DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

BBN za zwiększeniem dostępności do broni. MSWiA wolałoby zachować status quo

BBN za zwiększeniem dostępności do broni. MSWiA wolałoby zachować status quo
Fot. Reuters/Forum

Projekt ustawy o broni i amunicji prowadzącej do nawet dziesięciokrotnego zwiększenia liczby pozwoleń zaproponowany przez klub Kukiz’15 pozytywnie ocenia Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Ostrożnie do tego rodzaju pomysłów podchodzi MSWiA, które wolałoby uniknąć zmian obecnego, dość restrykcyjnego prawa.

 

Patrząc na kraje europejskie, na tysiąc Finów przypada obecnie ponad 300 pozwoleń na broń. „W Szwajcarii wskaźnik wynosi ok. 200, w Niemczech 40, w Czechach 30, a w Polsce jedynie 3,5” – informuje rp.pl. Zmienić ma to projekt klubu Kukiz’15, który przewiduje, że pozwoleń będzie dziesięciokrotnie więcej.

 

Takie rozwiązanie popiera Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Przynajmniej tak pismo Pawła Solocha interpretuje Ruch Obywatelskiego Miłośników Broni (ROMB), lobbujący za projektem. „Stoję na stanowisku, że podejmowanie inicjatywy ustawodawczej w tej materii jest uzasadnione” – napisał szef BBN.

 

Głównym celem ustawy jest odejście od niejasnego systemu, który narodził się w 1946 roku, kiedy to komunistyczne władze wydały dekret, który przeszedł do historii jako mały kodeks karny i przewidywał karę śmierci za m.in. nielegalne posiadanie broni. Kodeks uchylono w 1969 roku, jednak dostęp do strzelb czy pistoletów pozostał ograniczony.

 

Obecnie pozwolenia wydaje policja, ale zarzucę się jej uznaniowość. Jak podaje rp.pl, projekt noweli przewiduje jasne kryteria, które będzie musiała spełnić osoba zainteresowana pozwoleniem. Uprawnienia miałyby wydawać starostwa powiatowe, tak jak było to w II Rzeczypospolitej. „Zdaniem autorów projektu w efekcie rozwinęłaby się kultura posiadania broni i poprawiłaby się kondycja zakładów zbrojeniowych” – pisze dziennik.

 

Zmianom niechętne jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. – To służby powinny zapewnić bezpieczeństwo. Są szczególne sytuacje, gdy obywatele mogą mieć broń, jednak nie najgorzej jest to uregulowane w obecnych przepisach – podkreśla wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Jego zdaniem pozwoleń nie powinna wydawać administracja, bo „najlepsze rozeznanie ma policja”.

 

Z kolei Antoni Macierewicz, nie wyklucza zwiększenia dostępności do broni, ale sugeruje, że to długi proces, wymagający dojrzałości społeczeństwa. Szef MON wskazuje obronę terytorialną, jako krok w upowszechnianiu dostępu do broni.

 


Źródło: rp.pl

MA


DATA: 2016-11-30 15:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I jak zwykle. 10 X 3,5 = 35, prawdziwa rozpusta i wypas. Każdy UBek, każdy WSIok, każdy były i obecny ZOMOwiec, ORMOwiec, oligarcha i Trep , czyli swój", najprawdopodobniej ma "gnata" legalnie lub nie. Jak się ma frajerów, których się strzyże po gołej dupie, to nie można im pozwolić na posiadanie broni bo... bo by się mogli odgryźć i postawić! Od 10 już lat każdy może zakupić broń czarnoprochową i co? I nic. Nie było ani jednej strzelaniny na ulicy, wiejskim weselu czy w obronie zaoranej przez sąsiada na trzy palce miedzy. Niestety kontrrewolucji tymi zabytkami nie zrobimy...kilku kolesi z GROMu uzbrojonych po zęby rozgoniło by "buntowników" jednego dnia, i ONI to wiedzą. Cały ten klangor, popatrywanie a to na Finów, to na Szwajcarów, debaty, rozprawy, mądre gadające jajowate łby, to jeno proszalny skowyt kundla na krótkim łańcuchu. "Maciora"(każdy z tych s...) i tak lepiej wie ile Wam zadać "jadła" do michy.
ponad 3 lata temu / agricola
 
bo w MSWiA jeszcze im komuna z glowy nie wywietrzala.....jestesmy chyba najb, rozbrojonym narodem w UE..zobaczcie Szwajacarie???czyli wg MSWiA to bandyci moga miec bron i zabijac ludzi...co za logoika>
ponad 3 lata temu / st.szeregowy
 
Tchórze, wokół śmierdziele i tchórze...
ponad 3 lata temu / @Dno
 
Komuniści się boją. Proste
ponad 3 lata temu / Pol
 
następni dla których ludzie w Polsce nie dojrzali? na co PiS czeka aż znów będzie opozycją?
ponad 3 lata temu / pytanie
 
Bardzo ciekawy temat ta broń dla Polaków. Dlaczego teraz a nie wcześniej mamy dostęp do większej ilości prawdy? Lawina pytań o którą się nikt nie zająknie.
ponad 3 lata temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.