DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2018 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Będzie feta na cześć Marksa? Czyli 200. rocznica urodzin ideologa na Uniwersytecie Warszawskim

Będzie feta na cześć Marksa? Czyli 200. rocznica urodzin ideologa na Uniwersytecie Warszawskim
Karol Marks. By Karl Marx , thierry ehrmann ; edited by Eugenio Hansen, OFS [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się konferencja z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Karola Marksa. Jak zauważa „Nasz Dziennik”, wydarzenie nosi górnolotny tytuł: „Karol Marks 1818-1883. Walka i praca”. Czy jest się czego bać?

 

Proces dekomunizacji nauki polskiej nie miał i nie ma miejsca w sensie personalnym i merytorycznym. Co więcej, następuje nawet radykalizacja marksizmu-leninizmu w postaci na przykład tzw. gender studies na Uniwersytecie Warszawskim, co jest hołdowaniem dalszemu rozwojowi ideologii spod znaku Marksa i Engelsa – zauważa w rozmowie z „ND” ksiądz profesor Tadeusz Guz.

 

Warto pamiętać, że marksizm w Polsce nie jest oderwany od kontekstu historycznego. Ideologia w leninowskim wydaniu była w Ojczyźnie – wbrew naszej woli – wprowadzona, realizowana, a także nauczana na uczelniach.

 

Zniesienie przymusu ideologicznej indoktrynacji nie doprowadziło jednak do zerwania z marksizmem i wciąż łatwo natknąć się na ośrodki zainteresowane doktryną. I to nie tylko w sensie krytycznym, ale i entuzjastycznym. Marksizm w Polsce, „wzorem” krajów Zachodu, traktowany jest jako… inspirujący. O krwawych zbrodniach komunistów, którzy chcieli wcielać w życie idee Karola Marksa, próbuje się zapominać lub ukrywa się związek ideologii z praktyką bolszewizmu i stalinizmu.

 

Generalnie nie ma takiej woli w polskim świecie akademickim, aby rzetelnie badać źródła tej ideologii ateistycznej, antyludzkiej, materialistycznej i mającej na sumieniu wszystkich jej przedstawicieli setki milionów ofiar totalitaryzmu socjalistyczno-komunistycznego na całym globie. A wliczając w to też ofiary zabójstwa dziecka poczętego a nienarodzonego, to te tragiczne statystyki są ponadmiliardowe – powiedział „Naszemu Dziennikowi” ks. prof. Tadeusz Guz.

 

Tymczasem w czerwcu Uniwersytet Warszawski uczci w swoich murach Karola Marksa w ramach konferencji „Karol Marks 1818-1883. Walka i praca”. W rozmowie z „ND” dyrektor Instytutu Filozofii UW uspokaja – konferencja ma mieć bowiem charakter naukowy. Zdaniem dr hab. Jakuba Kloc-Konkołowicza uczelnia nie musi opowiadać się względem ideologii, a prelegenci mogą w zgodzie z własnym uznaniem Marksa skrytykować albo… pochwalić.

 

„Już samo ogłoszenie o wydarzeniu jest jednak wyraźną afirmacją i sugeruje, że spuściznę Marksa będzie się postrzegać raczej jako dokonania niż błędy, co doskonale pasuje do dominującej na Zachodzie neomarksistowskiej nowej lewicy i pokrewnych nurtów” – pisze „Nasz Dziennik” zauważając kto stoi za organizacją konferencji.

 

To prof. Jacek Hołówka i dr Bogdan Dziobkowski. Pierwszy jest redaktorem naczelnym „Przeglądu Filozoficznego” (części Instytutu) i promotorem pracy doktorskiej drugiego. Ponadto „Hołówka opowiada się m.in. za legalną eutanazją, klonowaniem ludzi i szerokim dostępem do aborcji. Obaj w publicznych wypowiedziach kwestionują fakt, że życie człowieka rozpoczyna się od poczęcia” i prezentują stanowisko skrajnie liberalne w kwestiach światopoglądowych. Ciężko się więc spodziewać krytyki Marksa podczas konferencji.

 

Uniwersytet Warszawski od dłuższego czasu pracuje na miano uczelni przychylnej grupom rewolucyjnym. W szkole wyższej działają organizacje homoseksualistów, w tym głośna organizacja Queer UW. Ponadto w murach Uniwersytetu odbywają się wykłady i konferencje poświęcone tematyce LGBT.

 

Tymczasem takiej otwartości uczelnia nie prezentuje wobec konserwatystów i obrońców życia. Jak przypomina w rozmowie z „ND” mecenas Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, uczelnia uniemożliwiła zorganizowanie spotkania z amerykańską prawnik Rebeccą Kiessling popierającą ochronę życia. Wszystko dlatego, że przeciw wykładowi zaprotestowali neomarksiści. Wcześniej zaś UW odwołał spotkanie z drem Paulem Cameronem. Jego badania ujawniają bowiem bolesną prawdę o homoseksualizmie, co nie podoba się lewicy. Postępowcy nie są zainteresowani faktami, a jedynie ideologią. Dlatego też boją się ludzi, dla których prawda jest fundamentem nauki.

 

Jeżeli otrzymałbym zaproszenie od organizatorów, to wystąpiłbym z krytycznym wykładem, to znaczy w duchu pragnienia obrony prawdy przed jej zasadniczą negacją, którą prezentuje Marks, także w odniesieniu do tytułowych pojęć konferencji: „walka” i „praca”. W tym samym duchu radzę zachować się moim koleżankom i kolegom z dziedziny nauk filozoficznych. Jeżeli jednak organizatorom expressis verbis chodziłoby o manipulowanie prawdą o tej ideologii, czyli o jakąś promocję i obronę gruntownie fałszywej myśli Karola Marksa w 200. rocznicę jego urodzin, to nie byłbym gotowy do aktywnego udziału w niej, nawet z realną możliwością wykładu krytycznego o Marksie, i odradzałbym każdemu filozofowi udział w takiej debacie, która za cel powzięłaby zdradę etosu prawdy i promocję opcji kłamstwa, ponieważ jest to sprzeczne nie tylko z etosem nauki uniwersyteckiej, lecz również z etosem podstawowej uczciwości względem własnego rozumu i sumienia – powiedział ksiądz profesor Tadeusz Guz.

 

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

MWł

 

 

Polecamy czwarty numer „PCh24 Co Tydzień” poświęcony dzieciom Marksa. Aby go pobrać, należy kliknąć TUTAJ.

  

   


DATA: 2018-05-11 11:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.