DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 55  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Jerzy Wolak

Barok najbliższych sąsiadów


Jan Kupecký, Georg Rafael Donner, Paul Troger, Franz Anton Maulbertsch albo Franz Xaver Messerschmidt – to nazwiska niemal zupełnie w Polsce nieznane. Trochę wstyd, bo nosili je ciekawi artyści, którzy w czasach rozkwitu sztuki barokowej tworzyli wedle jej kanonów tuż „za miedzą” – na terenie obecnej Słowacji. Znakomitej okazji do wypełnienia ewentualnej luki w wiedzy na ten temat dostarcza ekspozycja w głównym gmachu krakowskiego Muzeum Narodowego zatytułowana Skarby baroku – między Bratysławą a Krakowem, czynna do 23 kwietnia 2017 roku.

 


Okazja zaiste jest znakomita, bo – uderzmy się w piersi – któż jeździ na Słowację, żeby oglądać tamtejszy barok? Tymczasem właśnie na Słowacji baroku powinniśmy się spodziewać, albowiem kraj to katolicki, w dodatku swego czasu targany reformacją, przeto warunki do zaistnienia sztandarowego nurtu sztuki Kościoła wojującego zaistniały tam wprost wymarzone. Podobnie zresztą jak w całym cesarstwie Habsburgów; podobnie jak w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. I choć brakło na ziemiach między Krakowem a Wiedniem twórców miary Berniniego, Caravaggia, Velázqueza, Rembrandta czy Rubensa, to jednak niedostatek ów mocno rekompensuje ogromne zaangażowanie miejscowych mistrzów pędzla i dłuta.

W Europie Środkowej sztuka barokowa trafiła pod strzechy, niezwykle łatwo się asymilując. Nader szybko też stała się stylem swojskim. W Polsce, Austrii, na Słowacji, Węgrzech i Morawach, w Słowenii i północnej Chorwacji gdzie nie spojrzeć, tam barokowy kościół – choćby mały i niepozorny. A co wcześniejsze – głównie gotyk, bo renesans się tu nadmiernie nie rozkrzewił – zbarokizowane do bólu. Zawsze lubiliśmy barok, bo najcelniej – choćby nawet podświadomie – trafiał do naszych katolickich dusz.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Niezwykle mocne słowa o homoheretykach w Kościele. Gościem programu Prawy Prosty jest ks. prof. Dariusz Oko. Na program zaprasza Łukasz Karpiel.

 
 

W związku z nadchodzącą w Kościele katolickim w Niemczech reformą administracyjną zostanie zlikwidowana część parafii. Decyzja ta, jak tłumaczą niemieccy hierarchowie, jest spowodowana stale zmniejszającą się liczbą kapłanów za Odrą.

 

Studentka położnictwa grozi prolajferom! – alarmuje stronazycia.pl i publikuje skandaliczne wpisy osoby, która w przyszłości ma otrzymać prawo do kontaktu z pacjentami, także tymi najmłodszymi.

 

Na etapie prac w Senacie na „piątką dla zwierząt” PiS zamierza złożyć poprawkę, która ma utworzyć Państwową Inspekcję Ochrony Zwierząt. Miałaby ona m.in. weryfikować sytuację zwierząt – także w miejskich gospodarstwach domowych.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.