DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Bartyzel: to będzie „papież społeczny”

Bartyzel: to będzie „papież społeczny”

Na gorąco najciekawsze wydaje się to, że papież pochodzi spoza Europy. Interesujące jest też imię które wybrał. To wyraźny sygnał, iż Ojciec święty będzie interesował się sferą socjalną.

 

W pierwszej kolejności zwróciłbym uwagę na wybór papieża pochodzącego z Ameryki Południowej. To ukłon w stronę hiszpańskiego kręgu kulturowego, co jest potwierdzeniem socjologicznego faktu, że kontynent ten stał się centrum życia katolickiego.

 

Zaskakujący jest także wybór imienia, którego nie wybrał dotąd żaden papież. Kwestię tą rozpatrywałbym w dwojakim aspekcie. Po pierwsze może być to próba wyjścia z dylematu deklaracji przynależności do  frakcji konserwatywnej lub postępowej. Tego imienia nie można powiązać z żadną z nich. Jest to także wyraźny sygnał interesowania się nowego papieża sferą socjalną. Jest to komunikat, iż wybrano papieża społecznego. Wybór imienia nie daje odpowiedzi na pytanie czy ten pontyfikat będzie kontynuacją umiarkowanego konserwatyzmu Benedykta XVI. Można przypuszczać, że tak, choć nie znam stosunku nowego papieża np. do kwestii do liturgii tradycyjnej.

 

Nie nadawał bym jakiegoś specjalnego znaczenia słowom papieża wzywającego do modlitwy za swego poprzednika Benedykta XVI. Sytuacja w jakiej został wybrany Ojciec św. Franciszek jest przecież wyjątkowa, papież-emeryt żyje.  

 

Część lewicowych mediów od razu przypominała pewne doniesienia świadczące prawdopodobnie o mocno negatywnym stosunku nowego papieża do teologii wyzwolenia. Ta niechęć przedstawicieli lewicowych prądów może napawać optymizmem.not. luk


DATA: 2013-03-14 10:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Lewactwo płacze i zgrzyta zębami.
ponad 7 lat temu / Stefciu
 
W ustach profesora słowa "papież społeczny" brzmią jak inwektywa
ponad 7 lat temu / Zeno
 
Na portalu Rorate Caeli ukazały się informacje o nowym papieżu z czasów jego posługi arcybiskupiej które każą mocno wątpić w jego "konsetwatyzm", wynika z nich że jest raczej liberałem i to gorszym od Jana Pawła II, jest tam zdjęcie jak klęka przed protestanckim pastorem i przyjmuje od niego "błogosławieństwo" - od heretyka! A do tego piszą tam że był nieprzejednanym wrogiem Tradycyjnej Mszy i że sabotował polecenia Benedykta XVI. Jest też opisanych wiele innych jego poglądów i działań. Oby wraz z wyborem na Stolicę Piotrową zmienił swoje poglądy. Będę się modlił o Niego codziennie.
ponad 7 lat temu / Herod AntyPiS
 
Po zapoznaniu się z filmami i zdjęciami dostępnymi w Internecie, można śmiało stwierdzić, że to fatalny wybór. Tradycja do pieca, postęp na sztandary; zgubne wpływy II Soboru watykańskiego będą powielane i utrwalane.
ponad 7 lat temu / Leokadiusz
 
Zaraz, tam TEN św. Franciszek ... A może św. Franciszek Xawery SJ, też Jezuita ...
ponad 7 lat temu / Turysta Sakramentalny
 
Jeżeli Pan Bóg chce mieć takiego wikariusza to widać ma jakieś z nim związane plany. Zakon Jezuitów nie należy do "konserwatywnej" strony Kościoła ale....czas pokaże na ile nowy papież jest jezuitą a na ile papieżem :))) Na pewno powinien otrzymać od nas wsparcie w modlitwie bo czasy trudne.
ponad 7 lat temu / Soplica
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.