DZIŚ JEST:   29   LUTY   2020 r.

Św. Roman, opat
 
 
 
 

Będzie nowelizacja ustawy o służbie zagranicznej. Peerelowska kariera przeszkodą w zatrudnieniu

Będzie nowelizacja ustawy o służbie zagranicznej. Peerelowska kariera przeszkodą w zatrudnieniu
Fot. mpgraphics / sxc.hu

Profesjonalizm, patriotyzm i działanie w interesie państwa polskiego mają być najważniejszymi przesłankami zatrudniania na stanowiska dyplomatyczne. Tak przynajmniej zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej. Zgodnie z prasowymi zapowiedziami, ma on za kilka dni trafić do Sejmu.
Trzeba odejść od postkomunistycznego modelu dyplomacji, trzeba otworzyć służbę zagraniczną dla młodych, wykształconych ludzi, dla których patriotyzm nie jest pustym słowem, lecz jedną z najważniejszych wartości – zadeklarował poseł Michał Dworczyk (PiS), przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.


Nowelizację przygotowała grupa kierowana przez wiceministra spraw zagranicznych Jana Dziedziczaka. Projekt przyjmuje jako negatywną przesłankę do zatrudnienia fakt pracy, współpracy bądź pełnienia służby w strukturach organów bezpieczeństwa państwa do 31 lipca 1990 roku.


Świadoma działalność na rzecz umacniania totalitarnego państwa i działanie w interesie Związku Sowieckiego mają stać się wreszcie okolicznościami dyskwalifikującymi do pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Bardzo obszernie uzasadniony projekt odnosi się między innymi do nadawania stopni dyplomatycznych oraz roli służby zagranicznej w interesie suwerennej i niepodległej Polski. Mówi także, w jaki sposób polska dyplomacja zerwać ma z postkomunistycznym modelem funkcjonowania.


„Przedłożony projekt wychodzi z założenia, że ocena wartości konstytucyjnych (…) winna uwzględniać także, a może przede wszystkim, optykę tych osób, które nie pracowały, nie pełniły służby ani też nie były współpracownikami komunistycznego aparatu ucisku i które mają prawo oczekiwać od ustawodawcy, że na straży suwerenności i interesów reprezentującego ich państwa nie będą stali dyplomaci rekrutujący się spośród byłych komunistycznych agentów bezpieczeństwa i ich tajnych współpracowników” – przeczytać można w uzasadnieniu. Jego autorzy podkreślili historyczne obciążenia resortu, tradycyjnie wyróżniającego się nadreprezentacją osób na różne sposoby powiązanych z aparatem służb specjalnych komunistycznego reżimu PRL.

 


Źródło: niezalezna.pl / „Gazeta Polska”

RoM

DATA: 2017-02-01 19:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No! najwyższy czas
ponad 3 lata temu / efraim
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.