jest wymagane w naszych czasach”. Hermeneutyka ciągłości umożliwia dziś określenie sposobu, w jaki Kościół może „zaoferować znaczącą odpowiedź na wielkie przemiany społeczne i kulturalne naszych czasów, które posiadają także widoczne konsekwencje w sferze religijnej”.

 

źródło: rorate-caeli.blogspot.com

mat


DATA: 2012-05-25 11:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Po owocach ich poznacie..." Ja nie widzę, żadnych, jakichkolwiek pozytywnych skutków Soboru Watykańskiego II, wręcz przeciwnie. Moim zdaniem Sobór ten to był błąd na ogromną skalę. Widać to choćby po działalności Bractwa św. Piusa X we Francji, tam nie ma problemu z odpływem wiernych, wręcz przeciwnie, wiernych przybywa, tworzone są nowe parafie, jest bardzo wiele powołań. To jest święta droga Kościoła. Kościół silny, radykalny i walczący.
ponad 7 lat temu / Bakoos
 
W Polsce "hermeneutyka ciągłości" nie tylko nie istnieje - dekadami realizuje się jej alternatywę. Jak się o soborze pisze w Polsce? Wystarczy rzucić okiem do podręczników teologii, np do patowskich, wystarczy posłuchać profesorów...
ponad 7 lat temu / studentteologii
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.