DZIŚ JEST:   31   MARCA   2020 r.

Św. Balbiny, męczennicy
Św. Beniamina, męczennika
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Skąd wiecie, że chłopiec był w stanie grzechu ciężkiego oraz czy należał do grupy satanistycznej. A może to nadgorliwi rodzice i osoba księdza spowodowały iż nie wypada iść po komunię i nagle stwierdził, że nie jest godny przyjąć komunię. A gdyby tak zaraz dzwonić na policję jak tylko ktoś zasieje obawę iż ksiądz molestował lub chciał molestować to co wtedy by księżą i kuria powiedzieli.!!!!!!!
22 dni temu / nico200
 
Tak sobie czytam komentarze pod tym ten dawnym artykułem i nadziwić się nie mogę, że są osoby, które 13-letniego młodziana określają mianem "dziecko". W jakiej rzeczywistości Państwo żyjecie? Toż 13-latkowie palą papierosy, narkotyzują się, oglądają pornografię i uprawiają seks, a także wchodzą do grup przestępczych, a wy uważacie, że nie wolno wzywać policji, tylko mamusię i tatusia? Czy Państwo zdają sobie sprawę z tego, czym były gimnazja, jak jeszcze istniały? Czy wiecie jak często trzeba było wzywać policję do szkoły?
24 dni temu / Beata
 
czytając ten artykuł mam wrażenie niedokończenia go: skąd wiadomo o tych satanistach? czy to jest sprawdzona informacja? napisane też zostało, że po upomnieniu Komunikant został spożyty: przy policji czy jeszcze przed jej przybyciem? jak w ogóle zachowywał się chłopiec? czy jego rodzice przy tym byli? jak oni zareagowali? to są bardzo ważne informacje. w ogóle temat jest bardzo poważny: czy dzieci na prawdę zdają sobie sprawę Kogo przyjmują? oczywiście to jest bardzo poważny temat w ogóle... ale jest wiele niejasności - proszę o uzupełnienie.. bo jestem na prawdę zainteresowana. brak informacji potęguje tylko strach i poczucie zagrożenia... potrzebuje konkretów. pozdrawiam
1 miesiąc temu / Jadzia
 
Taj jak jedna jaskółka wiosny nie czyni, tak tez jeden budzik nie zbudzi całej Armii! Od muzyki do Czystej Ofiary Mszy Święte - droga daleka i pełna ''rozbójników''!!
1 miesiąc temu / AndrzejBR
 
Przestępstwo nie polegało na znieważeniu hostii, ale na znieważeniu Pana Jezusa. Fakt, że komunikant został po upomnieniu spożyty pogłębiło jeszcze wagę tego przestępstwa. Do Komunii Świętej przystapił bowiem ów młodzian w stanie jawnego grzechu cięzkiego.
1 miesiąc temu / Ryś
 
Wezwanie policji w takim przypadku bylo JAK NAJBARDZIEJ na miejscu !!! Kuria niech lepiej ZACZNIE walczyc o sprtawy Chrystusa i Jego Kosciola a nie tchorzliwie chowac glowe w piasek.W tej chwili, my wierni, nie mamy pasterza !!!
1 miesiąc temu / Krzysztof
 
Brawo Księże, popieram w 100%. Wierzę że dla Księdza podejrzenie profanacji Pana Jezusa jest nie do przeżycia. Dobrze, że są prawdziwi KSIĘŻA, z powołania. Natomiast ci kurialiści - to chyba ateiści. Im jest wszystko jedno. Maryja miała 12 lat gdy Anioł zwiastował JEJ Dobrą Nowinę i powiedziała FIAT. A tu chłopak 13-letni i co nic nie rozumie!!!!. Ludzie zastanówcie się.
1 miesiąc temu / Jan
 
Również i ja jestem zdania, tj. słuszności działania Księdza.
1 miesiąc temu / K
 
Jak bolał go ząb ?, to mógł nie pochodzić do Komunii św. Niestety,dziś gówniarstwo zapatrzone w Zachód naśladuje różne dewiacje. Może ,,chłopczyk" potrzebował komunikantu, aby zbezcześcić Ciało Pańskie na pseudo mszy satanistycznej. Szacunek dla Księdza, który zapobiegł profanacji. Na temat kurialistów się nie wypowiem, bo odnoszę wrażenie, że wielu z nich już dawno przestało wierzyć w rzeczywistą obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
1 miesiąc temu / Maria
 
Oczyścić kurię!
1 miesiąc temu / lut
 
Ludzie kochani opluwający działanie księdza - zważcie na to, co robią ludzi ideologi LGBT. Za samo lekkie kwęknięcie na nich - napuszczają całą powagę Unii Europejskiej z jej Trybunałami, Siepaczami i Nadbudową Ideolo! - a nie jakiegoś tam policjancika...
2 miesiące temu / Pan Tau
 
Brawo dla księdza! Życzę księdzu dużo sił. Pan Jezus weźmie księdza w obronę.
2 miesiące temu / wierząca
 
Ludzie kochani. Policję wzywać do nastolatka w sprawie wyplucia hostii? No rozumiem upommnieć. Jeszcze może gdyby to nie był 13-latek tylko 16-,17- latek albo dorosły. Myślę że reakcja była w tej sprawie przesadzona.
3 miesiące temu / abcd
 
Można Ciało Jezusa Chrystusa obecne w Komunii Świętej przyjąć nawet z bolącym zębem bo opłatek rozpuszcza się w ustach już po upływie chwili od jego przyjęcia. Rozgryzanie go jest niepotrzebne.
3 miesiące temu / robb73
 
Ksiądz postąpił zgodnie z wolą Bożą - bronił samego Ciała i Krwi Pana Jezusa. Słusznie, że wezwał policję, bo to nie był po prostu jakiś nieśmiały, niewiedzący, czym naprawdę jest konsekrowana hostia, 7-8-latek, tylko nastolatek. Być może wielki i silny, który by jeszcze chciał się szarpać z Kapłanem. Dobrze, że w takiej sytuacji, NIE IMPULSYWNEJ, tylko wynikającej z natchnienia Ducha Świętego, Ksiądz wezwał policję. Taka jest wola Boga, ab chronić Hostie Święte i biada tym, którzy chcą się jej sprzeciwiać. "To w tym kraju nawet policji nie można wezwać jak jest łamane prawo?". Nie, kiedy ktoś mówi prawdę Pana Jezusa, która jest prawem chroniona, to nie można, bo już wszędzie weszli okultyści. Za to jak najbardziej to Oni wzywają policję wtedy, gdy ktoś powie Im ze spokojem prawdę, której się boją, bo siedzący w Nich demon tak naprawdę boi się własnego cienia, a więc z wielkim strachem reaguje na zdemaskowanie go.
3 miesiące temu / Biało na czarn
 
Ksiadz bardzo dobrze postapil. Nastepny nastolatek 2 razy sie zastanowi zanim bedzie chcial sie dopuscic profanacji, a i dla rodzicow nauczka. Dzieci trzeba w domu tez uswiadamiac. Sama bylam swiadkiem jak dzieci pierwszokomunijne w bialym tygodniu zachowywaly sie po przyjeciu komunii, a jeszcze przed jej polknieciem, co zglosilam ksiedzu po Mszy swietej. Problem niestety coraz powszechniejszy, niektore dzieci pozbawione sa zupelnie jakiejkolwiek wrazliwosci. Mnie uczono ze Komunii Swietej nie powinno sie nawet gryzc tylko w miare mozliwosci polknac w calosci.
3 miesiące temu / Ewa
 
Kuria tak powiedziała, bo się boi mediów. ksiądz dobrze zrobił.
3 miesiące temu / klik
 
kapłan powinien kontrolować i nadzorować przyjęcie komunii i basta...
3 miesiące temu / romanow
 
To w tym kraju nawet policji nie można wezwać jak jest łamane prawo????? Komentujący - opamiętajcie się!! Policja służy utrzymaniu porządku publicznego i jej wezwanie to normalne postępowanie a profanacja Hostii to obrażanie uczuć religijnych, wszystko odbyło się zgodnie z procedurami demokratycznego państwa. A @karol i inni, co się tak użalają nad "dzieciakiem" niech się lepiej zatroszczą o jego zbawienie i za niego pomodlą, bo jak trafi do piekła to dopiero będzie miał "traumę"
4 miesiące temu / cel
 
JEŻELI WIERZYMY ,ŻE POPRZEISTOCZENIU KOMUNIKANT TO SAM ŻYWY CHRYSTUS - TO KSIĄDZ MIAŁ PRAWO I OBOWIĄZEK WEZWAĆ POLICJĘ, A BISKUP RYŚ POWINIEN KAPŁANA POCHWALIĆ , UTWIERDZIĆ W TEJ DECYZJI, GRAZYNA
4 miesiące temu / GRAŻYNA
 
