DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Bejrut chroni własność chrześcijan przed islamskim przejęciem

Bejrut chroni własność chrześcijan przed islamskim przejęciem
Fot. Pixabay

Władze stolicy Libanu przedłużyły zakaz sprzedaży muzułmanom majątku należącego do chrześcijan. Według mera jednego z okręgów miejskich, George’a Aouna, decyzja ta odpowiada duchowi i literze konstytucji państwa, gwarantującej ochronę mniejszości religijnych.

 

 

Ograniczenia w sprzedaży nieruchomości należących do chrześcijan muzułmanom wprowadzono w 2010 roku w celu zapewnienia „kruchej równowagi demograficznej” w libańskiej stolicy. George Aoun, mer miejskiego okręgu Hadat w bejruckim rejonie Baabda, udzielając informacji mediom podkreślił, że zakaz nabywania przez muzułmanów domówi i działek należących do chrześcijan ma na celu ochronę tej mniejszości religijnej. Zainteresowanie nieruchomościami chrześcijan od dawna wykazują przedsiębiorcy – szyici, dążący do kupna albo nawet konfiskaty majątków maronitów.

 

W myśl zapisów konstytucji Libanu, władze są zobowiązane chronić chrześcijan przed uciskiem, represjami i konfliktami prowokowanymi przez religijnych ekstremistów. Zdaniem mera George’a Aouna, zachowanie demograficznej równowagi w stolicy Libanu popiera prezydent kraju Michel Naim Aoun. Przywódca państwa sam jest chrześcijaninem, należy do Kościoła maronickiego. Za polityką utrzymywania równowagi międzyreligijnej opowiadają się, według mera Aouna, także lider muzułmanów – szyitów, zarazem szef Hezbollahu, Hassan Nasrallah oraz przewodniczący parlamentu Republiki Libańskiej Nabih Berri, także będący szyitą.

 

Bejrut to licząca ok. 2,2 mln osób aglomeracja, w której mieszka jedna trzecia obywateli Libanu. Stolicę Republiki Libańskiej zamieszkują osoby wyznający różne religie, najwięcej wśród nich jest chrześcijan i muzułmanów. Społeczność chrześcijańską tworzą maronici, prawosławni, grekokatolicy, katolicy ormiańscy i protestanci. Wśród muzułmanów przeważają szyici, ale liczni są też sunnici i druzowie.

 

 

Źródła: Sedmitza.ru, Invictory.org

JB

 

 

 


DATA: 2019-07-03 17:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.