DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Belgia: bluźniercza instalacja w kościele. Problemem są jednak protestujący katolicy

Belgia: bluźniercza instalacja w kościele. Problemem są jednak protestujący katolicy
Źródło: www.vrt.be

W sobotę rano nieznani sprawcy wywołali pożar w kaplicy w belgijskiej miejscowości Borgloon, w której prezentowana jest wystawa Toma Hercka. Pseudoartysta zasłynął bluźnierczą instalacją ukrzyżowanej krowy, umieszczonej w innym zabytkowym i niezdesakralizowanym kościele, w miejscowości Kuttekoven. Media natychmiast rzuciły podejrzenie na katolików protestujących w Kuttekoven przeciwko bluźnierstwu. Ci zaprzeczają.

 

Strażacy szybko ugasili pożar, ale wskutek niewielkich zniszczeń oraz zadymienia i osmalenia wnętrza, wystawa Hercka w kaplicy w Borgloon została zamknięta.

 

Instalacja Hercka pt. „Święta krowa”, przedstawiająca naturalnej wielkości krowę przybitą do krzyża, została powieszona w kościele w Kuttekoven mniej więcej w miejscu tzw. belki tęczowej (umieszczano na niej „grupę ukrzyżowania”). Wszystko odbyło się za zgodą lokalnych władz cywilnych oraz — najprawdopodobniej — lokalnego biskupa Patricka Hoogmartensa, znanego z „otwartej” postawy.

 

Po wybuchu skandalu biskup Hoogmartens stwierdził, że instalacja jest „niegodnym aktem”, ale nic poza tym nie uczynił, żeby zatrzymać bluźnierstwo, mimo że kościół w Kuttekoven nie jest zdesakralizowany i wciąż przeznaczony jest do służby Bożej. Przedstawiciele diecezji Hasselt stwierdzili jedynie, że „doceniają sztukę i humor, ale artysta posunął się za daleko”.

 

Protest rozpoczęła natomiast część lokalnych mieszkańców oraz grupa konserwatywnych katolików „Vox populi”, której przewodzi Dries Goethals. Zorganizowana akcja protestacyjna polegała na publicznym odmawianiu różańca oraz trzymaniu świętych obrazów. Mimo to, lokalne od razu zrzuciły winę na protestujących za podpalenie w Borgloon oraz wcześniejszą nieudaną próbę zniszczenia bluźnierczej instalacji w Kuttekoven.

 

Tom Herck twierdzi, że jego instalacja nie ma charakteru antykatolickiego, lecz jest „akcją w stylu Greenpeace”, mającą na celu zwrócenie uwagi na marnowanie jedzenia i wywołanie dyskusji. „Krowy są elementem lokalnego krajobrazu i wywołują wrażenie, bo są duże, silne i mają mnóstwo energii” — stwierdził.

 

Artysta nie zamierza jednak umieszczać w meczecie w brukselskiej dzielnicy Molenbeek, zamieszkałej przez radykalnych muzułmanów, instalacji latających świń, również ewidentnie stanowiących element belgijskiego krajobrazu, co zaproponowali mu ironicznie blogerzy katoliccy.

 

Źródła: vrt.be, nieuws.vtm.be, katholiekforum.net

dom

 

 


DATA: 2017-11-23 09:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

cz.3 do trydentina: ale o stale rosnącą liczbę turystów w europie, czy też coraz mocniej obserwowaną polaryzację ludzi na całym świecie, a nawet w kościele - chwilami zastanawiam się czy to nie ten moment kiedy Pan Jezus rozdziela kozły od owiec, stawiając kozły po lewej, a owce po prawej stronie - zresztą w Polsce wyraźnie to widać, gdzie stoją grupy pro aborcyjne, LGBT, Antifa czy też KOD? aczkolwiek jak słucha się wypowiedzi niektórych polityków lewicy, to powinno być też jeszcze jakieś miejsce dla baranów ;) ale o tym w Biblii nie znalazłem... Sorry że tak wylewnie, ale inaczej się nie da w tym temacie.
ponad 2 lata temu / Ret
 