POsluchajcie "starszych braci" to oni tu rzadza !? https://wrealu24.pl/pilne-sumlinski-i-dr-kurek-znowu-zablokowani-ws-premiery-powrotu-do-jedwabnego-boja-sie-prawdy/
4 miesiące temu / paulus
 
Nie podoba mi się reakcja kurii coś tu nie gra.
4 miesiące temu / Ewa
 
Gdzie mogę pisać ze skargą? Z jakiegokolwiek powodu wypluł, popełnił grzech ciężki. Nie miał prawa przyjąć z powrotem Komunii Świętej!!! To nie jest zabawka! A tu proszę, kurialiści uważają, że skoro ostatecznie połknął, to nic się nie stało!!! I co to za wymówka, że bolał go ząb! Głupi by w to uwierzył!
4 miesiące temu / kid
 
Hm, kurialiści widać nie rozumieją co mówią ani co wtedy się wydarzyło. I jak tu Kościół ma trwać z takimi "pasterzami"?!!!
4 miesiące temu / Józef Zawadzki
 
Jeśli bolał go ząb to po co podchodził do komunii.Kiepskie wytłumaczenie.
4 miesiące temu / ja
 
@ stasieczek Ksiądz NIE zachował się "jak trzeba", przezcież nakazał przyjąć Komunię Świętą osobie w niewątpliwym stanie grzechu ciężkiego.
4 miesiące temu / Ryś
 
kuria zachowała się obłudnie i tchórzliwie. Ksiądz ZACHOWAŁ SIĘ, JAK TRZEBA. Jest to zachowanie i takie, jak przystało uczniowi Chrystusa i wychowawcze, czyli duszpasterskie.
4 miesiące temu / stasieczek
 
Gdyby nie zawiadomili policji to zamiast prawidłowej relacji o zdarzeniu, czytalibyśmy teraz, że ksiądz chciał zgwałcić chłopca ciągnąc go do zachrystii, przez co ten się wystraszył i wyksztusił hostię, po czym schował ją dla bezpieczeństwa w kieszeni zanim zaczął uciekać przed księdzem. Niestety zgraja zółtych beretów wraz z innymi klechami dopadła biedaka i pobiła, przez co ten utracił zdrowie i żąda odszkodowania przed niezawiśniętym sądem kasty obrońców uciśnionych i prześladowanych przez klechy.
4 miesiące temu / Janusz z Koloni
 
Łaczenie religii z policja jest typowe dla totalitarnych krajow muzulmanskich, wstyd.
4 miesiące temu / katolik
 
Tak, najwyższa władza kościoła lubi odwracać wzrok od profanacji... Tęczowa zaraza profanuje najświętsze symbole chrześcijańskie - długo milczą, 13-latek wypluwa hostię - to źle, że ksiądz zawiadomił policję... idąc tokiem tej pomylonej narracji niebawem jak podpalą kościół to zawiadomienie straży pożarnej też będzie nie na miejscu ?? Coby się nie działo, Wielka Polska Katolicka - nie upadnie !
4 miesiące temu / Max404
 
-też w pierwszym momencie naiwnie pomyślałam, że WSPANIALI kapłani przesadzili z wzywaniem policji do 13-latka! Ale nie! Postąpili BARDZO rozważnie!Chwała im za to, że obronili Najświętszy Sakrament przed profanacją i - wzywając policję-mądrze nie narazili się na przewrotne ataki lewaków/satanistów stojących za młokosem p.t. " Ajajaj!Klechy użyli przemocy słownej i psychicznej wobec bezbronnego dziecka!Prawie chcieli chłopca zgwałcić! Ajajaj!" Przecież nie żyjemy w normalnym świecie i nie możemy reagować tylko mądrze i szlachetnie + musimy rozumieć z jakimi przewrotnymi atakami możemy się spotkać! Kapłanom gratulacje i za tę przytomność umysłu! Należy im się awans! Kochamy Was! A biskupa do innej parafii przenieść!
4 miesiące temu / Estera
 
Wezwanie policji to daleko od ukarania. Może już samo zetknięcie z przedstawicielami prawa nastolatkowi uświadomi jakiego zła się dopuścił. Nikt na pewno nie będzie karał ani jego ani rodziców. I z pewnością nie zechce sąd odebrać rodzicom władzy rodzicielskiej. Na to trzeba by "zasłużyć" sobie np stanąć z podniesioną ręką trzymając krzyż na ulicy wobec tęczowego marszu pełnego gorszących haseł i scen. Tolerowanie profanacji świętości u dziecka przez pobłażliwość nigdy nie doprowadzi do otrząśnięcia się jego z tego zła. Tym bardziej naiwne przyjmowanie tłumaczenia o bólu zęba. Profanacja hostii to łamanie prawa. Za tym czynem dziecka stoi jakaś wina rodziców i nauczycieli, szkoły. Zewsząd się trąbi o tolerancji, skąd więc u trzynastolatka bierze się takie zachowanie. Właśnie to jest "tolerancja" w wydaniu opozycji w Polsce.
4 miesiące temu / Ewelina
 
najabrdziej boli i poraża tchórzostwo urzędników kurii. momentalnie podkulili ogon. A czy nie iwedzą że wielu katolików i PRAWDZIWYCH księży ratowało Pana Jezusa w hostii z narażeniem życia aby nie uległ sprofanowaniu ?
4 miesiące temu / T.Powszechny je
 
Policjanci uznali, że nie doszło do złamania przepisów a księża mogą zgłosić sprawę do prokuratury?????? To policjanci mają się takimi sprawami zajmować???? A czy nie mają Grzegorza RYSIA??????
4 miesiące temu / Dziw
 
@Murem 4/4 Dlatego krótko: chciałbym móc znaleźć w mediach za czas jakiś informację, iż niezależnie od konsekwencji! prawnych tego czynu itd, doszło do "chrześcijańskiego pojednania stron", w którym strona "silniejsza" okazała swą chrześcijańską duchową siłę -bez rozmieniania tego na drobne, z przesłania ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ. Rozmarzyłem się ? : Z tego co Pan pisze to pewnie "symptom ZNIEWIEŚCIAŁOŚCI czyli: skłonność umysłu do konfabulacji - nota bene osłabia rozum - oraz podążanie za własnym upodobaniem".:
4 miesiące temu / karol
 
@Murem 3/4 Wiele autorytetów niemal grzmi dzisiaj: komu szczególnie zależy by "nie osądzać, by nie ostrzegać że może ktoś błądzi, mamy kochać wszystkich...", a już nie daj Boże "krytyka -to mową nienawiści" itd bo przecież nie znamy intencji bliźniego itd -i co oczywiste: nigdy ich nie poznamy jak Pan Bóg !!! Po raz eNNNty zauważę, że w komentarzach proponowałem pójść krok dalej aniżeli wszyscy koncentrujący się wyłącznie na tym co się stało "podejrzenie o PROFANACJE, kuria uważa....", starając się wyjść nieco poza główny nurt, co nie zostało nie tylko przez Pana "docenione". Pewnie że łatwiej jest płynąć z nurtem poprawności aniżeli wyrażać inne/równoległe/uzupełniające !!! i wcale nie wykluczające te "prawomyślne" opinie czy oceny, nie narażając na krytykę. I zdaję sobie z tego sprawę, zachowując przy tym prawo do zachowania własnych ocen zarówno komentowanej sytuacji, jej konsekwencji dla uczestników jak również opinii zawartych w komentarza innych osób.
4 miesiące temu / karol
 
@Murem 2/4 Spekulacje na temat nieznajomości cudzych intencji, w takim kształcie, takiej interpretacji jakie Pan przedstawia/perswaduje są w moim przekonaniu zręcznym hamulcem przed możliwością wyrażania jakichkolwiek opinii i ocen: postaw i zachowań innych ludzi -a nie osądu tych ludzi jako takich. Tymczasem nie sposób nikomu nawet zwrócić uwagi dopóki nie dokonamy przed samym sobą "wstępnej" oceny/osądu czyjegoś działania PODKREŚLAM: CZYNU czyli tego co "widzialne" a NIE OSOBY i jego intencji, z którego naszym zdaniem wynika jego niewłaściwość. Czynimy to w oparciu o "nasz tożsamościowy" system wartości. Jest inne narzędzie inspirujące sumienie człowieka do interwencji, zwracania uwagi, wyrażania opinii na podstawie tego co widzi, słyszy, czyta... że naszym zdaniem postępuje źle albo przeciwnie pochwalamy czyjeś zachowanie aniżeli ta "nasza" wstępna ocena we własnym sumieniu? To samo dotyczy oceny ZJAWISK, SYTUACJI, OKOLICZNOŚCI... formułowanych na forum.
4 miesiące temu / karol
 
