DZIŚ JEST:   12   GRUDNIA   2018 r.

NMP z Guadalupe
Św. Finiana z Clonard
Bł. Konrad z Offidy
 
 
 
 

Wybory w Bawarii. Chadecja słaba jak nigdy. Zieloni szykują się do objęcia władzy

Wybory w Bawarii. Chadecja słaba jak nigdy. Zieloni szykują się do objęcia władzy
fot. REUTERS/Hannibal Hanschke
#BAWARIA    #NIEMCY    #CSU    #SPD    #CDU    #CHADECJA    #IMIGRANCI    #HORST SEEHOFER    #ZMIANY    #ZIELONI    #LEWICA    #KOALICJA

W najbliższą niedzielę odbędą się w Bawarii wybory do Landtagu. Aktualne sondaże wskazują, że w tym największym niemieckim landzie możliwe są bardzo poważne zmiany. Chadecję czeka prawdopodobnie trudna koalicja.

 

W wyborach w roku 2013 Unia Chrześcijańsko-Społeczna (CSU) Horsta Seehofera otrzymała 47,7 proc. głosów, co pozwoliło na samodzielne sprawowanie rządów - jak zresztą przez większość kadencji w ostatnich dziesięcioleciach. W najbliższych wyborach chadecja prawdopodobnie straci tak wygodną pozycję.

 

Najnowsze sondaże dają bliźniaczemu względem CDU Angeli Merkel ugrupowaniu tylko od 33 do 35 proc. głosów. Ten dramatyczny spadek to efekt kryzysu migracyjnego. To właśnie Bawaria została w olbrzymim stopniu dotknięta masowym napływem islamskich imigrantów, przekraczających granicę Niemiec z Austrią. W efekcie, wielu wyborców odwróciło się od współodpowiedzialnej za chaos CSU - i zaufało antyimigracyjnej Alternatywie dla Niemiec (AfD). Partia ta może otrzymać według sondaży od 10 do nawet 14 proc. głosów.

 

Co ciekawe, na drugą po CSU siłę w Landtagu wyrośnie prawdopodobnie skrajna lewica. Radykalnie ideologiczna partia Zielonych ma poparcie między 16 a 19 proc.; to ponad dwukrotny wzrost względem poprzednich wyborów. Zieloni pożywili się na nadszarpniętym autorytecie socjaldemokracji - SPD, tak samo jak CSU obarczana odpowiedzialnością za kryzys migracyjny, może liczyć w niedzielę na od 10 do 13 proc. głosów (poprzednio otrzymała 20 proc.). Do Landtagu wejdą jeszcze z poparciem około 10 proc. Wolni Wyborcy (FW) - ugrupowanie o profilu centrowo-liberalnym z marginalnym poparciem w innych landach.

 

W tej sytuacji CSU będzie musiała zawrzeć koalicję. Możliwe są różne scenariusze. Najmniej kontrowersyjne, bo bez silnego przełożenia na scenę ogólnokrajową, byłoby podjęcie współpracy z Wolnymi Wyborcami. Możliwe, że taki wariant nie zagwarantuje jednak wystarczającej większości. Ciekawy byłby sojusz CSU z AfD; choć w czasie kampanii wyborczej obie partie zaciekle się zwalczały, to zabiegają jednak o tych samych mniej więcej wyborców. Problem w tym, że koalicja z AfD mogłaby być nieakceptowalna dla rządu federalnego CDU/CSU-SPD, stąd groziłaby wpędzeniem Niemiec w poważny kryzys, z nowymi wyborami na horyzoncie. Horst Seehofer już dwukrotnie w tej trwającej zaledwie kilka miesięcy kadencji rządu kłócił się z Merkel i SPD, doprowadzając koalicję na skraj wytrzymałości. Kolejnej wojny władza mogłaby już nie przetrwać.

 

Dlatego niewykluczone, że konserwatywna CSU zdecyduje się na sojusz z radykałami z Zielonych. To rozwiązanie z perspektywy prezentowanych wartości wydaje się absurdalne, bo o ile chadecja odwołuje się do chrześcijaństwa, Zieloni dążą do przeprowadzenia głębokiej neomarksistowskiej rewolucji. Zapewniłoby to jednak bawarskiemu Landtagowi stabilność i natrafiłoby z pewnością na akceptację zarówno SPD jak i kanclerz Angeli Merkel, która w ubiegłym roku sama badała możliwość utworzenia z Zielonymi rządu federalnego. Chadecko-zielone koalicje rządzą już zresztą choćby w Hesji i Badenii-Wirtembergii, co wywołuje duże protesty szczerze konserwatywnych wyborców.

 

Bawarię czekają niewątpliwie trudne politycznie chwile. Jeżeli okaże się, że CSU rzeczywiście zawrze koalicję z Zielonymi, będzie to dla tego landu niewątpliwie tragedią, bo przełoży się choćby na politykę edukacyjną i kulturalną. Tragedią, której można było uniknąć nie otwierając na oścież bram dla islamskich uchodźców. Oby możliwe okazały się inne rozwiązania.

 

Źródło: własne / wahlrecht.de

Pach


DATA: 2018-10-14 19:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No nijak zrozumieć Niemców... Zupełna aberracja. No bo jeśli kryzys migracyjny przyczyną upadania dotychczasowej władzy to poparcie dla Zielonych ten kryzys jeszcze pogłębi. Czy Niemcy są samobójcami?
1 miesiąc temu / ma
 
Pelna miska pogodzi ich wszystkich. Niemcy duchowo upadly.
1 miesiąc temu / Obcy Astronom
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.