DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Belgijski parlament debatuje nad eutanazją dla nieletnich

Belgijski parlament debatuje nad eutanazją dla nieletnich
fot. Klever / commons.wikimedia.org, licencja cc

W belgijskim parlamencie rozpoczęto debatę dotyczącą rozszerzenia eutanazji na nieletnich. Aktualnie zabójstwo na życzenie dopuszcza się w tym kraju legalne od 18 roku życia. Jednak eutanazja dzieci już jest praktykowana. Zdaniem zwolenników ustawy ma być ona zatem prawnym usankcjonowaniem praktyki, która i tak występuje.


- Lekarze potrzebują struktury prawnej, w ramach której mogliby dokonywać eutanazji dzieci – powiedział Dominique Biarent, dyrektor oddziału intensywnej terapii w Dziecięcym Szpitalu Uniwersyteckim w Brukseli. – Wszyscy o tym wiemy – dodał. Z drugiej strony Chris Van Geet z Leuven University powiedział, że zmiany stanowią „poważny problem etyczny”. Eutanazja jest legalna w Belgii od 2002 r. W 2011 r. większość z 1133 zarejestrowanych przypadków zabójstwa na życzenie dotyczyła osób cierpiących na nowotwory. Propozycje zmian trafiły do parlamentu w grudniu. Zakładają one także legalizację zabijania chorych na Alzheimera.

 

„Skoro uzasadnieniem legalizacji eutanazji jest to, że jest ona częstą praktyką to równie dobrze można by zalegalizować inne zbrodnie, takie jak gwałt czy rabunek”, napisał publicysta Cassy Fiano na łamach liveaction.org. Fiano zauważa, że istnieje wiele sytuacji, które w przypadku legalizacji będą uważane za wystarczające do dokonania eutanazji. Rodzicom będzie łatwiej zabić dziecko, które uległo wypadkowi samochodowemu. Inny przykład to żądania zdesperowanego nastolatka żądającego eutanazji i unikającego kontaktów z rodzicami. Jeśli akceptacja rodziców nie będzie wymagana, to najprawdopodobniej uzyska on zgodę na śmierć.

 

Oprócz Belgii eutanazja w Europie jest legalna także w Holandii, Luksemburgu i Albanii. Wspomagane samobójstwo jest dopuszczane także w Niemczech. Z kolei prawodawstwo Szwajcarii dopuszcza przepisanie śmiertelnej dawki środka nasennego, który musi jednak być zażyty samodzielnie przez chorego. Przeprowadzaniem eutanazji w tym kraju zajmuje się głównie Dignitas - niesławna szwajcarska organizacja, założona w 1988 r. Zabija swoich klientów przez podanie pentobarbitalu sodu. Organizacja zapewnia też osoby służące jako świadkowie przy procedurze. Zgodnie ze Szwajcarskim prawem jeden z trzech świadków musi być osobą, która nie odnosi korzyści spadkowych.

 

Wiele wskazuje na to, że coraz więcej krajów będzie legalizować eutanazję, a w tych, w których ona jest legalna przepisy będą dalej liberalizowane. Przyczyną jest odchodzenie społeczeństw i ustawodawców od chrześcijańskich fundamentów. Religijny światopogląd zastępowany jest przez utylitaryzm i hedonizm. Osoby stare i chore uznawane są za ciężar. Do tego dochodzi argument kosztów, jaki stanowią oni dla zsocjalizowanej opieki społecznej. Cywilizacja śmierci wciela w czyn pomysły narodowych socjalistów, choć uzasadnia je „litością” i „chęcią niesienia ulgi w cierpieniu”.

 

 

Źródła: liveactionnews.org / business-standard.com

Marcin Jendrzejczak


DATA: 2013-03-01 09:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W okresie PRL funkcjonowało zawołanie: "Emeryci, pospierajcie Partię czynem, umierajcie przed terminem". Platforma Obywatelska nawiązała do tego zawołania i podała nam termin - 67 lat.
ponad 6 lat temu / Tiberias
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.