@Murem 1/4 Z subtelnych wywodów -doceniam!, które doprowadziły Pana do tylu wniosków na temat tego co napisałem -no bo chyba nie mojej osoby? nie bardzo rozumiem co mogło doprowadzić Pana do potrzeby przypomnienia mi,"że w żadnym wypadku, nawet przypuszczając, NIE WOLNO NAZYWAĆ DOBRA ZŁEM"? Które sformułowanie użyte przez mnie skłoniło Pana do tej przewrotnej sugestii? Ani przez chwilę nie miałem takich INTENCJI. Skąd taki OSĄD? Jest Pan którąś z kolei osobą,która w głównym nurcie większości komentarzy zarzuca mi nie znajomość intencji i tamtych okoliczności działania księdza i z tego okrężną wywodzi drogą że sądzę księdza!? Mocne! No nie byłem tam a ktoś przede mną komentujący był itd? Z tego wywodzi Pan brak możliwości wyrażania przez nich wszystkich -i mnie, swoich opinii. Moje to rezultat konfabulacji: "zmyślania o PRZESZŁOŚCI", ja wyrażałem się o przyszłości -czyli spekuluję. I przewrotnie: dyskusje co zrobi a może zrobić teraz papież spekulacjami NIE są?
4 miesiące temu / karol
 
@Karol 2/2 Chrystus ułaskawił jawnogrzesznicę nie dlatego, że nie znalazł w niej winy, lecz dlatego, że akt oskarżenia nie był sprawiedliwy. Nie zależało bowiem oskarżycielom na sprawiedliwej karze, lecz na tym, by zastawić pułapkę na Nazarejczyka. Nasz Pan słusznie korzystając ze swojej królewskiej władzy orzekł o winie, lecz w doskonałej Swej łaskawości odesłał kobietę z królewskim i boskim pouczeniem. W sprawie księdza ostatecznym sędzią także jest Bóg, nie Pan Karol. Pozwolę sobie ostrzec Pana i innych przed zniewieściałością, która wg św. Pawła jest przeszkodą do zbawienia, tak jak np. pijaństwo czy homoseksualizm. Pierwszymi symptomami zniewieściałości są: skłonność umysłu do konfabulacji - nota bene osłabia rozum - oraz podążanie za własnym upodobaniem. Również w wydawaniu opinii lub ich poszukiwaniu. Dalsze symptomy to przewrotność i kontrowersyjność, np. manipulacyjne "odwracanie kota ogonem". Zniewieściałość to poważne zagrożenie dla duszy.
4 miesiące temu / Murem
 
@Karol 1/2 W Pana komentarzach nie bierze Pan pod uwagę ani intencji, ani okoliczności działania księdza. Nie interesuje Pana więc czy działanie było sprawiedliwe w swej materii, formie, itd. Dokonuje Pan natomiast zniewieściałej i wybujałej psychologizacji, na podstawie wydumanych przesłanek. Przypominam Panu, że w żadnym wypadku, nawet przypuszczając, NIE WOLNO NAZYWAĆ DOBRA ZŁEM. Sprzeciwia się to Bogu, gdyż Bóg jest absolutnie dobry. Nazywanie dobra złem jest więc de facto bluźnierstwem. Należy, owszem, obiektywnie oceniać sprawiedliwość działania, tj. czy jest sprawiedliwe samo w sobie, czy intencja sprawiedliwa, czy okoliczności sprawiedliwe. Niech Pan zważy jednak, że właściwy osąd należy do właściwej instancji, a ostatecznie do Boga. Jeśli więc np. konieczne jest poznanie intencji, a jej nie znam, nie wydaję osądu. Nie konfabuluję, nie tworzę jałowych spekulacji. Za to przytomnie przyznaję, że nie mnie powierzono sąd nad wszelkimi sprawami.
4 miesiące temu / Murem
 
No to kościół ma co najmniej o jednego wiernego mniej. Wątpię aby to dziecko przyszło jeszcze kiedykolwiek na mszę...
4 miesiące temu / Izydor Oracz
 
@wedf Jak to realizcować ? Ochroniarz rewiduje ? Tylko pyta ? Bo wynoszący hostię raczej nie czyni z tego demonstracji.
4 miesiące temu / karol
 
Biedni księża nie wiedzą co robić
4 miesiące temu / TomikT
 
ks. PiotrGlas mówił, że w uk, w niektórych parafiach jest ochroniarz, który pylnuje czy nikt nie wyności hostii. było to spowodowane rosnącymi profanacjami.
4 miesiące temu / wedf
 
Pachamama; a co z symbolami okultystycznymi znaczki, wisiorki, branzoletki, pierścienie itp wnoszonymi do świątyni ? Mają coś wspólnego z profanacją strefy sacrum, świętokractwem... ? Czy istotny jest sam fakt wniesienia do kościoła, czy może dodatkowo wnoszenie musi to być czynione świadomie nieprzypadkowo czyli intencjonalnie albo więcej: ze świadomością jakiejś duchowej czci nawet jeśli nie jest wyrażana w sposób widoczny ? A propos abp.Vigano w ostatnich wystąpieniach, wspomina o potrzebie konsekracji - jak rozumiem powtórnej konsekracji miejsc/świątyń po wizycie "egzotycznych figurei" którym z szacunkiem oddawano cześć.
4 miesiące temu / karol
 
@Adrian: Pijany biskup zakłuca spokój? Trywializujesz ! O przykłady jakie podałem musiałbyś spytać moderatora i w żadnym z nich nie było mowy o zakłócaniu spokoju. Są autentyczne, wołają o opamiętanie ale nie głównego bohatera... Bareizm ? W zatrzymanych przykładach użyłem podobnego obrazowego porównania z pewnej ekranizacji. Wskazałem też autorytet wielokrotnie również cytowany na portalu pch24.pl, który od dawna nie boi się takich przypadków nazywać po imieniu itd. Być może częściowo wchodząc w buty moderatora dodam, że dyskusje na forum zwłaszcza moderowane niestety muszą ograniczać się do pewnej ogólności. Co nie znaczy, że nie mają sensu - bo nie mają realnych z imienia i nazwiska podstaw... Natomiast nie każdy musi w nich uczestniczyć skoro uznaje że wypowiedzi innych to jak rozumiem niepotrzebne nawijanie czy zastanawianie się albo dzielenie włosa na czworo.
4 miesiące temu / karol
 
A kogo nie wypada wyprowadzać ze świątyni, jeśli pijany zakłóca spokój? Biskupa? :- Już nie przesadzajmy z bareizmami "A gdyby tu wasza matka przechodziła...", "a gdyby tu wasze dziecko przechodziło... w przyszłości... i nie mówcie, że nie macie dzieci, bo w każdej chwili możecie mieć!". Szkoda czasu na dzielenie włosa na czworo.
4 miesiące temu / Adrian
 
@Adrian, prosisz o konkrety. No cóż widzę, że niestety mój wcześniejszy komentarz z 2 konkretnymi przykładami "nieważkości" z życia zatrzymał srogi moderator, pomimo iż opisałem je bardzo, bardzo lakonicznie i oględnie, dodając że stany nieważkości są problemem społecznym a nie środowiskowym. OK, rozumiem. Tym bardziej, że to przykłady nie tak banalne bo ogólnie rzecz ujmując nie każdego wypada ! za kark wyprowadzać ze świątyni. I czy takie sytuacje/zachowania są profanacją czy jedynie zgorszeniem ?
4 miesiące temu / karol
 
@Adrian, ani miejsce, ani pora... Moderacja nałożyła embargo 980 znaków tekstu -i słusznie. Jedno zdanie to za mało konkretów. 2-3 zdania to za dużo, może brzmieć ...powiedzmy "chaotycznie" : - mam nadzieję że nie dla wszystkich. Wiele razy -za mało? zastrzegałem, że nie byłem świadkiem podobnie jak większość komentujących i wszyscy wyrażają swoje ! opinie o zdarzeniu. Czy to nie jest oczywiste? A jednak któryś raz przyjąłem też do wiadomości, że nie mam o zdarzeniu pojęcia. Dołączyłem wątek z refleksją co do dalszych reperkusji zdarzenia i księdza-pokrzywdzonego, nastolatka-sprawcy. Komentarz z określaniem "moim zdaniem powinien" też najwyraźniej jest niewskazane i odbierane dosłownie jak jakiś imperatyw, że ktoś tak musi postąpić. : No nie pozostaje nic innego jak zastosować się do zalecenia jednego z prezydentów Francji, który kilka lat temu na forum międzynarodowym wobec Polski dość obcesowo użył sformułowania, że oto straciła okazję by siedzieć cicho.Voil?!
4 miesiące temu / karol
 
