DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Bardzo dobra wiadomość. Dziennik Radia Watykańskiego od soboty po łacinie

Bardzo dobra wiadomość. Dziennik Radia Watykańskiego od soboty po łacinie
fot. Jastrow/britannica.com

Radio Watykańskie powraca do oficjalnego języka Kościoła. Od najbliższej soboty co tydzień papieska rozgłośnia będzie nadawać serwis informacyjny po łacinie. Będzie przygotowywany we współpracy z łacińską sekcją Sekretariatu Stanu, którą kieruje Polak ks. Waldemar Turek.

 

5-minutowego dziennika w języku starożytnych Rzymian będzie można słuchać na falach Radia Watykańskiego w każdą sobotę o godz. 12.32 oraz w formie podcastu na stronach Vaticannews.va. Tam też będzie się można zapoznać z tekstem łacińskich wiadomości. Hebdomada Papae będzie zawierać najważniejsze informacje o działalności Papieża i Stolicy Apostolskiej. O uruchomieniu nowego serwisu zadecydowało m.in. nowe zainteresowanie łaciną. Świadczy o tym fakt, że profil Papieża w tym języku śledzi dziś na Twitterze 912 tys. osób.

 

Choć Ewangelie napisano po grecku, Kościół święty za swój własny język przyjął mowę Rzymian i to w niej powstała lwia część piśmiennictwa katolickiego o pierwszorzędnym znaczeniu. Bez znajomości łaciny jest niemożliwe studiowanie wielu Ojców i większości Doktorów Kościoła. Nie sposób też wniknąć głęboko w myśl teologiczną i filozoficzną oraz w duchowość Kościoła rzymsko-katolickiego nie czytając samodzielnie łacińskiej Wulgaty.

 

Na marginesie warto zaznaczyć, że olbrzymia część średniowiecznej i nowożytnej literatury europejskiej oraz polskiej nie tylko powstała po łacinie, ale do dziś nie jest przetłumaczona na żaden język nowożytni. Nieznajomość łaciny de facto wyklucza więc możliwość przyswojenia bardzo wielu tekstów ważkich dla zachodniej kultury chrześcijańskiej.

 

Łacina zaczęła znikać z liturgii i całego życia Kościoła katolickiego po II Soborze Watykańskim, zwłaszcza po reformie liturgicznej rozpoczętej za pontyfikatu św. Pawła VI.

 

Proces ten nie jest wszakże zgodny z nauczaniem soborowym. W konstytucji o liturgii świętej Sacrosanctum concilium Ojcowie Soborowi stwierdzili jednoznacznie, że w obrządkach łacińskich „zachowuje się używanie języka łacińskiego poza wyjątkami określonymi przez prawo szczegółowe”. Jak wskazali, języki ojczyste można jedynie dopuszczać do liturgii, przyznając im „więcej miejsca, zwłaszcza w czytaniach i pouczeniach, w niektórych modlitwach i śpiewach”. Podkreślili przy tym, że należy zadbać, by „wierni umieli wspólnie odmawiać lub śpiewać także w języku łacińskim stałe części Mszy świętej dla nich przeznaczone”.

 

Powszechną dziś praktyką jest odmawianie przez kapłanów brewiarza w języku ojczystym. Tymczasem ta sama konstytucja nakazała „zachowywanie w liturgii godzin języka łacińskiego”, pozwalając na odstępstwa od tej normy jedynie w drodze wyjątku spowodowanej brakiem wykształcenia niektórych duchownych.

 

Naprawa tej pożałowania godnej sytuacji zaczęła się w sposób szczególny wraz z publikacją motu proprio Benedykta XVI Summorum pontificum w roku 2007, które uregulowało status prawny nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego, pozwalając na jego znacznie szersze użycie niż w latach po reformie liturgicznej.

 

Przed Kościołem stoi dziś wielkie wyzwanie przywrócenia dobrej znajomości zarówno księżom, jak i świeckim. Wydaje się, że kluczowa jest odpowiednia formacja seminaryjna, a niezwykle pożądane byłoby też coraz szersze prowadzanie łaciny do szkolnictwa powszechnego.

 

Pach

 

Źródła: Vaticannews.va, pch24.pl

 


DATA: 2019-06-06 19:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jakisz to martwy język który nie wiednąc przetrwał tysiąclecia. Łacina do szkół!!!!
4 miesiące temu / Cezar
 
Jesli zalezy im na przywracaniu laciny, niech przywracaja msze sw. trydenckie odprawiane po lacinie, a nie wiadomosci w tym jezyku. Ogloszenia parafialne nigdy nie byly podawane po lacinie.
4 miesiące temu / jtp
 
ale kto zna łacinę i będzie tego słuchał?? przecież to garstka osób
4 miesiące temu / mmmm
 
Łacina jest niezwykle uniwersalna i chyba stworzona szczególnie do słuchania ponieważ wycisza, uspokaja, uduchawia, a nawet leczy fizyczne dolegliwości. Króluj nam Chryste!
4 miesiące temu / ry.janszarmach3
 
i kto bedzie tego sluchal??
4 miesiące temu / mmmm
 
Powrót do łaciny jest solą w oku modernistów, którym łacina uniemożliwiłaby w znacznym stopniu przekręcanie słów modlitw, pomniejszanie ich znaczenia, fałszowania przekazów Biblii, jednym słowem powrót do łaciny byłby ciosem dla szatana i jego sług. Więc módlmy się gorliwie o powrót do łaciny. Króluj nam Chryste!
4 miesiące temu / ry.janszarmach3
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.