DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Belgijscy katolicy piętnują nadużywanie prawa eutanazyjnego

Belgijscy katolicy piętnują nadużywanie prawa eutanazyjnego
Fot. rawpixel/Pixabay.com

Wspomagane samobójstwo to procedura nadużywana i pozbawiona realnej kontroli – wskazuje belgijska agencja Cathobela w artykule poświęconym tak zwanej eutanazji, legalnej na terenie tego kraju już od 15 lat.

 

 

Belgijscy pacjenci są zabijani bez kontroli prawnej. Nie działają mechanizmy mające zabezpieczać obywateli przed nadużyciami – to, jak podkreśla Jean Kockerols, biskup pomocniczy diecezji Mechelen-Bruksela, opinia nie tylko Kościoła katolickiego, który „w każdej formie sprzeciwia się eutanazji”, lecz także zdanie lekarzy i specjalistów medycznych.

 

Według agencji Cathobela, Federalna Komisja Kontroli i Oceny Eutanazji nie spełnia we właściwy sposób zadania, do jakiego została wyznaczona. „To szokujące, iż w ciągu 15 lat od swego powstania komisja ta nie przekazała ani jednej sprawy prokuratorom ani nie potępiła jednego lekarza” – podkreśla autor artykułu.

 

W wypowiedzi dla Catholic News Service biskup Kockerols przyznał, że przedstawiciele Kościoła od dawna mieli świadomość, iż komisja nie spełnia należycie swej roli. Zadeklarował, że duchowni mogą wspierać ją w działaniach na rzecz pacjentów.

 

Z danych resortu zdrowia wynika, że liczba osób poddawanych legalnej procedurze uśmiercania co roku rośnie aż o 27 procent.

 

Federalną komisją ds. eutanazji kieruje dr Wim Distelmans, który sam praktykuje tzw. eutanazję. Gremium powinno sprawdzać, czy praktyka wspomaganego samobójstwa odbywa się zgodnie z przepisami. W przypadku podejrzeń, powinna skierować w ciągu dwóch miesięcy kwestionowany przypadek do prokuratury.

 

Cathobel w swym artykule wymienia konkretne sprawy kwalifikujące się do interwencji, w których jednak komisja nie interweniowała.

 

„Nawet jeśli nie ma obecnie szans na zmiany prawne, Kościół może pracować na poziomie moralnym i duszpasterskim z personelem medycznym i wspierać krytyczne głosy” – powiedział biskup Kockerols, który przyznał, że eutanazja cieszy się w społeczeństwie dużym poparciem. Zwłaszcza dotyczy to flamandzkojęzycznych części kraju.

 

 

Źródło: Cruxnow.com

RoM

 

 

 

 


DATA: 2018-01-14 17:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Nadużywanie prawa eutanazyjnego..." A cóż to za nowomowa? Jakież to "prawo" pozwala na eksterminację bezbronnych? Uchwalić można dowolną durnotę. Można to też nazwać "prawem". Zgodnie z takim "prawem" przeprowadzono m.in. Akcję T4 i porwano 200 tys. polskich dzieci. Przeciw takim "prawom" się walczy, a nie "piętnuje nadużywanie". Jakby mordowali o połowę mniej, to ci belgijscy "katolicy" byliby ukontentowani? "biskup Kockerols przyznał, że przedstawiciele Kościoła od dawna mieli świadomość, iż komisja nie spełnia należycie swej roli." I co konkretnego z tym zrobili? "Zadeklarował, że duchowni mogą wspierać ją w działaniach na rzecz pacjentów." A jak to sobie szanowny biskup wyobraża? To jest pustosłowie, które ma przykryć kompletną bezradność biskupa. Bo po co się wychylać? Lepiej siedzieć cicho i posuwać głodne kawałki... "Tak-tak, nie-nie" - pamiętasz jeszcze te słowa, biskupie? Czy one dla ciebie coś znaczą?
ponad 2 lata temu / Bondaree
 
nadużywanie ? - chyba etykietki "katolicka agencja".
ponad 2 lata temu / dusza polska
 
biedni potępieńcy
ponad 2 lata temu / Jan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.