DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2019 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 

Będą zmiany w Karcie Polaka. Dokument zostanie rozszerzony na całą Polonię

Będą zmiany w Karcie Polaka. Dokument zostanie rozszerzony na całą Polonię
Fot. Filip Blazejowski / Gazeta Polska / Forum
#POLONIA    #POLSKOŚĆ    #KARTA POLAKA    #GRANICA    #OJCZYZNA    #USTAWA    #KRESY

Rząd przyjął projekt ustawy, która rozszerza obowiązywanie Karty Polaka na wszystkie kraje świata. O ten ważny dokument będą się mogli ubiegać przedstawiciele Polonii, gdziekolwiek żyją.

 

Pierwotna ustawa o Karcie Polaka obejmowała jedynie naszych rodaków mieszkających na dawnych Kresach RP, czyli głównie na dzisiejszej Litwie, Białorusi i Ukrainie. Po kilku latach jej obowiązywania, okazało się, że funkcjonuje ona dobrze i bez obaw można jej działanie rozszerzyć na inne kraje świata. Stąd decyzja rządu o przygotowaniu odpowiedniej noweli ustawy. Wprowadza ona też zmianę nazwy instytucji zajmującej się Polonią z Rady Polaków na Wschodzie na Radę ds. Polaków na Obczyźnie. Według najnowszych szacunków na całym świecie żyje około 20 mln Polaków. 

 

Obecnie obowiązująca Karta Polaka potwierdza przynależność do narodu polskiego. Przyznawana jest osobom polskiego pochodzenia żyjącym w 15 krajach za wschodnią granicą naszego państwa, które nie uznają podwójnego obywatelstwa. Osoby ubiegające się o Kartę Polaka muszą wykazać swój związek z polskością, w tym przynajmniej bierną znajomość polskiego, wykazać, że jedno z rodziców lub dziadków bądź dwoje pradziadków było narodowości polskiej; bądź przedstawić zaświadczenie organizacji polonijnej o działalności na rzecz kultury i języka polskiego.

 

Po ponad 10 latach od wprowadzenia Karty Polaka, uzyskało ją około 200 tysięcy osób z terenów dawnych Kresów RP. Najwięcej na Ukrainie i Białorusi. Na Ukrainie mieszka 140 tysięcy osób pochodzenia polskiego. Więcej niż połowa z nich ma już Kartę Polaka. Wielu mieszka już i pracuje w Polsce. Spośród około 300 tysięcy obywateli Białorusi polskiego pochodzenia 70 tysięcy jest posiadaczem Karty Polaka. Wiele tysięcy Polaków, np. z Kazachstanu i Białorusi, którzy żyją tam w niedostatku, ciągle oczekuje na odpowiednie warunki prawne, które umożliwią im zamieszkanie na stałe w kraju ojców.

 

Adam Białous


DATA: 2019-04-05 07:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Krzysiek. Ci są zdolni do każdej podłości w imię doraźnych osobistych korzyści. Sprzedawali swoich najmniejszych, najsłabszych i najbiedniejszych Niemcom w nadziei ocalenia. Ci z nich, którzy przeżyli bez skrupułów spoglądali w lustro. Tak samo zachowywali się "polscy" komuniści z tego narodu wobec nas, sprzedawali swoich sąsiadów Polaków Bolszewikom z gorliwością "godną" przodowników pracy, dobrowolnie, chętnie i z radością. Właściwie robią to nadal, tym razem sprzedając nas Niemcom z Eurobolszewii czy Głupkom z największej żydowskiej kolonii świata zza oceanu. Pora to zmienić.
8 miesięcy temu / agricola
 
Karta Polaka ma przysługiwać potomkom Polaków zainteresowanym swoją polskością a nie byle komu. Pewna nacja będąca przed wojną "obywatelami" II RP Polską i Polakami namiętnie gardziła, zazwyczaj nie znali nawet języka polskiego. Ci pierwsi powinni z urzędu otrzymywać wedle woli polskie obywatelstwo. Są całe wsie i miasteczka polskie w Brazylii, Argentynie, Paragwaju i wielu innych państwach, gdzie mieszkają Polacy związani ze swoją tradycją i językiem. Ci drudzy są nam niepotrzebni.
8 miesięcy temu / agricola
 
Przeczytajcie sobie rozdział 2a tej ustawy! Wszystko w temacie.
8 miesięcy temu / Gość
 
Brawo
8 miesięcy temu / Robert Wiencek
 
@ Xris Albo ludziom którzy zapłacili w hrywnach albo w naturze
8 miesięcy temu / Gość
 
Szkoda że kartę Polaka wydaje sie np wielbicielom bandery i szuchewycza, potomkom weteraniw SS Galuzien utd, ludziom dla ktorych jest to jedynue przepustka do lepszego swiata, a nuenawidzacych Polski i Polakow..
8 miesięcy temu / Xris
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.