DZIŚ JEST:   29   LISTOPADA   2020 r.

I Niedziela Adwentu
Św. Franciszka Antoniego Fasaniego
Św. Saturnina, biskupa
 
 
 
 

Będzie rewolucja w armii? Opozycja oburzona rządowym projektem

Będzie rewolucja w armii? Opozycja oburzona rządowym projektem
fot. Łukasz Kamiński / prezydent.pl

Rząd bez konsultacji z parlamentem przyjął założenia do projektu, który zmierza do zastąpienia istniejących dowództw czterech rodzajów sił zbrojnych przez dwa - generalne i operacyjne. Opozycja protestuje.


Jak donosi niezależna.pl Tusk i jego ministrowie chcą też przekształcić Sztab Generalny Wojska Polskiego w organ odpowiedzialny za planowanie i doradzanie szefowi MON. To radykalna, rewolucyjna wręcz zmiana w polskim wojsku.


Opozycja uważa, że szczególnie niepokojące jest, że decyzje zostały podjęte za plecami parlamentu, opinii publicznej, bez jakiejkolwiek konsultacji z komisją obrony narodowej ani z klubami poselskimi. - To pierwszy taki przypadek, gdy tak poważna reforma jest przeprowadzana bez żadnych konsultacji z polskim Sejmem. Do tej pory zarówno kwestie dotyczące reformy Marynarki Wojennej, jak i w sprawie tzw. projektu polskiej tarczy antyrakietowej były poprzedzone szerokimi konsultacjami - podkreślał Mariusz Kamiński (PiS), wiceszef komisji obrony.


Według rządowego projektu dowódca generalny i dowódca operacyjny oraz szef Sztabu Generalnego WP mają podlegać bezpośrednio szefowi MON. Obecnie podlega mu bezpośrednio tylko szef SG WP, któremu z kolei podlegają dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych i dowódca operacyjny. Bezpośrednio ministrowi ma podlegać także szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, odpowiedzialny m.in. za logistykę i wojskową administrację. Według PiS nowy system dowództwa jest sprzeczny z Konstytucją, ponieważ nie uwzględnia zwierzchnictwa prezydenta nad armią i pozbawia władzy Sztab Generalny. Za ogólne dowodzenie wojskami w czasie pokoju, w szczególności szkolenie żołnierzy, ma odpowiadać Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.


 

Źródło: niezalezna.pl
kra


DATA: 2012-12-06 09:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.