DZIŚ JEST:   19   KWIETNIA   2019 r.

Wielki Piątek
Św. Leona IX, papieża
Św. Ekspedyta, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 10  >   Dossier: Czarna legenda Inkwizycji

Plinio M. Solimeo

Bastion Świętych


Prawdopodobnie nie ma na świecie instytucji bardziej oczernianej, a zarazem słabiej poznanej niż trybunał Świętej Inkwizycji. Cała nienawiść do Kościoła katolickiego – której jednak wielu nie ośmiela się wyrażać bezpośrednio – zwraca się ku owej instytucji, szczególnie w jej hiszpańskim wydaniu. Nawet sami katolicy zapominają dziś, że Inkwizycja była instytucją, która wydała szereg wielkich kapłanów, w tym również świętych.

Michał Ghislieri, późniejszy św. Pius V, był Wielkim Inkwizytorem na cały Kościół Powszechny, w pełni zaangażowanym w działalność w imię obrony czystości wiary. Obrany papieżem nie zaprzestał udzielania Świętemu Oficjum wszelkiej pomocy.

Przyszły święty papież urodził się 17 stycznia 1504 roku w Bosco, niedaleko Alessandrii w Piemoncie, w rodzinie zacnej, lecz tak zrujnowanej, że w dzieciństwie musiał wypasać owce. Dzięki pomocy pewnego dobroczyńcy podjął studia w konwencie dominikanów, stając się jednym z nich w wieku piętnastu lat. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1528.

Po uzyskaniu dyplomu na uniwersytecie w Bolonii, przez szesnaście lat wykładał filozofię i teologię. Był przeorem w Vigevano i w Alba, a żarliwa pobożność zapewniła mu nominację na inkwizytora zagrożonej w wierze, z racji sąsiedztwa ze Szwajcarią, diecezji Como. Ten sam urząd sprawował w Bergamo. Pełniąc ten urząd, dał on poznać żarliwość, z jaką wyznawał swą wiarę. Często wystawiał się na wielkie niebezpieczeństwa, które nie zdołały jednak zachwiać stałością jego pobożności.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

O politycznym i kulturowym kuszeniu współczesnego świata abp Marek Jędraszewski mówił podczas wielkopiątkowych uroczystości w Kalwarii Zebrzydowskiej. Proces opluwanego i wyszydzanego Jezusa Chrystusa dzieje się po dziś dzień, czego przejawem jest lewacka nienawiść i hejt wobec chrześcijan.

 
 

Wielki Piątek to główny dzień tradycyjnych obchodów Wielkiego Tygodnia w wielu krajach świata. Najbardziej znane misteria organizowane są w Hiszpania i krajach Ameryki Łacińskiej. W brazylijskich misteriach Męki Pańskiej biorą udział gwiazdy ekranu, a na Filipinach wierni dla okazania swojej wiary dają się krzyżować.

 

Całun Turyński jest żywym świadectwem Męki i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Nadal jednak – mimo niezbitych dowodów – znajdują się ludzie podważający jego autentyczność. O tym co wiemy o Całunie, a także dlaczego informacje o fałszerstwie należy włożyć między bajki wyjaśnia w rozmowie z portalem PCh24.pl Krzysztof Sadło z Polskiego Centrum Syndologicznego.

 

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, co w praktyce oznacza, że ograniczamy się do spożycia trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta (od 18 do 60 roku życia). Oprócz tego, tak jak w każdy piątek, wierni są zobowiązani do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (od 14 roku życia).

 

Jesteśmy Bożymi dziećmi. To nie metafora, to fakt. Pan Bóg stworzył każdego z nas, a my, ludzie, stanowimy koronę wszelkiego stworzenia. A czy Autor podpisał swoje dzieło?


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.