DZIŚ JEST:   27   WRZEŚNIA   2020 r.

XXVI Niedziela zwykła
Św. Wincentego a Paulo
Św. Elzeara de Sobran
 
 
 
 

Bejrut - miasto na skraju własnej śmierci. Trwa liczenie strat po tragicznej eksplozji

Bejrut - miasto na skraju własnej śmierci. Trwa liczenie strat po tragicznej eksplozji
Źródło: Twitter (CasusBelli+SkyNews+Aurélien BERNARD); rzut ekranu.
#LIBAN    #BEJRUT    #EKSPLOZJA    #ZNISZCZENIA    #WYBUCH

Co najmniej 130 osób zabitych, ponad 4 tysiące rannych, tysiące zaginionych i straty sięgające miliardów dolarów – to dotychczasowy bilans potężnej eksplozji w stolicy Libanu – w Bejrucie, gdzie doszło do wybuchu niemal trzech tysięcy ton składowanych tam azotanów.

 

Na miejscu tragedii ratownicy przeszukują gruzowisko, żeby znaleźć osoby, które przeżyły eksplozję. Wybuch był tak potężny, że całkowicie zniszczył ogromny port i uszkodził niemal połowę budynków w Bejrucie. Co najmniej 300 tysięcy osób straciło dach nad głową. – To jakby trzęsienie ziemi nawiedziło Bejrut. Straty idą w miliardy dolarów, a nasza gospodarka jeszcze bardziej się pogrąży. Potrzeba będzie nowych inwestycji, ale my się nie poddamy – mówi cytowany przez Polskie Radio burmistrz Bejrutu Dżamal Itani.

 

Wybuch zniszczył także główny silos w którym przechowywano zboże. Libański minister gospodarki twierdzi, że kraj ma teraz zapasy zboża jedynie na miesiąc, ale ma też wystarczająco duże zapasy mąki, aby uniknąć katastrofy żywnościowej. Zniszczony port oznacza jednak, że Liban stracił właśnie główny kanał transportu towarów.

 

Z całego świata do Libanu napływają propozycje pomocy. Złożyły je, między innymi Francja, Wielka Brytania, Iran i Polska.

 

Źródło: Polskie Radio, polskieradio24.pl

TK


DATA: 2020-08-05 20:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To drony eskimoskie uderzyły .
1 miesiąc temu / Tomasz
 
To była podziemna eksplozja dwustopniowego ładunku termojądrowego, o mocy - sądząc ze wstrząsu tektonicznego jaki wywołała ~4,5 Richtera- około 5 kT. Saletra amonowa składowana nieprawidłowo posiada "przelicznik TNT" równy 0,4 - czyli dla 2750 ton mamy 1,1 kT. To wywoła wstrząs o sile zaledwie 3 stopni Richtera i to pod warunkiem, że 100% pryzmy przejdzie przemianę chemiczną umożliwiającą jej wybuch, że eksplozja zostanie wywołana w jednakowym czasie, tj. dojdzie do równoczesnego zapłonu całej masy w ułamku sekundy oraz że była składowana w... wykopanym w ziemi dole, gdyż magazynowanie jej na powierzchni nie jest w stanie podczas wybuchu dokonać efektywnej transmisji energii do skorupy ziemskiej eksplozja idzie w powietrze, wstrząs gruntu jest niewielki. Podziemny wybuch A powoduje, że 3 czynniki promieniowanie gamma, fala cieplna, EMP są wytłumiane przez grunt. Proces syntezy jąder helu nie generuje promieniowania gamma, wiec wybuch jest generalnie "czysty"
1 miesiąc temu / jarko
 
Saletra sama nie wybucha, to tylko utleniacz. Nawet gdyby tam był TNT to też od spawania nie wybuchnie,bomby muszą mieć zapalniki itd... Kto chce niech wierzy w tą bajkę. Pentagon wie lepiej i ta wersja obowiązuje.
1 miesiąc temu / hjb
 
Myślę, że ta katastrofa ma jakieś "drugie dno". Oficjalnie wygląda to tak, że niby to dzieciom dano zapałki do zabawy. A gdyby "te dzieci" miały dostęp do bomby wodorowej i zaczęły przy niej majstrować, na przykład spawać i coś tam jeszcze...?
1 miesiąc temu / W-Sawa
 
Interes w tym zamieszaniu mają głownie górale ze wzgórz Golan.
1 miesiąc temu / 123
 
Należy dołożyć wszelkich starań- pomodlić się, wysłać pieniądze a może samemu w jakiejś zorganizowanej akcji wziąć udział, aby temu krajowi pomóc. Bez naszego zaangażowania kolejne państwo zostanie na Bliskim Wschodzie bez chrześcijan.
1 miesiąc temu / Marcin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.