DZIŚ JEST:   24   MARCA   2019 r.

III Niedziela Wielkiego Postu
Św. Katarzyny Szwedzkiej
Bł. Szymona Łukacza, męczennika
 
 
 
 

Będzie rewizja granic na Bałkanach? Dąży do tego Albania

Będzie rewizja granic na Bałkanach? Dąży do tego Albania
Fot. Reuters / Forum
#BAŁKANY    #ALBANIA    #KOSOWO    #MACEDONIA    #EUROPA    #GRANICE    #REWIZJA

- Kosowo jest częścią Albanii, granica serbsko – kosowska powinna być przedyskutowana – stwierdził premier Albanii Edi Rama. Otwarte mówienie o konieczności zmian granic i przebudowie mapy politycznej na Bałkanach niesie niebezpieczeństwo zgłoszenia przez kolejne państwa swoich pomysłów na nowy porządek międzynarodowy, który szybko może zburzyć i tak już kruchy pokój w południowo – wschodniej Europie.

 

- Albania powinna unikać wystąpień na temat zjednoczenia z Kosowem – radziła ambasada USA w Tiranie w lutym ubiegłego roku. W stwierdzeniu tym nie było negacji kierunku polityki obranej przez polityków z Prisztiny i Tirany, a bardziej porada, by wokół projektu połączenia dwóch państw nie robić zbyt wiele hałasu.

 

2018 rok był dla Albańczyków przełomem porównywalnym do 2008 roku, gdy 17 lutego parlament w Prisztinie ogłosił niepodległość od Serbii. Jesienią ubiegłego roku odbyło się wspólne posiedzenie rządów Kosowa i Albanii, na którym zadeklarowano pracę nad strategią połączenia Albańczyków do 2025 roku, w połowie grudnia kosowski parlament przyjął ustawy tworzące regularną armię państwową, a w noworocznym przemówieniu premier Albanii Edi Rama znów mówił o Wielkiej Albanii – dużym albańskim państwie na Bałkanach, które zmieniłoby układ sił w tej części Europy.

 

Serbski minister obrony Aleksandr Vulin podkreśla, że siłowa zmiana granic, jaka jest częścią zakorzenionego w XIX wieku projektu Wielkiej Albanii, jest zagrożeniem nie tylko dla Serbii, ale także dla innych sąsiadów Albanii i Kosowa – Czarnogóry, Macedonii i Grecji. Albańscy politycy nie ukrywają, że zjednoczenie narodu albańskiego wykroczy poza samą unifikację Kosowa i Serbii, ponieważ mniejszość albańska zamieszkuje w zwartych skupiskach przygraniczne tereny, należące do Czarnogóry, Macedonii i Grecji oraz Dolinę Preszewską na obszarze Republiki Serbii.

 

Mniejszość albańska liczy ok. 80 tys. osób w Serbii, ok. 50 tys. osób w Czarnogórze i ponad 500 tys. w liczącej nieco ponad 2 mln obywateli Macedonii. W Kosowie jest 1,7 mln Albańczyków a w samej Albanii ok. 2,7 mln osób tej narodowości. Zbudowanie jednego państwa dla tak rozproszonego u sąsiadów narodu, rodzi zagrożenie, że w ślad za ambicjami Albańczyków odrodzą się dawne konflikty w narodowym tyglu na Bałkanach.

 

Jan Bereza

Źródła: Exit.al, Regnum, Rossijskaja Gazieta, Radio Swoboda, EurAsiaDAily


DATA: 2019-02-20 07:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tworzenie państwa na podstawie tych mniejszości u sąsiadów jest według mnie błędem. Mniejszości powinny być powodem zachowywania dobrych relacji z tymi krajami. Droga budowania państwa to droga jakby życia ciągle w konfliktach z sąsiadami.
1 miesiąc temu / wip
 
Przypomnieć należy, że rząd warszawski oczywiście natychmiast uznał Kosowo za państwo, popierając tym samym zainstalowanie stałego zarzewia konfliktu na Bałkanach.
1 miesiąc temu / Ruben
 
Iskierka , to nie Albania rozkrecila wojne w Kosovie
1 miesiąc temu / Ewe
 
Znowu chcą rozkręcić wojnę dranie i wplątać też inne państwa.
1 miesiąc temu / iskierka
 
KOSOWO JE SYRBSKIE najeźdźcy osadzani przez Osmanów to obcy w Europie- muzułmanie zamiast siedzieć cicho to podnoszą głowę i ją trzeba jak z hydrą usunąć żeby się nie odradzała.Ataki NATO na Serbię to atak protestantów na prawosławnych w "obronie muzułmanów" to draństwo i państwowy terroryzm.Tysiąc lat walki o obronę wiary na Bałkanach a mosoni dalej działają na szkodę ludzi i wiary. popatrzcie na masona Mazowieckiego..i jego pozorne działanie.
1 miesiąc temu / pol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.