Karolu, z całym szacunkiem, zero "emocjonalnych odniesień do siebie" ino uwaga, że po prostu to wszystko co piszesz brzmi bełkotliwie :- Konkrety, konkrety, pliz. Nie masz pojęcia jak to wszystko przebiegało, to widać, ale w kółko nawijasz co ktoś powinien... itd. W innym poście zastanawiasz się, co robić jak w kościele będzie ktoś pijany. Żadna to profanacja. Jeśli gostek siedzi spokojnie, to nic nie robić. Jeśli się awanturuje, wziąć na kark i wyprowadzić. Jeśli jest tak uchlany, że nieprzytomny - wezwać policję, zabiorą go do żłobka. Tyle.
4 miesiące temu / Adrian
 
Czy profanacją jest obecność w Kościele osoby zachowującej się spokojnie pewnie do czasu ale jednak w stanie nieważkości... co widać i... czuć. Co wtedy ? Wzywać policję czy działać "obywatelsko" ? To realny problem. Nie sądzę żeby to był problem wyimaginowany. Bo do czasu przypadku z Bełchatowa też pewnie takie zdarzenie wydawało się niemożliwe - a jednak zaszło.
4 miesiące temu / karol
 
Łódzka kuria bez szacunku do hostii świętej, jeśli krytykuje księdza, który zareagował odpowiednio na oczywistą profanację. Jeśli chłopak przystępuje w tym wieku do komunii, to zdaje sobie sprawę, że to jest świętość. A jeśli tłumaczy się w infantylny sposób, to znaczy, że jest w kościele przypadkowo, i data przed halloween to potwierdza, że dokonał świętokradztwa.
4 miesiące temu / Lusia
 
Ludzie, nie piszcie bzdur o zębie, bo to było jedynie kłamliwe tłumaczenie. Ciekawe, że to się stało akurat przed satanistycznym świętem.
4 miesiące temu / ?!
 
Adrian OK brak czasu - czytasz po łebkach ? I niepotrzebnie doszukujesz personalnych odniesień do siebie !?. Wobec tego na skróty: strony "konfliktu są sobie znane". Tak ? I to one w ramach wzajemnego "strumienia świadomości" moim zdaniem po chrześcijańsku mają dojść porozumienia, już bez policji, bez naszych komentarzy itd. Dlatego jakaś taka emocjonalna konkluzja, że to ja albo kto inny miałby jechać i badać sprawę, zaprzyjaźnić itd są chyba nie na miejscu. Podobnie jak ogłoszenie sprawcy że jest mu wybaczone... .
4 miesiące temu / karol
 
Proste pytanie : jak w świetle wypowiedzi rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, na temat Komunii Świętej jako prawdziwym Ciele Chrystusa, wygląda stwierdzenie rzecznika kurii łódzkiej, księdza Pawła Kłysa o tym, że wezwanie Policji przez księdza parafii NMP Matki Kościoła w Bełchatowie : "było nie na miejscu" ?
4 miesiące temu / Druh Ryszard
 
Karolu, można tak dłuuuugo snuć ten strumień świadomości, jeśli się ma dużo czasu; nie wydaje się, żebyś znał dokładny przebieg sprawy, może spróbuj się dowiedzieć, jak dokładnie to wyglądało. I zamiast biadolić, zawsze możesz pojechać i się z tym chłopcem zaprzyjaźnić, ogłosić mu że jest mu wybaczone i co tylko. :-
4 miesiące temu / Adrian
 
Halina: "... kościół sam się przyczynia do tego by ludzie z niego odchodzili" W obecnym kryzysie KK to nie jest teraz najważniejsze! Hierarchowie sprawiają wrażenie że najważniejsze jest przeczekanie w zamkniętej twierdzy. Wrażenia tej defensywnej postawy bynajmniej nie poprawia obecność "twardego elektoratu" pomagającego bronić sytuacji, zdarzeń i osób których zachowań nie da się po chrześcijańsku długo bronić. Przeciwnie, "twardy elektorat" daje ułudę by brnąć dalej, bez refleksji że KK traci coraz więcej kiedy "dobro kościoła" zawęża do losu pojedynczych niegodziwych postaw, a nie tego jak KK będzie postrzegany teraz i w przyszłości... abp Vigano 08'2018: "... spisek milczenia nie tak odmienny od tego, który panuje - w mafii" Stąd być może cisza "wolnych mediów" na temat "ala'banasiowych" problemów trójmiejskich. Trudno o opinię wielu "zamieszanych". Patrzyli a nie widzieli, słuchali a nie słyszeli czyli jak to mówią "wszyscy od dawna o tym wiedzieli" !
4 miesiące temu / karol
 
Przed niektórymi ludźmi trzeba pójść stanąć jak przed dzieckiem i "domagać się" przeprosin "Chciałbym porozmawiać... itd". I to zwykle skutkuje kiedy widzą chęć łagodzenia sytuacji przez "pokrzywdzonego". Cały szkopuł jednak tkwi w "talencie" wrodzonym lub wyuczonym i doskonalonym docierania do drugiego człowieka. Chyba mamy prawo oczekiwać tego od pasterzy ? Czyż nie? Święty Paweł Apostoł Narodów niesłusznie pobity, uwięziony itd po "cudownym uwolnieniu" nie chciał tak po prostu czmychnąć z miasta. Domagał się przeprosin ! Chciał zapewne drugi raz spojrzeć w oczy tym którzy go skrzywdzili. Albowiem przewidywał, że ta sytuacja będzie miała znaczenie nie tylko dla sprawców jego krzywdy jeśli otworzą swoje serca ale używając współczesnego języka nagłośniona medialnie da świadectwo, że ich postępowanie było niewłaściwe nauczka dla innych. A jeśli oni przy tym rzeczywiście ukorzą swoje serca będzie to dowód pojednania i porzucenia urazów ! Czego chcieć więcej !
4 miesiące temu / karol
 
Złapany przegrany, pokonany ! Mehmet Ali A?ca szukał kontaktu z JPII ? No chyba nie. To JPII poszedł do pokonanego, przegranego ! Po co ? By nad Alim załamywać ręce, bo Ali miał traumę ? Dorosły chłop ! No chyba z innego powodu poszedł ? JPII wiedział że ON JAKO CZŁOWIEK, JAKO PAPIEŻ KK MUSI DAĆ WSPÓŁCZESNEMU ŚWIATU ŚWIADECTWO niezależnie jak odbierze to Agca - w końcu ma wolną wolę! A świadectwo czego, niech każdy sam sobie odpowie, bo tutaj zabrzmi to zbyt banalnie. Za mały jestem by ośmielić się porównywać, czy nastolatek popełnił coś gorszego ale czy drugą stronę stać będzie by pójść śladem Świętego JPII, co krok po kroku próbowałem sugerować w komentarzach pytając "co dalej" ? Jednak główny nurt komentarzy zafiksował się na kwestii że STAŁA SIĘ RZECZ STRASZNA nie chcąc zastanowić się jak po chrześcijańsku wyjść z impasu i nie rozchodzić się w przeciwnych kierunkach jak robią to politycy, bo to dosłownie utrwala i zaostrza podziały !
4 miesiące temu / karol
 
Taka reakcja może wywołać niechęć u dziecka i wcale bym się nie zdziwiła kościół sam się przyczynia do tego by ludzie z niego odchodzili .
4 miesiące temu / Halina
 
@Adrian Kradzież to sprawa świecka i doczesna. Postępek tego chłopca dotyczył sfery stricte duchowej. Policja jest od spraw doczesnych, nie kościelnych czy religijnych. Tylko co robić jak się dzieciak tak zachowuje? Może lepiej byłoby gdyby oddał Hostię? Kiedyś jakiś Chińczyk z kościoła przy rozdawaniu Komunii Św. chciał Hostię wynieść to go zaraz wierni zatrzymali i kazali oddać.
4 miesiące temu / trooper
 
Adrian: nie rozumiemy się, i nie wiem po raz który powtórzę: poddałem pod refleksję "co dalej ?" Kolejne odpowiedzi jakie padały... nie wniosły niczego nowego. "Większość" w koło Macieju na różne sposoby wraca do sytuacji podając jeszcze lepsze przypadki z nieobliczalnymi nastolatkami na tym się blokują i potem już tylko albo odwracają plecami gotowi odjeść dla nich temat skończony policja była, OK a niektórzy być może widzieli by siebie z założonym rękami mowa ciała:odgradzanie się z defensywnym nastawieniem i rzuconym ex cathedra: "I co nam teraz ty taki owaki gagatku itp powiesz ?". To też jest jakiś sposób, ale raczej ostateczny i mało koncyliacyjny, czego nie ośmieliłbym się zza ekranu zawyrokować. Dlatego próbowałem szukać bardziej uniwersalnych - ewangelicznych rozwiązań, mniej eskalujących dalsze skutki tego co się stało wobec sprawcy. To jest załamywanie nad nim rąk?! Sorry, wypadam z dyskusji boksowania się w miejscu jakby film się urwał. Z Bogiem!
4 miesiące temu / karol
 
klik: wszystko to dowodzi pierwsza komunia święta jest za wcześnie i to nie tylko z powodu latorośli ale bardziej dorosłych, którzy uczynili jarmark próżności z tej uroczystości przy milczącej zgodzie duchowieństwa bo to tak ładnie, maj kolorowo itd, i to jest istotny element kryzysu KK
4 miesiące temu / karol
 