cz.2 do trydentina: cała ta kumulacja zjawisk na niebie jest wręcz niebywała, chociaż przez większość astronomów traktowana tylko i wyłącznie jako zbieg ewenementów. Na domiar wszystkiego Słońce, które powinno być aktualnie spokojne jest nadzwyczaj aktywne, od kilku miesięcy nie obserwuje się na nim plam, co jest raczej fenomenem jak na aktualny cykl słoneczny. Kolejną rzeczą jest liczba ciał niebieskich przelatująca obok nas w odległości mniejszej niż odległość księżyca, raptem 3 lata temu, jak po raz pierwszy obserwowano tak bliski przelot asteroidy, było to niezwykle ekscytujące wydarzenie dla naukowców, dla porównania w tym roku przeleciało w podobnej odległości już co najmniej osiem takich obiektów - być może to tylko drobnostki, jednakże towarzyszące temu przemiany na całym świecie już nie są takie drobne. Nawet nie chodzi mi o rosnącą liczbę aktywnych wulkanów, czy coraz silniejszych trzęsień ziemi, albo wielkie powodzie i susze z pożarami jak w Kalifornii
ponad 2 lata temu / Ret
 
cz.1/ do trydentina: wydawało mi się że bywalcy tego serwisu znają ów temat, zasadniczo w internecie jest o tym bardzo wiele, natomiast jeżeli miał bym polecić jakiś wątek poszerzający wiedzę to zaczął bym chyba od tego - https://www.youtube.com/watch?v=UQOmTFvjWyY - następnie warto zasięgnąć po autorytet w tym temacie, jakim jest Ks.dr Paweł Murziński - https://www.youtube.com/watch?v=d62ByzzFi5Y - ale przede wszystkim trzeba sięgnąć do Biblii. Podobnych znaków jest więcej, w poprzednich latach (2014-2015) miała miejsce tzw. Tetrada Księżycowa, czyli cztery krwawe księżyce z jednoczesnym zaćmieniem słońca wypadającym w połowie cyklu - osobiście widziałem te zjawiska, dreszczyk był :), same "krwawe księżyce" wypadły akurat w święta żydowskie paschę i sukkot, od tam takie zbiegi okoliczności... Dodatkiem do całości było niezwykle rzadkie zjawisko czyli zrównanie kosmiczne, wypadające na rok 2016.
ponad 2 lata temu / Ret
 
Zgodnie z proroctwami po około 3,5 roku po abdykacji Papieża miał się rozpocząć wielki ucisk kościoła, potwierdza to również znak na niebie "niewiasty obleczonej w słońce", który miał miejsce 23 wrzenia br. jaki znak? MOŻESZ JAŚNIEJ TO OPISAĆ? bo nie słyszałem o tym ani pewnie większość użytkowników?
ponad 2 lata temu / trydentina
 
Kali ukraść to dobrze, kalemu to źle. Taka ot logika pewnych osób, i środowisk, które z ambon krzyczą o potępianiu innowierców, niewiernych i ludzi chcących żyć po swojemu, z ambon nakazują by te osoby piętnować i wyklinać. Wtedy nic nie wolno powiedzieć, bo to przeca wasza religia, a nie wy, dlatego nikogo to nie powinno obrażać, a jak kogoś takie zachowanie obraża, to powinien się wstydzić. Ale jak ktoś coś fajnego zrobi, co przez przypadek urazi waszego owczego bożka, to wielkie larum i krzyki że obrażajo, że piętnujo i tak dalej. hahaha
ponad 2 lata temu / Były katolik
 
Zgodnie z proroctwami po około 3,5 roku po abdykacji Papieża miał się rozpocząć wielki ucisk kościoła, potwierdza to również znak na niebie "niewiasty obleczonej w słońce", który miał miejsce 23 wrzenia br. rozpoczynając tym samym początek upadku kościoła. Również Papież JPII już w latach 70" i później, mówił o czasie kiedy przyjdzie nam zmierzyć się z obroną cywilizacji i walką o krzyż. W konsekwencji tych wydarzeń zrealizować ma się Trzecia Tajemnica Fatimska. Dla ludzi, którzy dostrzegają korelacje pomiędzy ostatnimi wydarzeniami, jak obrona krzyża w pomniku JPII w Bretanii, czy opisane w ww artykule "instalacje artystyczne", lub też "spektakle" pokroju "klątwa", jest to ewidentny znak na czasy w jakich przyszło nam wszystkim żyć. Na szczęście jest też przepis od samego Boga jak mamy te czasy przetrwać i z czym przyjdzie nam się zmierzyć, niestety większość ludzi w tym miejscu słysząc słowo "Apokalipsa" słyszy tak na prawdę "koniec świata", pozostając w błędzie.
ponad 2 lata temu / Ret
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.