DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Belgia: rośnie liczba osób korzystających z eutanazji. Wśród uśmiercanych także nieletni

Belgia: rośnie liczba osób korzystających z eutanazji. Wśród uśmiercanych także nieletni
Fot. MAXPPP/Forum

W Belgii stale rośnie liczba przypadków „wspomaganej śmierci”. Raport Federalnej Komisji Kontroli Eutanazji podaje, że w 2017 r. na eutanazję zdecydowało się 2309 osób. To aż o 13 proc. więcej w porównaniu z rokiem 2016. W ostatnich dwóch latach eutanazji poddały się także trzy osoby nieletnie.

 

Jak wynika z raportu belgijskiej Federalnej Komisji Kontroli Eutanazji, decyzję o eutanazji podejmuje coraz więcej osób, szczególnie starszych, które są niewidome, niesłyszące lub mają trudności z poruszaniem się. Zdecydowana większość pacjentów (1747), którzy zdecydowali się na „wspomaganą śmierć” była w wieku 60-89 lat. Wśród osób, które w poprzednich dwóch latach poddały się samobójczej śmierci z udziałem lekarza, były trzy osoby niepełnoletnie mające kolejno 9, 11 i 17 lat.

 

Pacjenci decydując się na przedwczesne zakończenie swojego życia argumentują, że powodem decyzji są nieuleczalne choroby. W formularz zdecydowani na eutanazję piszą również o „cierpieniach psychicznych” jako jednym z powodów chęci dokonania samobójstwa ze wsparciem lekarza. Raport FCEE zauważa też coraz większą liczbę przypadków śmierci na żądanie w domach starców. W 2016 było 256 takich przypadków, a w 2017 już 348.

 

„Belgijska statystyka w sprawie eutanazji jest zatrważająca, wzrost o 14 proc. nastąpił tylko w ciągu ostatniego roku” - powiedział niemieckiej agencji katolickiej KNA przewodniczący fundacji ochrony pacjentów Eugen Brysch. Zwrócił uwagę, że osób, które poddały się eutanazji, jest czterokrotnie więcej niż ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Wyraził też obawę, że pod płaszczykiem „własnej decyzji” mogą być także zabijane dzieci, chorzy psychicznie oraz pacjenci z demencją.

 

Jak wynika z analiz procedur eutanazyjnych w Holandii oraz Belgii, decyzja o wspomaganej śmierci nie zawsze jest podejmowana przez pacjenta. Pojawiają się przypadki, gdy brakuje tzw. „dyspozycji pacjenta”, a decyzję o przeprowadzeniu eutanazji podejmuje rodzina. Takie przypadki są kierowane do prokuratury, a następnie badane przez sąd.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 


DATA: 2018-07-19 18:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Okulista Ci się kłania, bo podpisałem się: "do AM". Poza tym, nie wiem jakim cudem wydumałeś że zmiana określenia eutanazji z "samobójstwa" na "zabójstwo" powoduje że problem znika. Wręcz przeciwnie, to co robisz, czyli nazywanie zabójstwa samobójstwem, jest umniejszaniem problemu. W samobójstwie grzeszy przeważnie tylko jedna osoba, w zleconym zabójstwie zawsze co najmniej dwie osoby.
7 miesięcy temu / do AM
 
Językoznawca Stalin Ci się kłania. Nazwij problem inaczej to zniknie. Nawet się nie podpisałeś.
7 miesięcy temu / AM
 
Samobójstwo, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy przypadku gdy ktoś sam siebie zabija. Dlatego eutanazja nie jest samobójstwem, lecz zabójstwem. I niby jak mamy walczyć z samobójstwami? Każdego permanentnie inwigilować?
7 miesięcy temu / do AM
 
Niestety u nas liczba samobójstw (drastycznej eutanazji) jest większa niż w Belgii. Od tego zacznijmy zanim innych bedziemy pouczać jak żyć.
7 miesięcy temu / AM
 
"Niestety w Polsce jest ukryta eutanazja powodowana przez długie oczekiwanie na badania medyczne np TK oraz traktowaniem chorych jako wrogów przez niektórych lekarzy, niektóre pielęgniarki oraz niektóry personel medyczny . Lekarze ..."; czy to jest powód do stosowania eutanazji???...Szczęść Boże.
7 miesięcy temu / opty
 
A gdzie są rodziny tych starszych osób...? Ach te szczęśliwe rodziny na Zachodzie jak już tatuś z mamusią nieproduktywni nie będą "straszyć" wyglądem z widokówek... Wszystko na tych pocztówkach takie uśmiechnięte... Pewnie, kiedy były te starsze osoby nieco młodsze to popierały eutanazję i te wszystkie nowoczesności. No to mają.
7 miesięcy temu / ma
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.