Karolu, jakiś czas temu w pobliskim sklepie doszło do kradzieży - dwunastolatek naściągał towaru... i został przyłapany przez właściciela sklepu podczas ucieczki. Pierwszym odruchem faceta było wezwanie matki chłopca, chciał wraz z nią przemówić dzieciakowi do rozumu. A chłoptaś różne wesołe figielki zaczął wyprawiać, nie pamiętał gdzie mieszka, podawał fałszywe numery telefonu itd. Lepiej, w pewnym momencie zaczął wrzeszczeć że go pobito, molestowano itd. Właściciel sklepu wezwał policję, a chłopczykowi język kołkiem stanął kiedy się dowiedział, że w sklepie jest monitoring, a na dodatek że świadkiem całego zdarzenia była klientka, która po prostu stałą ukryta między regałami i jej nie widział. Kompletnie nie dziwi więc wezwanie policji przez księdza. Lepiej mieć świadków... No, chyba że w imię tego - daruj - pustosłowia z załamywaniem rączek nad tym dziecięciem należało po prostu udać że się niczego nie widziało, żeby przypadkiem afera nie wybuchła, a fe.
4 miesiące temu / Adrian
 
Olo: "To jest obraz słabości wiernych" + niezrozumiałe umizgi niektórych z nich wobec niektórych duchownych = WRAŻENIE jako takiego ładu i porządku - z tego parafie rozliczani są przed przełożonymi itd. Ogólnie wszystko OK. Ale kiedy trzeba wypowiedzieć się w ważnej sprawie wtedy powszechne milczenie i niechęć do zajęcia jasnego stanowiska, patrz: CO WIERNI USŁYSZELI W KOŚCIOŁACH NA POCZĄTKU, W TRAKCIE, NA KONIEC SYNODU AMAZOŃSKIEGO ? Pasterze milczą, hierarchowie milczą, "niektóre" media milczą albo lawirują. Bo jak o czymś mówić wiernym, jeśli na pierwszym miejscu nie stawia się ludzkich sumień tylko niewiadomą kto tę batalię wygra: moderniści czy tradycja ? Lawirowanie to wieloletni sposób funkcjonowania episkopatu jak i bardzo wielu szeregowych księży tak w sprawach Kościoła jak i środowiska duchownych. Stąd czekanie pod przykrywką wygodnej formuły, żeby zbyt pochopnie się nie wypowiadać, że trzeba sprawę przemyśleć, przemodlić itd. A owieczki zdezorientowane.
4 miesiące temu / karol
 
Srogi moderator pewnie mi to znów zatrzyma, ale przynajmniej przeczyta. Otóż św. Zygmunt Szczęsny Feliński biskup we wspomnieniach opowiada, że jako dzieciak posługujący przy Ołtarzu rzucił dzwonkiem w biegającą po prezbiterium mysz, i niewinne Boże stworzonko zabił. Za to dostał na gołą , nazwijmy to sempiternę, kilka o ile pamiętam 10 rózg bo naruszył powagę chwili i miejsca. Nie wiem jaką traumę przeżywał potem, ale chwały ołtarzy dostąpił.
4 miesiące temu / ena
 
wszystko to dowodzi pierwsza komunia święta jest za wcześnie
4 miesiące temu / klik
 
cyt'szacunek by skutecznie wymusili"prawdziwego szacunku nie da się wymusić ,strachem można wymusić posłuszeństwo i udawanie ,a jak tak jesteś zafascynowany tamtymi kulturami to się przenieś
4 miesiące temu / @Olo
 
To jest obraz słabości wiernych , gdyby wielkie swietokractwo zdarzyło się np w świątyni hindu, czy muzułmańskiej, POLICJA NIE BYŁABY POTRZEBNA, wierni sami zalatwiliby sprawę! I szacunek by skutecznie wymusili!
4 miesiące temu / Olo
 
abc: Znajomy ksiądz w nieformalnej rozmowie nostalgicznie stwierdził, że wierni nie powinni się łudzić, iż współcześni pasterze gotowi są wzorem Dobrego Pasterza "wychodzić owieczkom na przeciw", "wychodzić by poszukiwać owiec, które zbłądziły" itd. I wypowiedź abc zdaje się to potwierdza iż to pasterze czekają, że owce do nich przyjdą "w pokorze". oczywiście nie sprowadzajmy tej kwestii do trywialnego znaczenia !. Wygoda,lenistwo,wyniosłość,apodyktyczność etc ? Jak na ironię to samo odnosi się do Synodu Amazońskiego i "niedoboru" księży w Amazonii,Europie Zach. Publicyści grzmią że to zręczna wymówka. Księży nie brakuje tylko zbyt wielu z nich nie wszyscy ! stali się wygodnymi urzędnikami i uciekają od tematów trudnych wyświęceni w Afryki, Amazonii przenoszą się do USA, Europy itd bo choć nie powinni: "biorą przykład z tego świata, szukając wygodnego życia". Dobry Pasterz: bez urzędu,dystynkcji,godności - może dlatego jako pierwszy szedł i wyciągał rękę.
4 miesiące temu / karol
 
Pod postacią Hostii św.jest prawdziwy i żywy Jezus Chrystus ! Zywy Człowiek i BÓG zarazem,ktory w tak okropny sposób został potraktowany.Został wypluty,stłamszony,spoliczkowany.Skoro żywa krew z mięśnia sercowego jest na Hostii.Tak więc kuria łódzka, tak jak Piłat umyła ręce .
4 miesiące temu / wierząca
 
Wernyhora: no właśnie tu stajemy murem tylko za kapłanem, w innych mediach stają murem za nastolatkiem, i tak będziemy dalej trwali ? Ja poddałem pod refleksję jak ruszyć z miejsca i nie zamykać się w opiniach dotyczących tylko jednej albo tylko drugiej strony. W innych mediach pewnie domagają się przeprosin nietrudno zgadnąć od kogo.... Dlatego uważam że szkoda czasu na dalsze okopywanie się zostawmy do drugiej stronie i skorzystajmy z tych najprostszych ewangelicznych odniesień - wyciągniętej ręki. Ale widzę, że spory kłopot stanowi kwestia kto pierwszy ma wyciągnąć tę rękę ? Niedawno gdzieś słyszałem, że łatwiej ten gest uczynić zwycięzcy, lecz niektórzy chcieliby dodatkowo mieć pewność i widzieć że pokonany rzeczywiście spokorniał, że jest do kogo wyciągać rękę itd. Dobry Pasterz wychodząc na poszukiwanie owiec które zbłądziły to przecież też "synowie marnotrawni" - dlatego użyłem cudzysłowu nie miał takiego dylematu !
4 miesiące temu / karol
 
@karol, Rozumiem intencje, by nie skreślać dzieciaka, ale w artykule chodzi o reakcję kurii, która powinna stanąć murem za swoim kapłanem. Nie wyklucza to oczywiście próby przemówienia chłopakowi do rozumu jeśli w ogóle będzie taka wola i chęć jego i rodziców, ale mówienie o strasznej traumie jaką dzieciak teraz rzekomo przeżywa jest niepoważne. Gdyby ukradł coś ze sklepu, wezwanie policji nikogo by nie dziwiło.
4 miesiące temu / Wernyhora
 
abc to wszystko co piszesz to prawda !!!, tylko praktyka jest taka, że niejednemu dorosłemu pomimo iż jego serce ukorzyło się trzeba pomóc by przemógł się, a co dopiero dziecku. Pomijam charakter, wychowania itd. 13 lat !? Dzisiaj kilka lat starsi mają deficyty emocjonalne na poziomie dziecka. Myślisz, że gdyby Chrystus nie przedarł się przez tłum gotowy do kamienowania i wykonał to co wykonał ta kobieta zmieniłaby swoje życie ? Przecież była dorosła, wiedziała czego się dopuszcza itd. A tu piszesz o "programie katechez przygotowujących... musiał zdawać sobie sprawę". No właśnie widać jak zdawał sobie sprawę, że nawet nie potrafił tego zrobić skutecznie. Dziecinada, szczeniactwo itd, Jego postępowanie oceniliśmy jako naganne ale z paragrafów on nie sam prędko nie wyciągnie wniosków, otoczony chłodem ludzi dorosłych tym bardziej że o rodzinie raczej nie wiele wiemy.
4 miesiące temu / karol
 
