DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2020 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

Będą mundury dla Niezłomnych. Korpus Weteranów Walk o Niepodległość RP zauważony przez MON

Będą mundury dla Niezłomnych. Korpus Weteranów Walk o Niepodległość RP zauważony przez MON
Prezentacja projektu munduru Żołnierza Niezłomnego / źródło: youtube.com
#RYNGRAF    #MACIEREWICZ    #MON    #KORPUS    #WETERANI    #NIEZŁOMNI    #MUNDUR

Powstańcy warszawscy, żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i żołnierze powojennego antykomunistycznego podziemia, w sumie około 9 tys. osób, otrzyma prawo do noszenia specjalnych, ujednoliconych mundurów wraz z oznakami stopni wojskowych. Tak po latach państwo chce docenić zasługi Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP.

 

Projekt ustawy został już przyjęty przez rząd. Nowy mundur przysługiwałby osobom z Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP, który został utworzony w 2014 roku na mocy znowelizowanej ustawy o kombatantach. W jego skład wchodzą m.in. powstańcy warszawscy, żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i żołnierze powojennego antykomunistycznego podziemia.

 

Zgodnie z projektem, członek korpusu będzie miał prawo „do jednorazowego, bezpłatnego otrzymania ubioru mundurowego na własność oraz jego noszenia w określonych sytuacjach wraz z oznakami stopni wojskowych”, co będzie „wyrazem uznania dla ich niezłomnej postawy i zasług w walce o niepodległość Polski”.

 

Wzór i elementy munduru, a także okoliczności i sposób jego noszenia wraz z oznakami stopni wojskowych ma określić Ministerstwo Obrony Narodowej. Warto tu przypomnieć prezentację z udziałem ministra Antoniego Macierewicza, podczas której pokazano projekt munduru żołnierza niezłomnego. Był on wzorowany na przedwojennym mundurze oficerskim, uzupełnionym m.in. o ryngraf: dla Polski centralnej – z Matką Boską Częstochowską, dla Polski wschodniej, kresowej – z Matką Boską Ostrobramską. Wówczas też przedstawiona została koncepcja wprowadzenia munduru honorowego dla Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Korpus Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej liczy ponad 9 tys. osób. Po konsultacji ze środowiskami kombatanckimi liczbę osób, które prawdopodobnie wystąpią o wydanie ubioru mundurowego, MON oszacował na ok. 3 tys.

 


Źródło: radiomaryja.pl

MA
  


DATA: 2016-12-07 08:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co z tymi, którzy nie zdążyli do Armii Andersa i załapali się tylko do Armii Berlinga. Żeby nie umrzeć z głodu na syberii przeszli szlak prowadzący do Polski przez Wał Pomorski i Berlin. Nie piszę tutaj o Ubekach i NKWDowcach ale o prostych żołnierzach. PIS niech nie dzieli Polaków!!! (Dla żydów mają więcej zrozumienia i empatii)
ponad 3 lata temu / Anna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.