DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Barroso: Niższe składki do budżetu UE

Barroso: Niższe składki do budżetu UE
Jose Barroso, fot. commons.wikimedia.org
#PODATKI    #UE    #KOMISJA    #FINANSOWANIE

Jose Manuel Barroso oświadczył, że jeśli w Unii Europejskiej zostanie wprowadzony podatek od transakcji finansowych, część przychodów z tego tytułu będzie można przekazać do budżetu UE, co wpłynie na obniżkę - rzekomo nawet o połowę - składek państw członkowskich.


Podatkiem od transakcji finansowych miałyby być objęte wszystkie transakcje, które za przedmiot swój mają instrumenty finansowe, przeprowadzane pomiędzy instytucjami finansowymi pod warunkiem, że przynajmniej jedna z nich znajduje się w UE. Stawka podatku to 0,1% w odniesieniu do obrotu akcjami i obligacjami. Obrót instrumentami pochodnymi obciążony zostałby stawką 0,01%.

 

Timeo Danaos et dona ferentes – tak można by podsumować propozycję przewodniczącego Komisji Europejskiej. Każdy człowiek, który posługuje się zdrowym rozsądkiem w ocenie otaczających go zjawisk, momentalnie postuka się w czoło, słysząc ofertę takiego „interesu”.

 

W wyniku proponowanych przez niego zmian rzekomo więcej środków będzie pochodziło z rynków finansowych, a mniej od podatników. Pan Barroso jest już jednak dużym chłopcem i na pewno zdaje sobie sprawę, że rynki finansowe to system naczyń połączonych. Jak zauważa analityk serwisu Bankier.pl, przemilczane zostało to, że podatek od transakcji finansowych zapłacą nie żadne enigmatycznie brzmiące „rynki”, a zwykli ludzie: klienci banków, biur maklerskich, funduszy emerytalnych czy firm ubezpieczeniowych. Niewątpliwie inwestorzy wliczyliby koszty, jakie będą ponosili z tytułu nowego podatku w rentowność obligacji skarbowych. Odbije się to nawet na państwie, które pożyczając pieniądze od instytucji finansowych, również zapłaci więcej. A na kogo rząd przerzuci te koszty, jeśli nie na podatnika, np. w postaci podwyżki akcyzy?

 

Przestrzegałbym jednak przed zrzucaniem winy na unijnych urzędników i ich oderwanie od rzeczywistości gospodarczej. Pomysł podatku od transakcji finansowych nie jest absurdalny. Owszem, jest szkodliwy ekonomicznie, ale w Brukseli już na pewno dawno sobie obliczyli, kto na tym tak naprawdę zyska. Mimo wszystko, jest jednak nadzieja w postaci jednomyślności wymaganej w Unii w sprawach podatków. Wielka Brytania zaś od szeregu lat sprzeciwia się rozszerzaniu kompetencji UE w zakresie zobowiązań podatkowych.

 

Tomasz Tokarski


DATA: 2012-03-23 11:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.