IzajaszGB czyli jeśli "z jakiegoś" powodu niespodziewane zakrztuszenie się np przełykaną śliną, raptowne kichnięcie nie dające się opanować itp - cóż może się zdarzyć, jeśli dojdzie do wyplucia komumikantu np na rękę to nie powinno się go ponownie spożyć ?
4 miesiące temu / zenek
 
Adrianie próbuję pójść dalej, jaką drogę wybierze nauczka która należy się temu nastolatkowi. Kto mu powie z miłością Chrystusa ostrzegającego: "idź a nie grzesz więcej !". Z "elaboratów" wynika że popełnił błąd, tym gorszy jeśli miał złe zamiary. Dlatego ciekaw jestem czy znajdzie się ten kto zwróci się do niego: "ja cię nie potępiam", wyjaśni mu, porozmawia itd. Uważam, że powinien to uczynić z ojcowską miłością ten, który był najbliżej tej sytuacji. Piszę o tym dlatego, że powtórzę: widzę wiele troski o księdza a sprawca... cisza. Spokojnie, ksiądz emocjonalnie znacznie lepiej to przejdzie w końcu dojrzały człowiek ale ten "chłopotaś" może nie koniecznie. Niestety niewielu odważnych próbuje choćby się odnieść do jego sytuacji. Nie znam go i nie wiem, czy jak to mówią "wart" jest takiej troski. Ale mam przekonanie, że Chrystus tak by tego nie zostawił każdy jest wart! bo to iście scena z Chrystusowym pisaniem palcem na piasku i tłumem gotowym do kamienowania.
4 miesiące temu / karol
 
Drogi Karolu, tak dla jasności: cała rzecz z synem marnotrawnym polega na tym, że to syn się ukorzył i wtedy mógł liczyć na wspaniałomyślność miłosiernego ojca. Konsekrowana hostia to nie jest tylko opłatek, ale żywy Bóg i nic nie usprawiedliwia wkładania jej w kieszeń. 13-letnie dziecko, jeśli przystępuje do Komunii, to powinno być po całym programie katechez przygotowujących do I Komunii i zdawać sobie sprawę, z czym ma do czynienia. Tak samo jak powinien być świadomy tego, że nie wolno kraść i zabijać. Rozumiem, że gdyby zabił, to też nie należy wzywać Policji, żeby nie miał traumy?
4 miesiące temu / abc
 
Po upomnieniu, komunikant został spożyty....? Pierwszą profanacją było schowanie hostii do kieszeni a drugą spożycie przez profanatora... Wydaje mi się że w takiej sytuacji ksiądz powinien zabrać wyplutą hostię i złożyć do vasculum
4 miesiące temu / IzajaszGB
 
Czytam: Skandaliczne zachowanie księdza...Kuria ma rację... - oczywiście, przecież to - jak mówi lewactwo "zwykły opłatek". Gdyby akt profanacji miał miejsce w meczecie, chłopak już by nie żył. ..."wiary ustrzegłem"... - mamy obowiązek jej strzec i chwała księdzu za taką postawę. Głos kurii w tej sprawie jest bardzo rozczarowujący, wręcz załamujący. Jesteśmy świadkiem nasilającego się ataku ZŁA na DOBRO. Z Bożą pomocą - życzę nam wszystkim i sobie też odwagi w jej obronie. I życzę nam wszystkim dobrych odważnych Pasterzy...
4 miesiące temu / Leon
 
Karolu, o czym Ty w ogóle mówisz?
4 miesiące temu / Adrian
 
To idźmy dalej. No właśnie: co dalej? To co się stało już się nie odstanie. Ale czy kapłan jak dobry pasterz, dobry ojciec nie wchodząc w dosłowne cytaty nie powinien wyjść w poszukiwaniu "syna marnotrawnego", wyciągając do niego rękę. Gdyż obawiam się, że to co ktoś już tu napisał dzieciak może mieć traumę i jeszcze bardziej zafixować się antyklerykalnie. Czy to nie jest dobry moment by przemówić do rozumu ? Obawiam się, że wyniosłość i powaga komentarzy ogranicza się tylko do tego co się stało. OK, czyn został nazwany, oceniony itd. Podejrzewam że dzieciak sam nie ruszy się z miejsca. Uważam, że najlepiej gdyby ten sam ksiądz który chcąc nie chcąc wytoczył armatę i w jakimś wymiarze wygrał ! wykazał się dojrzałością i pasterskim świadectwem. Jakoś nie do końca wierzę, że aranżować takie spotkanie powinni rodzice czy opiekunowie. A już najgorsze co moim zdaniem to czekanie z wcale nie rzadkim przekonaniem, że dzieciak sam przyjdzie jak spokornieje.
4 miesiące temu / Karol
 
@Karol. Miałbyś rację gdyby chodziło o opłatek wigilijny, a nie o rzeczywiście i fizycznie obecnego Pana Jezusa. Starczy że poniósł za nas okrutną śmierć w meczarniach. Nie można pozwolić Go znowu sprofanowac i storturowac
4 miesiące temu / Adinocka
 
Czy tu za bardzo nie pomieszano porządków: co Boskie Bogu, cesarskie cesarzowi. Dużo o profanacji używania armaty przeciwko nastoletniemu wróblowi a rozgłos chcąc nie chcąc spotęgował to wrażenie. Tu nie chodzi o brak doświadczenia duchownych - skoro takiego przypadku jeszcze nie było. Psychologia i pedagogia nie jest mocną stroną duchownych, przyzwyczajonych do kontaktu w większości ze spolegliwymi wiernymi w nie najmłodszym wieku. A sam fakt, że młodzieniec wyjął hostie w sposób dający się zauważyć, to trochę wątpię, że miał złe intencje skoro pozwolił się zdemaskować. Jeśli ktoś mu to zlecił to nie przestrzegł że powinien to zrobić w sposób dyskretny żeby był skuteczny. Nie zamierzam go bronić: jego głupota i niedojrzałość ! A na to potrzeba nie armaty lecz praktycznej pedagogiki !
4 miesiące temu / karol
 
Modernizm, prowadzi do upadku wiary w przeistoczenie. Czy reakcja kurii pod wodzą biskupa Rysia dziwi???
4 miesiące temu / Brad
 
Oczywiscie, ze bylo nie na miejscu. Rekcja musi być ale tu policja nic nie pomoze.
4 miesiące temu / Jaack
 
Skandaliczne zachowanie księdza z Kurii. Gorsze od zachowania policjantów.
4 miesiące temu / DNA
 
Było jak najbardziej na miejscu Policja ma ustawowe środki przymusu i powinna je zastosować by nie odszło do profanacji - a katolicy powinni wzywać Policje gdy ktos uderza w podstawowe prawdy ich wiary i chce z nich szydzic juz o szydzeniu z Chrystusa nie wspominając bo to oczywiste
4 miesiące temu / katolikpolak68
 
Głupie tłumaczenie chłopaka tylko czego dorośli to uwzględniają. Dlaczego błąd księdza, że nie udawał że nie widzi. Policjanci powinni zgłosić sprawę z urzędu do prokuratury.
4 miesiące temu / fd
 
szacun dla księdza, a gdzie w tym czasie byli rodzice?
4 miesiące temu / jg
 
Kuria ma rację ,umniejsza wage wiary wymuszanie jej policją czy zakazami
4 miesiące temu / lil
 
Panda, ale wierzysz w transsubstancjację czy dla Ciebie to taki sobie "symbol"?
4 miesiące temu / Adrian
 
Skandaliczne zachowanie księdza. Nasyłanie policji na dziecko i to w takiej sprawie. Mam nadzieję, że zostaną ukarani. Wstydzę się za nich jako członek Kościoła.
4 miesiące temu / Smutek
 
Policja, to srażnicy porządku publicznego. Ten porządek został naruszony przez 13-latka. Tylko policjanci mieli prawo wezwać rodziców małolata i przeprowadzić z nimi oraz z ich synem rozmowę. Fakt, że chłopiec 'kręcił' od samego początku, nie ulega wątpliwości. Zapomniał jak się nazywa i kiedy był ostatni raz u spowiedzi. Nie mógł połknąć komunikanta, bo bolał go ząb? -Tylko ktoś bezgranicznie naiwny może w to uwierzyKomuni św się nie gryzie. A jeśli bolał go ząb, po co szedł do Komunii św? Gdyby ten Ksiądz sam rozmawiał z chłopcem, prawdopodobnie oskarżono by go nawet za 10 lat o molestowanie. Temu księdzu należą się wyrazy uznania. Przeciwdziałał wielkiemu aktowi profanacji. Różnego rodzaju grupy perwersyjne wykorzystują nieletnich do działań na swoją korzyść, bo prawo jest wobec małolatów łagodne. Mądry, rozsądny ksiądz. Wziął 13 - latka za rękaw, zaprowadził go do zakrystii i po chwili zawiadomił policję... Mamy obowiązek bronić księży, strażników Wiary.
4 miesiące temu / z Sydney
 
