DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Benedykt XVI: nie mogę milczeć, trzeba zabrać głos. Papież-senior i kard. Sarah bronią celibatu

Benedykt XVI: nie mogę milczeć, trzeba zabrać głos. Papież-senior i kard. Sarah bronią celibatu
Medialpj [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)] + Rolando Mailo / François-Régis Salefran [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

„Nie mogę milczeć, trzeba zabrać głos” – stwierdził we wspólnej książce z prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego Dyscypliny Sakramentów, kardynałem Robertem Sarahem, papież-senior Benedykt XVI. Książka ukaże się we Francji 15 stycznia, nosi tytuł „Z głębi naszych serc” i jest poświęcona wartości wiary oraz znaczeniu kapłańskiego celibatu. Jej fragmenty zaprezentował na swej stronie internetowej paryski dziennik „Le Figaro”.

 

Jak zauważają światowe agencje, książka jest reakcją na opinie, które pojawiły się podczas niedawnego Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Amazonii.

 

„Celibat jest niezbędny. Nie mogę milczeć. Spotkaliśmy się w ciągu tych minionych miesięcy, gdy świat rozbrzmiewał wrzawą wytworzoną przez dziwny synod medialny, który szedł za Synodem rzeczywistym. Wymieniliśmy idee i nasze niepokoje. Modliliśmy się i rozważaliśmy w milczeniu...” – piszą autorzy we wprowadzeniu.

 

Następnie dodają: „Celibat kapłański ma wielkie znaczenie, aby nasza droga ku Bogu pozostała fundamentem naszego życia”.

 

Benedykt XVI wyjaśnia, że z codziennej celebracji Eucharystii, która zakłada stały stan służby Bogu, spontanicznie wypływa niemożliwość więzi małżeńskiej. „Można powiedzieć, że funkcjonalna abstynencja seksualna przerodziła się w abstynencję ontologiczną” – stwierdza jednocześnie zauważając, że celibat nie wypływa z pogardy dla cielesności i seksualności.

 

Benedykt XVI przypomina, że Kościół zawsze cenił małżeństwo i uważa je za dar Boży, ale służba Panu również wymaga całkowitego daru człowieka z siebie, a zatem nie wydaje się możliwe pogodzenie obydwu powołań. Zatem „zdolność do rezygnacji z małżeństwa, aby oddać się całkowicie Bogu do dyspozycji, stała się kryterium posługi kapłańskiej” – stwierdza papież-senior.

 

Kardynał Sarah wyjaśnia ze swej strony, że „celibat, o ile jest niekiedy próbą, to jest także wyzwoleniem”, „radością” i pozbawienie go wspólnot i kapłanów „nie jest dziełem miłosierdzia”.

 

 

KAI

MWł

 

 


DATA: 2020-01-13 17:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
40
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tadpole, ty zaczynasz chyba swoje rozumowanie od założenia, że współżycie seksualne, czy życie w związku jest czymś bez czego się nie da żyć. Piszesz tak, jakby Ci się nie mieściło w głowie, że to czy się je podejmuje czy nie to jest wybór i że można z niego zrezygnować dla czegoś innego, np. po to, żeby się poświęcić służeniu szerszej grupie osób a nie tylko swojej rodzinie. To może świadczyć o tym, że Ty nie masz wolności w tym obszarze. A to, że napisałeś, że jesteś za celibatem jeśli jest z wyboru jest kuriozalne i stawia pod znakiem zapytania twoją zdolność logicznego myślenia. Przecież to zawsze jest z wyboru, jeśli wybierasz bycie księdzem to wybierasz celibat, nie chcesz celibatu to nie zostajesz księdzem. A poza tym, to dobrze Benedykt to napisał, nie da się tak całościowo oddać Bogu i służeniu jemu będąc w małżeństwie jak jest to możliwe gdy się żyje w celibacie. No nie da się, ani technicznie, ani mentalnie być tak w ciągłej gotowości dla Boga.
1 miesiąc temu / Mik
 
Celibat nie został ustanowiony przez Chrystusa, skoro na swoich najbliższych współpracowników wybrali w większości żonatych. I to należy uszanować i dzisiaj, a nie udawać, że wszystko jest w porządku. Ciekawe byłyby wyniki anonimowej ankiety przeprowadzonej wśród kleru dzisiejszego na temat ich celibatu w praktyce. Owszem, jestem za celibatem, jeśli jest z wyboru a nie z przymusu. Ktoś może na przykład mieć powołanie do kapłaństwa a nie do celibatu i co wtedy? Radź sobie jak możesz,, no i radzą...
5 miesięcy temu / tadpole
 
Aneta: "Wpłynie jednak na to co najważniejsze - "lewe" związki ze stałymi partnerami przestaną być "lewe" księża zaczną dawać przykład swoim życiem a nie jedynie słowem." Zniesienie ograniczenia prędkości wpłynie na to co najważniejsze - piraci drogowi przestaną być piratami i zaczną dawać przykład swoim silnikiem, a nie znakami drogowymi. Kontrprzykład może głupi, ale idealnie odnoszący się do tej linii rozumowania. Na podobnej zasadzie można znieść też problem narkomanii, albo wierności małżeńskiej. A jednak ludzie robiąc prawo jazdy decydują się wkroczyć w świat prawa o ruchu drogowym, zawierając małżeństwo ślubują sobie wierność etc, etc. To, że są tacy, którzy w nosie mają kodeks drogowy, albo skoki w bok traktują jako normę to wcale nie oznacza, że zasady są złe. Po prostu ci ludzie bywają są niedojrzali.
5 miesięcy temu / Nick
 
Nie ma pewności, że Papież Benedykt jest współautorem książki.
5 miesięcy temu / Aneta
 
Celibat jest jedną z przyczyn upadku kościoła. Nie bezpośrednio oczywiście. Trzeba jednak przyznać, że istnieje ogromna rzesza dzieci księży - i mowa tu o dzieciach ze stałych związków, a nie z wizyty w domu uciech. Wiadomo, że jego zniesienie nie wpłynie na pedofilię w kościele, choć sądzę że zmniejszy odsetek pederastów. Wpłynie jednak na to co najważniejsze - "lewe" związki ze stałymi partnerami przestaną być "lewe" księża zaczną dawać przykład swoim życiem a nie jedynie słowem. Oni nie są jak Chrystus, który wiedział, że nawet jeśliby się ożenił, to nie da swej żonie domu - boć był cały czas w ruchu i a i szybko pozostawiłby ją we wdowieństwie.
5 miesięcy temu / jj
 
Kryzys w Kościele się pogłębia. A Bractwu stale rośnie. Trudne to wszystko...
5 miesięcy temu / Kasandra
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.