DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Batalia o życie w Trybunale Konstytucyjnym. Sędziowie mają wiele pytań do wnioskodawców

Batalia o życie w Trybunale Konstytucyjnym. Sędziowie mają wiele pytań do wnioskodawców
Fot. RoM/PCh24.pl

O godzinie 11:00 rozpoczęło się posiedzenie sędziów Trybunału Konstytucyjnego, na którym rozpatrywana jest sprawa zgodności z polską Ustawą zasadniczą tzw. tzw. aborcji eugenicznej zezwalającej na mordowanie w łonach kobiet dzieci poczętych podejrzanych o chorobę. Wniosek w tej sprawie złożyło do TK w 2019 roku 119 posłów PiS, PSL-Kukiz’15 oraz Konfederacji.

 

Przygotowując swoje stanowisko Sejm wziął pod uwagę dotychczasowe orzecznictwo, jak i wykładnie historyczną przepisów naszej konstytucji. TK stwierdził, że istocie ludzkiej, także w okresie prenatalnym, przysługuje prawna ochrona życia. TK podkreślił, że życie ludzkie staje się wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej. Po wejściu w życie obecnej konstytucji, TK potwierdził aktualność orzecznictwa. W wyroku z 30 września 2008 roku TK potwierdził, że życie ludzkie stanowi najwyższą wartość, która nie podlega różnicowaniu – przypomniała poseł Barbara Bartuś, będąca przedstawicielem Sejmu na rozprawie. – Prawo dożycia jest podstawowym prawem, najwyższą wartością – dodała.

 

Ochrona życia zapewniona jest każdemu, co oznacza, że różnicowanie ochrony ludzkiego życia ze względu na jego społeczny status jest niedopuszczalne – mówił z kolei poseł Bartłomiej Wróblewski, przypominając wcześniejsze orzeczenia TK. – W ostatnich latach wprowadzono szereg programów wspierających niepełnosprawnych i ich rodziny. Należy zatem stwierdzić, ze skutkiem zastosowania przepisu jest uprzedmiotowienie niebędących agresorami dzieci. Ta procedura zaprzecza wartości i godności człowieka – dodał.

 

Sędzia Justyn Piskorski zwrócił się z pytaniem o to, dlaczego Sejm nie podjął działań czysto ustawowych w kwestii aborcji. Na jego pytanie odpowiedziała poseł Barbara Bartuś. – Dziś stajemy przy sprawie o zgodność z konstytucją, co nie znaczy, że w Sejmie nie toczyły się i nie toczą prace. Na dzień dzisiejszy cały czas nie zakończyły się prace nad obywatelskim projektem, gdzie wnoszony jest całkowity zakaz aborcji. Taki projekt został wniesiony przez grupę blisko miliona osób. Ten projekt nie ma dyskontynuacji. Został skierowany do dalszych prac w komisji rodziny. O zgodności z konstytucją może orzec tylko TK – powiedziała parlamentarzystka.

 

Sędzia Piotr Pszczółkowski chciał z kolei wiedzieć, z czego może wynikać różnica w ilości wykonywanych aborcji w roku 2002 i 2019? – Czy nie widzi pan poseł związku pomiędzy tym, że może to być skorelowane z możliwościami diagnostycznymi? Czy to wynika z niedoprecyzowanego prawa czy z tego, że więcej takich prawdopodobieństw jesteśmy w stanie stwierdzić? – pytał sędzia Pszczółkowski.

 

Myślę, że tutaj przyczyn jest kilka. Moja ocena, że 13-krotny wzrost liczby przypadków aborcji eugenicznej wynika z liberalizacji kryteriów, nie jest moją oceną, ale jest przyjęta na podstawie badań. Wiemy, że przez długi czas były wahania co do tego, czy Zespół Downa czy Turnera są sytuacjami, które kwalifikują ciążę do przerwania. Tych przyczyn może być kilka – odpowiedział poseł Bartłomiej Wróblewski.

 

Dopytywany o to, kto konkretnie stwierdza, że dany stan kwalifikuje pacjentkę do ubiegania się o aborcję oraz czy istnieje racjonalny sposób, aby zmienić sposób podejmowanych decyzji przez lekarzy poseł Wróblewski przyznał, że jakieś możliwości poprawienia systemu istnieją. – Sprawa nie jest prosta, rozmawiałem z neonatologami. Problemem jest to, że badania prenatalne bardzo często nie dają pewności. Dość regularnie rodzą się dzieci zdrowe, co do których przypuszczano, że są chore. Badania wewnątrzmaciczne obarczone są pewnym istotnym ryzykiem błędnej diagnozy. Niezależnie od tego, czy badania prowadzić będzie jeden czy trzech lekarzy, obiektywne trudności pozostaną. Być może byłaby możliwość stworzenia bardziej precyzyjnego systemu – podkreślił poseł Wróblewski.

 

Czy może dziś ze spokojnym sumieniem powiedzieć, że podzielenie wniosku przez TK to dobry moment, biorąc pod uwagę epidemiczne zagrożenie, w którym znajduje się Polska – dopytywał sędzia Pszczółkowski. – My wnieśliśmy wniosek 3 lata temu, ponowiliśmy go. Nie jesteśmy dysponentami czasu i miejsca. Prawo do życia przysługuje każdemu. Te działania są w połowie podejmowane w imieniu kobiet – odpowiadał poseł Wróblewski.

 

Sędzia Leon Kieres zapytał z kolei m.in. czy przyjęcie obywatelskiego projektu ustawy doprowadziłoby do podobnych rezultatów, jakich wnioskodawcy oczekują od Trybunału Konstytucyjnego. Poseł Wróblewski wyjaśnił, że decyzja parlamentu może być cofnięta lub zmieniona. Natomiast orzeczenie Trybunału nie może być zmienione tak łatwo jak ustawa. – Jednoznaczne postępowanie TK i szacunek, jakim to orzecznictwo się cieszy, zmotywowało nas do kwestionowania obowiązujących przepisów właśnie przez Trybunał Konstytucyjny – podkreślił.

 

 

Źródło: trybunal.gov.pl / KAI

TK

 

 


DATA: 2020-10-22 17:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

nic z tego nie będzie,nie łudzcie się....
1 miesiąc temu / REBELIAN
 
W intencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.
1 miesiąc temu / maria
 
"Wraz z Jasnogórską Matką Życia i św. Janem Pawłem II modlimy się, by przesłanki eugeniczne nie stanowiły nigdy więcej w naszej Ojczyźnie prawnego powodu zabijania nienarodzonych. Koronka do Miłosierdzia Bożego w obronie życia o godz. 15.00 w kaplicy #MatkaBoża na #JasnaGóra."
1 miesiąc temu / zz
 
Hehe wnioskodawca spanikowany i nic nie wie co powiedzieć. Wychodzi ideologiczność a nie merytoryka wniosku. Odrzucą Wam to i skończy się ten problem raz na zawsze
1 miesiąc temu / Aha
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.