DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Będzie Synod Biskupów ds. Europy? Tego chce wiceszef Episkopatu Niemiec

Będzie Synod Biskupów ds. Europy? Tego chce wiceszef Episkopatu Niemiec
Bp Franz-Josef Bode. FOT.REUTERS/Ina Fassbender/FORUM

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, bp Franz-Josef Bode z Osnabrück, ma nadzieję na zwołanie Synodu Europejskiego na wzór Synodu Amazońskiego.

 

Według niemieckiego hierarchy Ojciec Święty powinien pójść dalej na drodze synodalności Kościoła katolickiego i zwołać Synod Biskupów ds. Europy na wzór zakończonego niedawno zgromadzenia ds. Amazonii. Zdaniem bp. Bodego centralną kwestią takiego synodu winno być pytanie, jak współcześni chrześcijanie na naszym kontynencie mają dalej żyć wiarą. Drugim tematem miałoby być zagadnienie ewangelizacji i warunków koniecznych dla jej skuteczności.

 

Ciekawa jest tu kwestia organizacji podobnego synodu. Kto miałby go przygotować? Za Synod Amazoński odpowiadała REPAM, Panamazońska Sieć Eklezjalna, w której całkowitą dominacją cieszyli się progresywni hierarchowie z Ameryki Południowej o niemiecko-austriackich korzeniach. Tuż po zakończeniu Synodu dwóch wpływowych niemieckich progresistów, o. Michael Heinz z organizacji Adveniat oraz Pirmin Spiegel z organizacji Misereor, zaproponowali powołanie europejskiego odpowiednika REPAM, który miałby kształtować życie chrześcijańskie na naszym kontynencie. Wydaje się, że propozycję bp. Bodego należy rozpatrywać w tym właśnie kontekście.

 

W rozmowie z diecezjalną gazetą kościelną „Kirchenbote” z Osnabrück biskup podkreślił, że zalecenia Synodu Amazońskiego nie mogą zostać przeniesione do Europy 1:1; a jednak postulaty udzielania święceń kapłańskich żonatym mężczyznom oraz wzmocnienia roli kobit w Kościele otworzyły horyzont na „uzupełniający rodzaj księdza z rodziną i pracą zawodową”, powiedział.

 

Stwierdził też, że Synod Amazoński to „wiatr w żagle” dla obecnych starań kościelnych w sprawie roli kobiet.

 

Bp Bode wskazał też, że amazońskie zgromadzenie stanowi „zachętę” dla biskupów niemieckich na ich Drodze Synodalnej, czyli sui generis procesie synodalnym, który ma przynieść poważne reformy życia kościelnego za Odrą. Hierarcha uznał, że na tej Drodze największe wyzwania stanowią zanik wiary, zerwanie z tradycją, kryzys powołań oraz rola kobiet; istotny jest w jego ocenie zwłaszcza ten ostatni punkt, bo bez zmiany w sprawie kobiet Kościół w Niemczech nie będzie w stanie wiarygodnie przepowiadać Dobrej Nowiny.

 

Pach

Źródła: Katholisch.de, Domradio.de, pch24.pl


DATA: 2019-11-07 13:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niech ci Niemcy odwala sie od Europy. Nic dobrego ze strony Niemiec Europa nie doznala. Przynajmuej w XX wieku.
3 miesiące temu / Stan
 
Kto w tym Watykanie jest papieżem?? Już nikt nie umie oprzeć się tym Niemcom?? Ani w Kościele , ani w Europie?
3 miesiące temu / grimm
 
Franzu Bode wystarczy, że u siebie robicie bałagan. Zostańcie przy swoim kościele i swoim kraju. Nie chciejcie po raz kolejny "naprawiać" Europy. Musicie wiedzieć, że nie chcemy waszych heretyckich reform ani nie chcemy współpracy z wami. Europa to nie tylko Niemcy. Najwyższa pora żebyście to sobie wreszcie uświadomili. Bądźcie trochę mniej pyszni.
3 miesiące temu / europejczyk
 
,,oraz wzmocnienia roli kobit w Kościele" Kobit? Błuhahahahahahahahahahahahahahahahahahahaahah...Burdel z Europy chcecie zrobić? A kysz!
3 miesiące temu / Airam
 
jak współcześni chrześcijanie na naszym kontynencie mają dalej żyć wiarą Haha... To oni takich rzeczy nie wiedzą? Katechizm KK polecam!
3 miesiące temu / Aleksander
 
Pokropić go wodą święconą!
3 miesiące temu / Zbigniew
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.