Bardzo dobrze, że wezwano Policję. Jeśli kogoś tak bardzo boli ząb, że nie może przełknąć Hostii, to powinien był iść do dentysty, a nie do Komunii.
4 miesiące temu / sp
 
Dobrze że ksiądz tak zareagował następnym razem młodzieniec się zastanowić czy boli go ząb na tyle aby nie przyjmować przenajświętszego ciała Chrystusa
4 miesiące temu / [email protected]
 
Czyli można wnioskować, wg Kurii przyjmowanie hostii to tylko taka obrzędowa zabawa, a nie żywy Bóg? Bo okazuje się, że schowanie "opłatka" do kieszeni to nic takiego...
4 miesiące temu / abc
 
Wiele lat temu w szpitalu będąc u swojej śp.Mamie mającej oznaki Alzheimera o różnych fazach nasilenia zorientowałem się że wchodzi na salę ks.kapelan. Spytałem Mamę czy przyjmie Komunię. Ona świadomie skinęła głową. Dlatego na ogólne pytanie ks. "ktoś do Komunii ?" sugestywnie wskazałem Mamę i zanim zdążyłem podpowiedzieć mu że.... Ksiądz zamaszyście jak z automatu skierował się do niej z Komunią a ona nagle nie chciała otworzyć ust. Ale co było moim zdaniem najgorsze ks.kapelan z coraz bardziej wyraźną złością próbował mimo wszystko wepchnąć jej hostię przez zaciśnięte usta podnosząc głos żeby otworzyła itd. Nic z tego nie wyszło a kapelan wydawał się rozzłoszczony nie wiedząc co ma zrobić z hostią. Sytuacja wydawała się patowa dlatego widząc zniecierpliwienie kapelana zaproponowałem że ja za chwilę jej podam hostię. Tak też się stało, ksiądz wychodził a ona przyjęła ode mnie hostię. Do dzisiaj nie wiem czy postąpiłem właściwie przy bezradności księdza ka
4 miesiące temu / bronek
 
Zaraz zaraz,czy ja dobrze przeczytyłem, to Ksiądz ten ma.być jeszcze ukarany przez arcybiskupa????
4 miesiące temu / Alan
 
Panda, nie wiem, czy samo schowanie konsekrowanej Hostii do kieszeni to już nie jest profanacja w każdym okruszku jest żywy Pan Jezus. Jeżeli faktycznie chłopak wynosił Hostię, aby celowo ją sprofanować, to jego uraz jest chyba mniejszą szkodą.
4 miesiące temu / tlka
 
Kryzys Kościoła wygląda na rozległy i chaotyczny. Gros komentarzy teraz gani kurię, że uległa presji z zewnątrz i nie ujęła się za księdzem. Ale za chwilę te same osoby być może będą chwalić i popierać kurię, kiedy ta uchyli się od równie stanowczych kroków przymykając oko na "niewłaściwe" zachowanie tego czy innego duchownego czy nawet hierarchy, jeśli to któryś z nich znajdzie się na końcu ścieżki problemu mogącego wywoływać zgorszenie albo skandal a nie osoba "trzecia" nastolatek. Co pokazuje, że filozofia kalego ma różne oblicza i pokrętne zastosowania. I prostowania dróg na pewno nie przypomina.
4 miesiące temu / peter
 
Czego innego można się spodziewać po pracownikach łódzkiej kurii "otwartego kościoła" ?
4 miesiące temu / agatgr1
 
Jako biegły z zakresu stomatologii chciałbym postawić sprawę jasno. Nie jest możliwe wywołanie bólu zęba przez przyjęcie hostii. Nie ma na to żadnej możliwości.
4 miesiące temu / marcin
 
Dziękujemy Panu Bogu za odważnych Kapłanów. Postawa kurii - módlmy się o odwagę wyznawania wiary dla tych księży.
4 miesiące temu / Matka Polka
 
Kuria... kolejny biskup... juz jeden biskup z Plocka powiedzial, ze udzial w halołin to nie grzech! Teraz Łodz i mądrosci. Synowie Arona spłoneli ogniem za profanacje. Ale kogo to obchodzi.
4 miesiące temu / Mniejszosc
 
"W Piśmie apostołowie spisali naukę pochodzącą od Boga, wykazując, ze Pan nasz Jezus Chrystus jest prawdą I NIE MA W NIM KŁAMSTWA...Także apostołowie, którzy są uczniami Prawdy, znajdują się poza wszelkim kłamstwem. Kłamstwo bowiem ma tyle wspólnego z prawdą, co ciemność ze światłością. Obecność jednego z dwu wyklucza drugie. Pan nasz zatem, będąc Prawdą, nie kłamie."; "Gdyby nie chodziło o zbawienie ciała, nigdy by Słowo Boże nie stało się ciałem" św. Ireneusz z Lyonu z "Bóg w Ciele i Krwi"
4 miesiące temu / kwiatek77
 
Bardziej nie-na-miejscu była i jest nagonka na tych księży, którzy wezwali policję. Gdyby nawet iść za tą błędną retoryką mainstreamu to czy z innych "nieuzasadnionych" wezwań policji robią jakiś materiał? Za to w Londynie Polacy którzy obrzucili meczet bekonem poszli za kratki.. Gdzie materiał w tvn potępiający "religijną nadgorliwość"?? Kuria powinna przede wszystkim bronić swoich kapłanów bo jeśli nie kuria to kto? Jaki teraz stosunek do podobnych aktów bezczeszczenia będą mieli inni księża? Krew się gotuje jak już nawet kuria chce być bardziej światowa niż Chrystusowa
4 miesiące temu / ProBro
 
Ciekawe czy abp Ryś okaże temu kapłanowi tyle wyrozumiałości co różnym Misiakom i Lemańskim... To jest chore... Mam coraz mniej szacunku do polskiego episkopatu - z nielicznymi wyjątkami.
4 miesiące temu / Wernyhora
 
To łódzka kuria uważa, że w Hostii jest rzeczywisty Pan Jezus, czy nie? Ale mamy czasy... Najciemniej jest pod latarnią. Najwięcej ciemnoty - na uniwersytetach a niewiary - w kuriach.
4 miesiące temu / Pokręć
 
Nie na miejscu ? Nie na miejscu sa komentarze z kurii.
4 miesiące temu / andrzej
 
Hierarchowie zamiast wesprzeć księży jeszcze ich krytykują. Zrobili to co należy do ich obowiązków jako duchownych, czyli godne traktowanie Komunii. Sami nie mogli działać, bo zaraz padłyby oskarżenia, więc wezwali policję. Okazuje się, że zrobili źle. Powinni udawać, że nic się nie stało, niech każdy robi co chce, nawet na Mszy Świętej.
4 miesiące temu / Michu.
 
Nie dość dwóch cudów eucharystycznych w Polsce w przeciągu zaledwie kilku lat, kiedy w poprzednich stuleciach cuda eucharystyczne zdarzyły się zaledwie kilka razy? Czy biskup Ryś wierzy w Boga? Bo w Szwecji był jeden pastor, który się przyznał, że jest ateistą, ale wyleciał przynajmniej z roboty. Prześladowanie księdza, który wezwał policję przez kurię to absolutny skandal, któremu musimy się przeciwstawić. Podpiszę petycje
4 miesiące temu / Anna
 
Ks Karol Antoniewicz twórca pieśni "Chwalcie łąki umajone, góry, doliny zielone? wspaniały jezuita podczas wybuchu cholery 1852 r. pospieszył ludziom na pomoc w ostatniej posłudze. Jednemu z chorych wypadła z ust konsekrowana hostia, ks. Antoniewicz wziął ja do swych ust by nie doszło do profanacji, wkrótce potem umarł. Niezwykły kapłan, który był jednym z najwybitniejszych polskich jezuitów.
4 miesiące temu / barbara
 
Łódzka Kuria....zaraz, zaraz, biskup Ryś?
4 miesiące temu / Samanta
 
Tylko czy policja instytucja do spraw typowo świeckich ma zajmować się sprawami kościelno-religijnymi? Nie uważam, że kapłan postąpił źle. W ferworze ratowania Najświętszego Sakramentu przed zbezczeszczeniem postąpił jak postąpił. Tylko takie mam pytania: 1. Co zrobić i jak się zachowywać jeżeli taka sytuacja znowu będzie miała miejsce? Wzywać policję? 2. Co zrobić, aby takowe sytuacje nigdy więcej się nie powtórzyły? Należy z tego wyciągnąć wniosek z tego wydarzenia.
4 miesiące temu / trooper
 
