DZIŚ JEST:   12   GRUDNIA   2018 r.

NMP z Guadalupe
Św. Finiana z Clonard
Bł. Konrad z Offidy
 
 
 
 

Beatyfikacja księdza Skargi coraz bliżej. W Krakowie uroczyście zakończono postępowanie diecezjalne

Beatyfikacja księdza Skargi coraz bliżej. W Krakowie uroczyście zakończono postępowanie diecezjalne

Zrobiliśmy co do nas należało i co się należało księdzu Skardze. Przekazujemy Stolicy Apostolskiej dokumentację świadczącą o jego świętości, pozostawiając ostateczną decyzję Ojcu Świętemu – mówił w Krakowie podczas uroczystej sesji zamykającej postępowanie diecezjalne procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożego ks. Piotra Skargi SJ, JE ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz.

 

W krakowskim kościele pw. św. Piotra i Pawła zakończyła się uroczysta sesja zamykająca postępowanie diecezjalne procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożego ks. Piotra Skargi SJ. Dokumenty trafią teraz do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

 

Sesję rozpoczęła krótka modlitwa JE księdza kardynała Stanisława Dziwisza. O przebiegu postępowania w swoim wystąpieniu opowiedział ksiądz postulator o. Krystian Biernacki SJ. Przypomniał on iż „bezprzedmiotowo rozpowszechniona, a odrzucona naukowo tzw. czarna legenda opowiadająca o rzekomej śmierci w letargu księdza Piotra, nie może zaciemniać historycznej prawdy o naturalnym zejściu księdza Piotra z tego świata".

 

Jednym z zadań wicepostulacji – jak przypomniał jezuita -  było zebranie świadectw o heroiczności życia księdza Piotra Skargi. W procesie świadczyli hierarchowie, duchowieństwo zakonne i diecezjalne, ludzie nauki i kultury, przedstawiciele dzieł zainicjowanych przez Sługę Bożego oraz ośrodki żywej pamięci o Kaznodziei Narodu Polskiego w Grójcu, Jarosławiu i Wilnie, jak również przedstawiciele wspólnot protestanckich i greckokatolickich.

 

Kolejnym punktem sesji było złożenie przysięgi przez Jego Eminencję księdza Kardynała, delegata księdza Kardynała księdza Andrzeja Scąbera, promotora sprawiedliwości o. Szczepana T. Praśkiewicza OCD i notariusza księdza Krzysztofa Tekieli oraz wicepostulatora sprawy o. Krystiana Biernackiego SJ.

 

Po podpisaniu aktu przysięgę złożył mianowany protatorem o. Biernacki SJ. Duchowny przysiągł iż w najbliższym czasie doręczy Akta dochodzenia diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

 

Po zakończeniu tej części sesji głos zabrał ksiądz kardynał Dziwisz. - Ksiądz Piotr Skarga długo czekał na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego, a teraz po 18 miesiącach otrzymujemy dojrzały owoc prac komisji. Skąd takie przyspieszenie? Okazało się, iż przez cztery wieki ksiądz Skarga pozostawał w żywej pamięci wiernych i refleksji Kościoła – zauważył na wstępie swego wystąpienia.

 

Jak podkreślił metropolita krakowski, „kluczem do zrozumienia księdza Piotra Skargi jest jego życie duchowe, sanktuarium serca, którym zawładnął Bóg”.

 

- Orężem księdza Skargi było słowo. Jednak nie błyszczał on zwykłym słowem - choć nadawał mu piękny kształt, na którym wychowywały się pokolenia Polaków - lecz żywym słowem samego Boga, przenikającym wszystko i skuteczniejszym niż miecz obosieczny – podkreślił w swoim wystąpieniu ksiądz kardynał. Hierarcha przypomniał, że „ksiądz Skarga podzielał los proroków, bo nie słuchano go do końca”. - Współcześnie tym bardziej powinniśmy wsłuchiwać się w jego głos  – dodał kardynał Dziwisz.

 

- Bądźmy pewni, że starania o wyniesienie na ołtarze księdza Piotra Skargi wspiera z wysoka św. Jan Paweł II, który bardzo cenił postać duchownego oraz jego pisma - mówił kardynał. Jak zauważył hierarcha, „proces rzetelnie udokumentował kult, jakim nieprzerwanie cieszył się i nadal cieszy ksiądz Skarga w szerokich kręgach Kościoła”.

 

- Zrobiliśmy to, co do nas należało i to, co się należało księdzu Skardze. Przekazujemy Stolicy Apostolskiej dokumentację świadczącą o jego świętości pozostawiając ostateczną decyzję Ojcu Świętemu - mówił ksiądz kardynał Dziwisz.

 

Głos zabrał także ojciec prowincjał Jakub Kołacz SJ. Duchowny również podkreślił aktualność przesłania księdza Skargi, które dziś powinno „wybrzmieć jeszcze głośniej”. Wyraził nadzieję, iż przebije się ono przez zgiełk współczesnego świata.

 

Uroczystość, w której wzięło udział kilkadziesiąt osób, uświetnił Akademicki Chór Organum i Zespół Instrumentalny Ricercar pod batutą Bogusława Grzybka, wykonując utwory Grzegorza G. Gorczyckiego, Stanisława Moniuszki, Antonio Vivaldiego, Charlesa Gounoda oraz pieśń „O Skargo, hołd niesiemy Ci”.

 

Na koniec zgromadzeni odmówili modlitwę o beatyfikację Sługi Bożego ks. Piotra Skargi.

 

- Oby ksiądz Skarga nie czekał już długo na wyniesienie do chwały ołtarzy. Niech zawsze towarzyszy narodowi polskiemu, z którym tak bardzo był związany poprzez swoje życie, słowo i dzieła miłosierdzia – zakończył podniosłą uroczystość ksiądz kardynał Dziwisz.

 

 

luk

 

  DATA: 2016-07-08 08:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Znając życie to Gie Wu będzie pianę bić. Swoje "-izmy" i "-fobie" wywlekać, zamiast współplemieńcami się zająć, np niejaki Hartmanem synem rabina. Apel do redakcji P CH , żeby czytelnikom wyłuszczyli dokładnie wszystkie aktywa Agory, aby ludzie wiedzieli co bojkotować.
ponad 2 lata temu / mijo
 
porównywać Pana Jezusa do rolki papieru... idź na gw z takimi poglądami
ponad 2 lata temu / do Teresa
 
Teresa najwyraźniej ślubowała wierność biskupom a nie Chrystusowi.
ponad 2 lata temu / zawsze wierny Chrystusowi
 
Deo gratias! Fiat mihi secundum verbum tuum...
ponad 2 lata temu / John Galt
 
@zawsze wierny --> czemu zawsze wierny? chcieć to człeku możesz, i możesz nawet żądać ale rolki papieru w płatnej wygódce.
ponad 2 lata temu / Teresa
 
Przekażą do Rzymu? To tak jak z Rozalią Celakówną. Zapewne na tym się skończy. Chcemy Intronizacji Chrystusa Króla Polski!
ponad 2 lata temu / zawsze wierny
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.