DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

Benedykt XVI: kwestię sakramentalnego diakonatu kobiet trzeba rozstrzygnąć doktrynalnie

Benedykt XVI: kwestię sakramentalnego diakonatu kobiet trzeba rozstrzygnąć doktrynalnie
Fot. Mazur / www.thepapalvisit.org.uk / flickr

Benedykt XVI zabrał głos w sprawie sakramentalnego diakonatu kobiet. W liście skierowanym do Międzynarodowej Komisji Teologicznej stwierdził, że kwestia ta pozostaje w Kościele katolickim dotąd nierozstrzygnięta. Nie da się jej rozwiązać na gruncie badań historycznych, stąd potrzebna jest dyskusja teologiczna i decyzja o charakterze doktrynalnym.

 

Benedykt XVI przesłał krótki list do Międzynarodowej Komisji Teologicznej z okazji 50-lecia jej powstania. To utworzone w 1969 roku gremium jest ciałem eksperckim podległym Kongregacji Nauki Wiary. Tekst listu został opublikowany na stronach watykańskich z podpisem: „Benedykt XVI, papież emeryt”.

 

W jednym z kilku przypisów zamieszczonych w liście Benedykt odniósł się do intensywnej dziś debaty o ewentualności udzielania kobietom święceń diakonatu. Autor wskazał na dokument Kongregacji Nauki Wiary z 2003 roku na temat diakonatu, w tym diakonatu kobiet. Jak przypomniał, dokument ów, powstały także dzięki pracy Międzynarodowej Komisji Teologicznej, nie przyniósł jednoznacznego stanowiska w omawianej sprawie.

 

Benedykt zwrócił uwagę, że problemem diakonatu kobiet próbowano przed laty zainteresować patriarchów Kościoła Wschodniego, ale ci nie wykazali sprawą zbyt dużego zainteresowania. W dokumencie z 2003 roku, napisał autor, dochodzi się do wniosku, że czysto historyczna perspektywa nie wystarcza do definitywnego rozstrzygnięcia problemu sakramentalnego diakonatu kobiet. Stąd, podkreślił Benedykt, Kongregacja uznała wówczas, że konieczne jest podjęcie decyzji na planie doktrynalnym.

 

Sprawa sakramentalnego diakonatu kobiet była żywo dyskutowana na Synodzie Amazońskim. W dokumencie końcowym ojcowie synodalni poprosili papieża Franciszka o gruntowne przebadanie tej sprawy. Ojciec Święty już w 2016 roku powołał specjalną komisję, która zajęła się historią diakonatu kobiet w starożytności, ale według nieoficjalnych medialnych przekazów nie wypracowała ostatecznych wniosków; jedna z jej członków, niemiecka profesor teologii Marianne Schlosser, powiedziała mediom, że nic innego nie będzie prawdopodobnie możliwe ze względu na brak jasności w źródłach, choć w jej ocenie wydaje się, że sakramentalnego diakonatu kobiet nigdy nie było.

 

Według zwolenników wprowadzenia diakonatu kobiet argumenty historyczne nie mają jednak ostatecznego znaczenia nie tylko ze względu na stan źródeł; ich zdaniem nie ma podstaw teologicznych do odmawiania kobietom dostępu do święceń diakonatu, bo te, choć zasadniczo wspólne ze święceniami kapłańskimi, są jednak udzielane przez biskupa poprzez nałożenie rąk nie dla kapłaństwa, ale „dla posługi”. Takie stanowisko prezentuje między innymi większość biskupów i teologów w Kościele niemieckojęzycznym.

 

Temat posługi kobiet w Kościele jest jednym z czterech podstawowych obszarów, którym zajmuje się Droga Synodalna – nieformalny niemiecki synod biskupów i świeckich rozpoczęty 1. grudnia. Opublikowany właśnie list Benedykta XVI wpisuje się zatem w toczącą się w jego ojczystym kraju dyskusję nad sakramentalnym diakonatem kobiet. Wydaje się, że można go interpretować jako sugestię, iż kwestia ta nie podlega kompetencjom lokalnego Episkopatu, ale mając charakter doktrynalny, a nie dyscyplinarny, musi zostać rozstrzygnięta na wyższym szczeblu.

 

Pach

Źródła: vatican.va, pch24.pl


DATA: 2019-12-03 07:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Boże! Miej w opiece papieża Benedykta XVI!!!
7 miesięcy temu / Kasia
 
To już zostało rozstrzygnięte przez JPII, że tylko mężczyźni.
7 miesięcy temu / DNA
 
Do Pana TZ Cyt.: ''należy zapisać w doktrynie Kościoła katolickiego, że kapłaństwo jest zarezerwowane tylko dla mężczyzn!". Zapisać można ale jeszcze trzeba ten zapis jakoś uargumentować bo opieranie się na samej historii i tradycji kościoła w tej kwestii chyba już nie wystarcza. I tu jest pies pogrzebany...
7 miesięcy temu / Do TZ
 
W obecnej sytuacji Watykanu skąd pewność, że ów list rzeczywiście wyszedł spod pióra papieża Benedykta XVI lub czy nie ma dalszego ciągu, którego nie opublikowano..
7 miesięcy temu / Gan
 
Wasza Świątobliwość - rozstrzygnąć doktrynalnie ale jak? Bo na dwoje babka wróżyła, a przy obecnym papieżu sprawy pójdą na pewno w złym kierunku, nie w tym, który wskazał Chrystus. Trzeba jasno powiedzieć: należy zapisać w doktrynie Kościoła katolickiego, że kapłaństwo jest zarezerwowane tylko dla mężczyzn!
7 miesięcy temu / TZ.
 
@ot co Nic dodac nic ujac.
7 miesięcy temu / Nick
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.