Opis zdarzenia wskazuje że najprawdopodobniej chciał ją ukraść w celu profanacji lub sprzedaży. Postawa księdza prawidłowa. Szokująca postawa Kurii.Coś mi się wydaje że Kuria to już inna "parafia".
4 miesiące temu / Jerzy
 
Ciężko mi uwierzyć w tą historię z bolącym zębem. Cały czas nie bolał i nagle zabolał przed przyjęciem. Jednak jeśli załóżmy tak było to przecież można trzymać Hostię w buzi. Owszem to żywy Pan Jezus ale istotowo a substancjalnie to opłatek który po jakimś czasie w buzi by zmiękł i był bez żadnego wpływu na bolący ząb. Nikt nie kazał przyjmującemu gryźć co z resztą też przy tak delikatnym opłatku nie powinno być jakkolwiek bolesne. Tak myślę że zwykły wierny nie robiłby nic z Hostią własnymi rękami. Tutaj wyraźnie widać jak niebezpieczne jest udzielenie Komunii Świętej na rękę. W takiej sytuacji ksiądz słusznie mógł się obawiać wyniesienia Hostii. No cóż nawet jeśli chłopak faktycznie nie wiedział jak się zachować i jest jakiś impulsywny i zrobił jak zrobił to jednak na przyszłość warto żeby Ci którzy faktycznie chcieliby wykraść Hostię, wiedzieli że skończy się policją. Nie znamy intencji chłopaka więc nie wolno się pastwić ale dla księdza brawa a d
4 miesiące temu / qlnick
 
Policja była potrzebna do ustalenia tożsamości chłopaka, który podawał sprzeczne dane co uniemożliwiało wezwanie rodziców - no bo kogo?, a był podejrzany o popełnienie czynów karalnych - nie tylko znieważenia przedmiotu kultu ale i złośliwego przeszkadzania w obrzędach religijnych.
4 miesiące temu / Christus vincit
 
Pasterzu z Łodzi broń swoich księzy i parafian. Ocknij się się biskupie! Papież Benedykt XVI, jeszcze kiedy był kardynałem uczył: Biskupi nie są od zapełniania półek swoimi książkami , są od przewodzenia Ludowi Bożemu. Biskupie! Pasterz broni owiec przed wilkami!!
4 miesiące temu / Ozon
 
Kraina łódzka - gdzie zaległy cienie... Arcybiskup Ryś to bardzo nowoczesny kapłan erudyta, dobroczyńca i mecenas ks. Lemańskiego. Ciężko pracuje nad wykurzaniem ostentacyjnej pobożności. Módlmy się za niego i jego sherpów...
4 miesiące temu / Jacek
 
Prawidłowa postawa kapłana.Wezwał policję bo łebek najprawdopodobniej nie chciał spożyć komunikanta i nie chciał go też oddać księdzu.Postawa rzecznika kurii łódzkiej karygodna.Ten pewnie w takiej sytuacji udał by że nic nie widzi.
4 miesiące temu / kolo
 
Policja i straz miejska powinna współpracować z księżmi celem namierzenia chuligaństwa o nazwie "satańiści". Chłopca mógl ktoś namówić na wyniesienie hostii. Słusznie sprawdzono. Tego własnie oczekuję od księży, czyli czujności.
4 miesiące temu / kolopko
 
Super prawda ? Cos mi sie zdaje, ze KK w Polsce zaczyna plynac glownym nurtem. A moze jest to tylko obawa o stolki ?
4 miesiące temu / Stan
 
Myślę, że ten dzieciak już nigdy nie pójdzie na mszę, a następną komunię przyjmie jako wiatyk pod koniec życia.Uraz zostanie do końca. Naprawdę, nie można było z dzieckiem porozmawiać przy rodzicach?
4 miesiące temu / panda
 
Coraz gorsze mam mniemanie o polskim episkopacie, jako CAŁOŚCI!
4 miesiące temu / Karol
 
Bp Ryś...
4 miesiące temu / tamiko
 
Żałosne jest zachowanie kurii. Moim zdaniem stoi za tym abp Ryś. Bokiem mi wychodzi ten jego liberalny katolicyzm. Jeżeli ksiądz zostanie ukarany, to będzie sygnał dla księży, aby nie reagować, a dla potencjalnych profanatorów - śmiało róbcie co chcecie, nic wam nie grozi, co najwyżej rozmowa z zastraszonym księdzem, który was jeszcze przeprosi. Wstyd!
4 miesiące temu / Iw
 
Jest mi wstyd za hierarchów. Prawdę powiedziawszy to np. dewastacja jakiegoś zabytkowego obrazu, ba nawet ołtarza tylko, że poza Mszą św. byłaby niewspółmiernie mniejszą szkodą. Uważam, że w tej sytuacji zadaniem hierarchów jest głośne przypomnienie, że Najświętszy Sakrament jest największym skarbem Kościoła np. na konferencji prasowej. Wierzę, że w skrajnej sytuacji byłbym w stanie oddać swoje życie, aby nie doszło do ewentualnej profanacji. A oni jak zwykle łby chowają w piasek. DRAMAT!!! Jeśli za konsekrowaną Hostię można na czarnym rynku dostać nawet 500 Euro, to dlaczego ten gówniarz nie miał być potraktowany jak złodziej. Gdyby chciał zwinąć z wystawy powiedzmy zegarek albo biżuterię, czy właściciel sklepu musiałby się tłumaczyć, że nie pozwolił mu uciec? Wątpię. To co mówił na ten temat Sekielski czy Miller pokazuje, że nie jest możliwym znaleźć wspólny język ze światem. Dla nich to zawsze będzie opłatek.
4 miesiące temu / matematyk
 
Według Kurii lepiej narazić Ciało Pana Jezusa na profanacje, niż narazić się lewakom. Żałosna postawa. Lewackie myślenie.
4 miesiące temu / jaki
 
Ksiądz zdał egzamin z bycia gorącym, biskup okazał się letnim. Biada letnim..... Apokalipsa 3.15-16 "Znam uczynki twoje, żeś ani zimny, ani gorący. Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, a nie gorący ani zimny, wypluję cię z ust moich."
4 miesiące temu / In Hoc Signo Vi
 
..........Wstyd. Kapłan zachował się jak należy, a zamiast pochwały jeszcze dostaje w twarz. Mam nadzieję, że brak wsparcia ze strony przełożonych nie osłabi jego wiary.
4 miesiące temu / Wernyhora
 
Na miejscu byłoby wyniesienie hostii i profanacja na czarnej Mszy? Porażka. Widać, że hierarchia łódzka odleciała. Czekam na karę kościelną i jej uzasadnienie. Przecież czyn kapłana chroniacego Pana Jezusa to zbrodnia przeciwko ludzkości.
4 miesiące temu / Katolik
 
Ząbek nagle zabolał, ojejejej jaki biedny 13latek. Dobrze że go w tyle nie zabolało kłamcę! A kuria kapłana chce karać?? ,,,,
4 miesiące temu / Gość
 
A szanowna redakcja co o tym myśli? Bo moim zdaniem 13 latek po lekcjach religii, po Pierwszej Komunii św., z rodziny katolickiej skoro chodził do kościoła, powinien wiedzieć czym jest po przeistoczeniu ten bały, mały opłatek, oraz to, że od niego bolący ząb nie wypadnie. Śniadanko zjadł w domu i zombek nie przeszkadzał?
4 miesiące temu / ciekawyświata
 
Przepraszam bardzo/ A co ma do tego Kuria?
4 miesiące temu / DNA
 
Jak długo jeszcze biskupi będą kłaść po sobie uszy?Co to znaczy nie na miejscu?A profanacje,a pobicia księży,a nieobyczajne zachowania ateistów w naszych świątyniach są na miejscu?Stańcie wreszcie w prawdzie i zacznijcie walczyć wszelkimi sposobami z katolikofobią panującą w Polsce.Czas świętego spokoju się skończył,należy dać przykład,do boju!By w przyszłości powiedzieć'powiedzcie Bogu,że zachowałem się jak trzeba"!!!!
4 miesiące temu / alarm!!!!
 
Czasami mi się zdaje, że modernizm jest istotą działania pewnych ludzi. Urzędnicy kurialni chcą chyba żyć ze wszystkimi za pan brat od lewa do prawa... Ale, żeby karać swojego za gorliwość... Żałosne... Współczuję temu gorliwemu kapłanowi... Będę się za niego modlił...
4 miesiące temu / Krakusik
 
Hm.... Archidiecezja łódzka i wszystko jasne
4 miesiące temu / Kasia
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.