DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Będzie rewizja granic na Bałkanach? Dąży do tego Albania

Będzie rewizja granic na Bałkanach? Dąży do tego Albania
Fot. Reuters / Forum
#BAŁKANY    #ALBANIA    #KOSOWO    #MACEDONIA    #EUROPA    #GRANICE    #REWIZJA

- Kosowo jest częścią Albanii, granica serbsko – kosowska powinna być przedyskutowana – stwierdził premier Albanii Edi Rama. Otwarte mówienie o konieczności zmian granic i przebudowie mapy politycznej na Bałkanach niesie niebezpieczeństwo zgłoszenia przez kolejne państwa swoich pomysłów na nowy porządek międzynarodowy, który szybko może zburzyć i tak już kruchy pokój w południowo – wschodniej Europie.

 

- Albania powinna unikać wystąpień na temat zjednoczenia z Kosowem – radziła ambasada USA w Tiranie w lutym ubiegłego roku. W stwierdzeniu tym nie było negacji kierunku polityki obranej przez polityków z Prisztiny i Tirany, a bardziej porada, by wokół projektu połączenia dwóch państw nie robić zbyt wiele hałasu.

 

2018 rok był dla Albańczyków przełomem porównywalnym do 2008 roku, gdy 17 lutego parlament w Prisztinie ogłosił niepodległość od Serbii. Jesienią ubiegłego roku odbyło się wspólne posiedzenie rządów Kosowa i Albanii, na którym zadeklarowano pracę nad strategią połączenia Albańczyków do 2025 roku, w połowie grudnia kosowski parlament przyjął ustawy tworzące regularną armię państwową, a w noworocznym przemówieniu premier Albanii Edi Rama znów mówił o Wielkiej Albanii – dużym albańskim państwie na Bałkanach, które zmieniłoby układ sił w tej części Europy.

 

Serbski minister obrony Aleksandr Vulin podkreśla, że siłowa zmiana granic, jaka jest częścią zakorzenionego w XIX wieku projektu Wielkiej Albanii, jest zagrożeniem nie tylko dla Serbii, ale także dla innych sąsiadów Albanii i Kosowa – Czarnogóry, Macedonii i Grecji. Albańscy politycy nie ukrywają, że zjednoczenie narodu albańskiego wykroczy poza samą unifikację Kosowa i Serbii, ponieważ mniejszość albańska zamieszkuje w zwartych skupiskach przygraniczne tereny, należące do Czarnogóry, Macedonii i Grecji oraz Dolinę Preszewską na obszarze Republiki Serbii.

 

Mniejszość albańska liczy ok. 80 tys. osób w Serbii, ok. 50 tys. osób w Czarnogórze i ponad 500 tys. w liczącej nieco ponad 2 mln obywateli Macedonii. W Kosowie jest 1,7 mln Albańczyków a w samej Albanii ok. 2,7 mln osób tej narodowości. Zbudowanie jednego państwa dla tak rozproszonego u sąsiadów narodu, rodzi zagrożenie, że w ślad za ambicjami Albańczyków odrodzą się dawne konflikty w narodowym tyglu na Bałkanach.

 

Jan Bereza

Źródła: Exit.al, Regnum, Rossijskaja Gazieta, Radio Swoboda, EurAsiaDAily


DATA: 2019-02-20 07:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tworzenie państwa na podstawie tych mniejszości u sąsiadów jest według mnie błędem. Mniejszości powinny być powodem zachowywania dobrych relacji z tymi krajami. Droga budowania państwa to droga jakby życia ciągle w konfliktach z sąsiadami.
ponad 1 rok temu / wip
 
Przypomnieć należy, że rząd warszawski oczywiście natychmiast uznał Kosowo za państwo, popierając tym samym zainstalowanie stałego zarzewia konfliktu na Bałkanach.
ponad 1 rok temu / Ruben
 
Iskierka , to nie Albania rozkrecila wojne w Kosovie
ponad 1 rok temu / Ewe
 
Znowu chcą rozkręcić wojnę dranie i wplątać też inne państwa.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
KOSOWO JE SYRBSKIE najeźdźcy osadzani przez Osmanów to obcy w Europie- muzułmanie zamiast siedzieć cicho to podnoszą głowę i ją trzeba jak z hydrą usunąć żeby się nie odradzała.Ataki NATO na Serbię to atak protestantów na prawosławnych w "obronie muzułmanów" to draństwo i państwowy terroryzm.Tysiąc lat walki o obronę wiary na Bałkanach a mosoni dalej działają na szkodę ludzi i wiary. popatrzcie na masona Mazowieckiego..i jego pozorne działanie.
ponad 1 rok temu / pol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.